Politika

Dušičky ve znamení koronavirus. Takto to bude vypadat na hřbitovechNa Slovensku stále platí zákaz vycházení, který by se měl pro lidi s negativním testem na koronavirus po plošném testování končit v pondělí, 2. listopadu.

Předseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) již minulý týden potvrdil, že během omezení pohybu se nemá chodit ani na hřbitovy.

Po jednání poslaneckého grémia v parlamentu novinářům řekl, že návštěva hřbitova není mezi výjimkami. “Platí pravidla, která platí. Když si dáte do toho otázku, zda můžete jít na hřbitov, z toho vám výsledek vyjde.

Nemusím vám to explicitně říct, však máme zákaz vycházení, máme určené provozu nebo výjimky, kterých se to týká, já jsem tam hřbitovy nenašel, takže buďme opravdu zodpovědní, “odpověděl na otázku novinářů, zda se během Dušiček plánuje uzavření hřbitovů.

ZÁKAZ PLATÍ DO NEDĚLE

Od soboty 24. října do neděle 1. listopadu bude na celém Slovensku platit zákaz vycházení s více výjimkami. Zákaz vycházení mimo bydliště nebude podle výjimek platit v době od 1.00 do 5.00 h.

Stejně tak v případě cesty na testování, do zaměstnání, doprovodu dítěte do školy, návštěvy nejbližších potravin, lékárny, lékaře či péče o blízkou osobu. Výjimku má i péči o vlastní hospodářská zvířata, dovádění společenských zvířat do 100 metrů od bydliště.

Lze také jít na pohřeb, poštu, do banky, pojišťovny, čistírny, autoservisu, jakož i na čerpací stanici pohonných látek. Výjimku má i pobyt v přírodě v okrese bydliště a dojezd do bydliště do 25. října.

V regionech Oravy a Bardejova budou moci lidé využívat výjimky ze zákazu vycházení pouze v případě, že budou mít negativní výsledek PCR testu nebo antigenu testu.

POLICIE UPOZORŇUJE OBČANŮ

Návštěva hřbitovů není mezi výjimkami ze zákazu vycházení, připomíná policie v souvislosti s blížícím se Svátkem všech svatých (1. 11.). Apeluje proto na občany, aby dodržovali opatření a zemřelých si připomněli například zapálením svíčky doma. TASR o tom informovala mluvčí prezídia Policejního sboru Denisa Bárdyová.

“Vláda SR vyhlásila nouzový stav a zákaz vycházení, znovu si proto dovolíme apelovat na občany, aby důsledně dodržovali opatření,” vyzvala policie. Jak podotkli, na návštěvu hřbitovů ještě bude vhodnější období. Policie pokračuje také v kontrolách dodržování opatření. Každý případ porušení řeší individuálně, poznamenala Bárdyová. V blokovém řízení hrozí občanům pokuty do 1000 eur av správním řízení do 1659 eur.

JAK TO BUDE VYPADAT na hřbitov?

Hřbitovy však zavřené nejsou, a to přesto, že vláda apeluje na to, aby si občané cestu něj letos odpustili a blízkých si raději uctili doma. Podívali jsme se na to, jak to bude vypadat v některých městech na Slovensku. Portál Korzár Prešov informoval, že od pátku do pondělí budou hřbitovy otevřeny nonstop. Hřbitov bude otevřen iv Šali, a to s prodlouženým časem.

MĚSTA usměrňovat

Malacky na svém webu také informovali, že hřbitov bude otevřen, avšak apelovali na občany, aby respektovali pravidla a mysleli na to, že návštěva je na vlastní odpovědnosti. Košice taktéž prodloužili otevření hřbitova a připomněli, že na pořádek v okolí hřbitovů dohlédne městská policie.

O zákazu vycházení se nezmínili. Portál Čas.sk uvádí, že hřbitovy v Bratislavě budou také otevřeny, přestože zákaz vycházení nadále platí. Hřbitovy zůstávají otevřeny iv Žiaru nad Hronom či v Banské Bystrici, mluvčí míst však apelují na lidi, aby dodržovali opatření. Zapálit svíčku už můžete v současnosti i virtuální a symbolicky, prostřednictvím stránky Cintoriny.sk.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Politika

Padl ROZSUDEK: Kočner a Zsuzsová jsou ve vraždě Kuciaka nevinní!

Na specializovaném trestním soudu v Pezinku (STS) se ve čtvrtek začalo líčení v kauze vraždy novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírová.

Slováci ale nevěří vlastním očím a uším, Kočner je nevinný!

