Politika

Dušičky ve znamení koronavirus. Takto to bude vypadat na hřbitovechNa Slovensku stále platí zákaz vycházení, který by se měl pro lidi s negativním testem na koronavirus po plošném testování končit v pondělí, 2. listopadu.

Předseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) již minulý týden potvrdil, že během omezení pohybu se nemá chodit ani na hřbitovy.

Po jednání poslaneckého grémia v parlamentu novinářům řekl, že návštěva hřbitova není mezi výjimkami. “Platí pravidla, která platí. Když si dáte do toho otázku, zda můžete jít na hřbitov, z toho vám výsledek vyjde.

Nemusím vám to explicitně říct, však máme zákaz vycházení, máme určené provozu nebo výjimky, kterých se to týká, já jsem tam hřbitovy nenašel, takže buďme opravdu zodpovědní, “odpověděl na otázku novinářů, zda se během Dušiček plánuje uzavření hřbitovů.

ZÁKAZ PLATÍ DO NEDĚLE

Od soboty 24. října do neděle 1. listopadu bude na celém Slovensku platit zákaz vycházení s více výjimkami. Zákaz vycházení mimo bydliště nebude podle výjimek platit v době od 1.00 do 5.00 h.

Stejně tak v případě cesty na testování, do zaměstnání, doprovodu dítěte do školy, návštěvy nejbližších potravin, lékárny, lékaře či péče o blízkou osobu. Výjimku má i péči o vlastní hospodářská zvířata, dovádění společenských zvířat do 100 metrů od bydliště.

Lze také jít na pohřeb, poštu, do banky, pojišťovny, čistírny, autoservisu, jakož i na čerpací stanici pohonných látek. Výjimku má i pobyt v přírodě v okrese bydliště a dojezd do bydliště do 25. října.

V regionech Oravy a Bardejova budou moci lidé využívat výjimky ze zákazu vycházení pouze v případě, že budou mít negativní výsledek PCR testu nebo antigenu testu.

POLICIE UPOZORŇUJE OBČANŮ

Návštěva hřbitovů není mezi výjimkami ze zákazu vycházení, připomíná policie v souvislosti s blížícím se Svátkem všech svatých (1. 11.). Apeluje proto na občany, aby dodržovali opatření a zemřelých si připomněli například zapálením svíčky doma. TASR o tom informovala mluvčí prezídia Policejního sboru Denisa Bárdyová.

“Vláda SR vyhlásila nouzový stav a zákaz vycházení, znovu si proto dovolíme apelovat na občany, aby důsledně dodržovali opatření,” vyzvala policie. Jak podotkli, na návštěvu hřbitovů ještě bude vhodnější období. Policie pokračuje také v kontrolách dodržování opatření. Každý případ porušení řeší individuálně, poznamenala Bárdyová. V blokovém řízení hrozí občanům pokuty do 1000 eur av správním řízení do 1659 eur.

JAK TO BUDE VYPADAT na hřbitov?

Hřbitovy však zavřené nejsou, a to přesto, že vláda apeluje na to, aby si občané cestu něj letos odpustili a blízkých si raději uctili doma. Podívali jsme se na to, jak to bude vypadat v některých městech na Slovensku. Portál Korzár Prešov informoval, že od pátku do pondělí budou hřbitovy otevřeny nonstop. Hřbitov bude otevřen iv Šali, a to s prodlouženým časem.

MĚSTA usměrňovat

Malacky na svém webu také informovali, že hřbitov bude otevřen, avšak apelovali na občany, aby respektovali pravidla a mysleli na to, že návštěva je na vlastní odpovědnosti. Košice taktéž prodloužili otevření hřbitova a připomněli, že na pořádek v okolí hřbitovů dohlédne městská policie.

O zákazu vycházení se nezmínili. Portál Čas.sk uvádí, že hřbitovy v Bratislavě budou také otevřeny, přestože zákaz vycházení nadále platí. Hřbitovy zůstávají otevřeny iv Žiaru nad Hronom či v Banské Bystrici, mluvčí míst však apelují na lidi, aby dodržovali opatření. Zapálit svíčku už můžete v současnosti i virtuální a symbolicky, prostřednictvím stránky Cintoriny.sk.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Politika

Jan Hamáček prozradil co nás očekává po tvrdém lockdownu za 3 týdny. Bude se přitvrzovat

Kvůli tomu co se děje několik měsíců za sebou a situace se každým dnem zhoršuje a nemocnice jsou totálně přetížené. Vláda od pondělí na tři týdny zpřísnila opatření opatření pro volný pohyb lidí. Lidi musí zůstat ve svých okresech kde mají trvalé bydliště.

