Celý život žil můj dědeček ve vesnici a staral se o farmu, skot a pěstoval zeleninovou zahradu. Byl jen zřídka v obchodě, jídlo si moc nekupoval, ale spíše jen nezbytnosti jako zápalky, svíčky a domácí potřeby. Všechny potraviny, které jedl pocházely z jeho zahrádky. Zvláštní pozornost si však vyžadují 3 potraviny, které jedl každý den, a kterým vděčí za svou dlouhověkost.
VEJCE
“Mít vlastní farmu a nevychovávat kuřata je stejné jako žít na vesnici a jít do města na čerstvý vzduch,” řekl dědeček. Do dvanácti let, zatímco mě rodiče nevzali žít do města, jsme měli úžasný život: brzy ráno jsem sbíral vajíčka v kurníku a vzal je do kuchyně, kde jejich jedl můj dědeček. Sbíral jsem rád vejce, dávalo mi to potěšení srovnatelné s nečekaným nálezem malého pokladu a můj dědeček často platil za mou práci medem a voštinami.
Nejčastěji je jedl syrové: vzal pár přímo z koše, rozbil vrch, osolíme a vypil.
MED
Můj dědeček celý život nejedl cukr. Absolutně. Ne proto, že měl ohnivou vytrvalost, ale proto, že měl vlastní včelín, přístup k medu, hřebenem a včelímu pylu. Miloval sladké, ale zároveň těžká jídla: mléko s medem, palačinky s medem, drcené vlašské ořechy s pár lžícemi křišťálově čistého medu a dokonce silný černý čaj, opět s medem.
“Proč potřebuji cukr, když mám med? Cukr je potravou otroků na plantáži a med je darem včel. ” – říkával. ,, Kromě toho je snadné zvyknout si na cukr, ale ne na med, ” a v tom měl opravdu pravdu, byla škoda zbavit se vlastní závislosti na cukru, ale když jsem přešel na domácí med, vše zapadlo na místo.
,, Pokud jste unavený, udělejte si teplou vodu s pár lžičkami medu a budete až do večera hučet jako včela. ” Radil dědeček. Jako dítě jsem sám miloval tento jeho vynález, i když především jsem zbožňoval mléko s medem: chutné a zdravé. A protože jsem byl aktivní dítě a často jsem potřeboval “dobíjení”, běžel jsem často po medu a mléce – energie bylo více než dost, hlavní je nepřehánět to.
MLÉKO
Mléko je třetím pilířem energie dědečka. V horkých dnech dědeček pil chladné čerstvé mléko, které se ve sklepě ochladilo, av chladném zimním dni teplé mléko s medem. Můj dědeček byl stoupencem jednoduchosti a rád jedl jídlo “tak, jak je”, takže sýry a jiné mléčné výrobky podávala pouze babička, ale mléko tam bylo vždy. Jedna z vět, které si pamatuji nejvíce: “Proč pít vodu, když je mléko?” Všichni moji kamarádi, kteří ke mně přišli po horkých fotbalových bitvách nebo hraní “válečných her”, uhasili žízeň ne vodou, ale čerstvým mlékem.
Dědková lásku k mléku lze vysvětlit i tím, že doslova miloval všechny své krávy, hledal pro ně nejlepší louky, krmil je doma a dával jim jména, měl jemné spojení se zvířetem, které ho krmí, a slova “dobytek” jsou adresované jeho hospodářským zvířatům , které jsem od něj vůbec neslyšel. Čerstvé, přírodní produkty z vlastní zahrady, z vašich dobře upravených krav a koz, láskyplně vyrobené úly pro včely a med – jak je možné vyměnit za cukr nebo konzervační látky? Pro moderních obyvatel města je to bohužel stále těžší pochopit.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli na Facebooku!