Ve středu bylo v Česku zaznamenáno 15 088 potvrzených případů covidu, o 1300 více než před týdnem. Je to desátý nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Aktuálně Česko prochází 4. nejhorším dnem co se týče opatření.

Ministr Jan Hamáček si myslí, současné restrikce zaberou a bude tu prostor pro zmírnění stávajících opatření.” Samozřejmě chápu to, že lidi už jsou naštvaný na stále přísnější opatření. A chci jim moc poděkovat aby opatření byla úspěšná. A myslím, že musí pracovat. Jedná se o opatření kombinované s komplexním testováním ve společnostech, které by mělo fungovat. Jak akce skončí, uvidíme čísla a to, co situace vyžaduje. Je důležité, abychom se dostali k sestupnému trendu, který by našim nemocnicím usnadnil, a poté musíme nastavit režim na další týdny, protože není možné vše uvolnit. Musí se jednat o kontrolovaný proces, při kterém některá opatření spadají, například ploché uzávěry, ale nošení respirátorů určitě zůstane ve veřejné dopravě i mimo ni. A do tří týdnů by měl zmizet nedostatek dodávek vakcín a mělo by se vyvinout očkování pro více lidí, “řekl ministr vnitra a místopředseda vlády Jan Hamáček, jak by měla vláda postupovat v pozitivním případě, když se epidemie začne zpomalovat .

Vyvstává však otázka, co se stane v opačném případě, i když současná opatření nebudou fungovat. „Na světě existují státy, které zavedly taková drakonická opatření a musely je prodloužit, a já věřím, že se to u nás nestane,“ dodal vedoucí Ústředního krizového štábu.

Od začátku letošního roku zemřelo 9 188 lidí s prokázanou covidií, z toho 4739 v lednu a 3991 v únoru. Od začátku března bylo do statistik dosud přidáno 458 případů.

Pokračovat ve čtení

Politika

Mám plán na záchranu Česka. Roman Prymula na hradě vymýšlí sofistikovaný plán

Počet nakažených velmi rychle roste a k tomu se přidal nedostatek zdravotnického personálu vede v České Republice k situaci, kdy se kapacita blíží k bodu nula. Jediné východisko v této době je proočkovat kompletně Česko.

S současné době je vakcíny nedostatek. A na hradě se nejvíc řeší Ruská vakcína Sputnik V. Prezident Miloš Zeman by chtěl si chtěl aby se očkovalo Ruskou vakcínou.

Podle bývalého ministra jde o vakcínu, která má odlišné vlastnosti než, AstraZeneca. ” Ruská vakcína funguje na stejném principu vektorového virového nosiče jako AstraZenca, ale s trochu lepšími přístupem dvou lidských adenovirů pro každou dávku. Má vysokou účinnost. Chtěli bychom počkat na výsledky ještě jedné studie. Jinak si myslím, že to je kvalitní vakcína.” Prozradil svůj názor

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) již dříve popřel, že by se tato vakcína dostala do České republiky, než bude schválena lékovou agenturou. Podobný postoj zaujal i předseda vlády Andrej Babiš (66) s tím, že neplánuje očkovat občany vakcínou, která postrádá souhlas EMA.

V České republice žije 10,7 milionu lidí. Zdravotničtí pracovníci podali od konce prosince více než 702 000 dávek vakcíny, z toho druhou dávku dostalo 246 514 lidí. V úterý dostalo nejméně jednu dávku vakcíny 197 000 lidí starších 80 let a pětina seniorů starších 80 let absolvovala obě dávky. Očkování v České republice sleduje zavedené prioritní skupiny; kromě seniorů jsou očkováni také zdravotníci, klienti a sociální pracovníci, policisté, hasiči, energetici, zdravotníci a dobrovolníci.

Pokračovat ve čtení

Politika

Testování zaměstnanců je povinné. Pokud test odmítnete dostanete výpověď!

Od 1. března je povinné testování všech zaměstnanců a pokud s testováním na pracovišti nebudete souhlasit, bude vám zakázáno docházet do práce. Navíc je velké riziko, že dostanete výpověď. Upozorňují na to renomovaní právníci, kteří se zabývají pracovními právem. V pondělí byl tento zákon schválena už od středy se začne na plno testovat ve firmách je jedno jestli velkých firmách, které disponují více než 250 zaměstnanců.

Zaměstnanci velkých firem jsou podle nového vládního opatření mzčr povinný na výzvu zaměstnance podstoupit testování. To znamená, že pokud se zaměstnanec nedostaví k testu nemůže povolání vykonávat. V takovém případě se jedná o neomluvenou absenci a porušení pracovního řádu a může to končit výpovědí.

Většina firem toto nařízení přijmulo s radostí. ” Toto nařízení vítáme a podporujeme, protože chrání náš provoz a naše zaměstnance bez, kterých by jsme nemohli fungovat. Pokud zaměstnanec odmítne test nebo bude pozitivní, nebude mu umožněno vstoupit na pracoviště” uvedla PR manažerka Amazonu

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Stalo se4 hodinami před

Obrovské neštěstí: Pod dětmi se prolomil led. Tři skončili v bezvědomí

Na vodní ploše v zámeckém parku v Žamberku došlo k velkému neštěstí. Pod trojicí dětí se tam prolomil led. Bylo...

Bizardní5 hodinami před

HOROR V LIDL: Zákaznice ze Slovenska našla v oblíbené potravině TOTO! Tímto chce varovat všechny zákazníky!

Noční můru všech žen a mnoha lidí přežila zákaznice Ivana, která si šla do jedné z prodejen Lidl v Martině...

Video6 hodinami před

Doktoři mu nařídili ihned opustit pokoj svého pána. Podívejte se na reakci jeho milovaného psa

„Pokud milovaný prochází dveřmi, možná pětkrát denně, měli bychom mít štěstí.“ Film s názvem „Denali“ je vyprávěn z pohledu psa....

Celebrity8 hodinami před

Svět v ŠOKU! Zemřela úspěšná a všemi milovaná herečka!

Svět obletěla opravdu šokující zpráva, která všem vyrazila dech. Herečka, která je zbožňovaná fanoušků po celém světě, je mrtvá. Celý...

Politika8 hodinami před

Jan Hamáček prozradil co nás očekává po tvrdém lockdownu za 3 týdny. Bude se přitvrzovat

Kvůli tomu co se děje několik měsíců za sebou a situace se každým dnem zhoršuje a nemocnice jsou totálně přetížené....

Stalo se9 hodinami před

Slovákovi došla trpělivost, napsal příspěvek, který by si měl přečíst každý: očkovalo nás už jako děti, nikdo to neřešil

Očkování její témů číslo jedna a je to nejúčinnější ochrana před infekčními chorobami, na které se v minulosti často umíralo....

Celebrity10 hodinami před

Skvělá zpráva pro všechny diváky ordinace v růžové zahradě: Konec se odkládá, serial bude pokračovat!

Diváky nedávno zarmoutila smutná zpráva, která přišla od tvůrců ordinace v růžové zahradě a jednalo se o to, že velmi...

Zdraví11 hodinami před

Nestojí ani 23 eur a pomůže zachránit životy lidem s koronavirus. Sehnat ho můžete kdekoliv

Lidé, kteří se léčí doma s nemocí Covid-19, jsou často ponecháni osudu napospas. Ke svému praktiky se jen tak nedostanou,...

Stalo se11 hodinami před

Kojící matku v restauraci požádali, aby se zahalila: Její reakce teď baví internet!

Od chvíle, kdy byl zveřejněn obrázek této ženy, kterou v restauraci požádali, aby se zahalila, když kojila, získal velké množství...

Zajímavosti11 hodinami před

Odešel uprostřed výměny manželek a štáb neví kde je. Režisérka prozradila co bude s jeho honorářem

Několik natáčecích dnů ve výměně manželek zvládnou lidi s tvrdým jádrem. Ve středu večer diváci byli svědkem, jak to vypadá,...

Oblíbené