Tomáš Szabó, jako vykonavatel vraždy, dostal 25 let za všechny skutky, z nichž je obžalovaný. Ukládá se mu trest propadnutí majetku, trest si odpyká ve věznici s nejvyšším stupněm střežení.

Největší šok ale přišel, když soudkyně prohlásila, že Marián Kočner a Alena Zsuzová jsou nevinní v případě vraždy Jana Kuciaka.

I když se skutek stal, není prokázáno, že ho podle soudu spáchali oni dva.

Marián Kočner i Alena Zsuzsová jsou v případě vraždy Jana Kuciaka nevinní. Skutek se podle soudu stal, ale není prokázáno, že ho spáchali oni dva.

Soud uznal Mariana K. vinným z nedovoleného ozbrojování v souvislosti s náboji, které u něj zajistili při jedné z domovních prohlídek. Tento skutek obžalovaný přiznal už na začátku procesu.

Tomáš Sz. je rovněž vinen pro stejný skutek, konkrétně pro pořízení zbraní na vraždu Kuciaka a Molnára a také pro neoprávněnou držení munice. Vinen je také z porušování domovní svobody. Verdikt soudu není pravomocný.

Prokurátor Úřadu speciální prokuratury (USP) podal v pondělí, tři dny před očekávaným vynesením rozsudku v kauze vraždy novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírová, na Specializovaný trestní soud v Pezinku (STS) nový návrh na dokazování v rozsahu 65 stran.

Na nový návrh prokurátora USP na doplnění dokazování upozornil Deník N. Mělo by jít o další důkaz proti podnikateli Marianovi Kočerovi a Aleně Zsuzsovej, který se týká mobilního telefonu obžalované.

Ve čtvrtek (3. 9.) se počítalo s vynesením verdiktu v zmiňované kauze, když původně se vynesení rozsudku očekávalo už začátkem srpna. Předsedkyně senátu STS Ružena Sabová však tehdy termín zrušila. Důvodem byla nutnost pokračování porady senátu o připravovaném rozsudku.

Jednání s Marianem Kočnerem a spol. se začalo v lednu tohoto roku. Senát složený z předsedkyně soudkyně Růženy Sabová a soudců Ivana Matela a Rastislava Stieranku dosud odpojednával 22 dní.

Pokračovat ve čtení

Politika

Rusko vynalezlo jsme vakcínu, která ohromí celý svět ! Kdy bude i u nás ?

Rusko prohlásilo, že 10. srpna budou mít schválenou vakcínu proti koronaviru tato vakcína se vztahuje i na virusy podobné covid-19 i mutujícímu viru. Potvrdilo CNN ministerstvo zdravotnictví v Moskvě.

Ředitel ruského investičního fondu RDIF, který je hlavním investorem výzkum spojený s vakcínou, přirovnal začátek očkování k vypuštění světoznámé družice sputník v roce 1957.

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, první dobrovolníky pro testy nové vakcíny už ruský zdravotní systém našel.

Jako dobrovolníci pro testy vakcíny byli vybrány vojáci Ruské Federace

Vrcholní epidemiologové kritizují Rusko, že nezveřejňují žádná věděcká data o postupu vykcíny a vývoje látky.

Pokračovat ve čtení

Politika

Brzy dojde k velkým změnám v životě řidičů. Rozhodnutí bylo učiněno, to by měl vědět každý.

Jak uvádí společnost TVP Info, byla učiněna rozhodnutí, ze kterých se nelze vrátit zpět. Jde o změny v zákoně o silničním provozu. Byly již oznámeny a nyní konečně vstupují v platnost. Každý řidič by si to měl být vědom.

Novináři TVP Info informovali, že v pátek poslanci přijali modernizaci zákona připraveného Ministerstvem infrastruktury a digitalizace silničního provozu spolu se změnami. Tím je mimo jiné vylepšen ICT systém CEPiK.

Změny pro řidiče

Zástupci Ministerstva digitalizace a infrastruktury informují, že připravené změny usnadní řidičům a majitelům vozidel.

Postupy byly připraveny tak, aby byly co nejjednodušší a nejsrozumitelnější. Jedná se například o online registraci každého prodejce nového automobilu nebo o zrušení povinnosti mít řidičský průkaz během kontroly.

Nové předpisy budou znamenat, že řidičům nebude v případě inspekce udělena pokuta za chybějící řidičský průkaz. Mohou ji zkontrolovat důstojníci v centrálním registru řidičů. Povinnost nahradit registrační osvědčení bude rovněž zrušena, pokud v registračním dokumentu není dostatek místa pro zadání dalšího data technické zkoušky.

Ale to není všechno

Řidiči budou moci dýchat s úlevou. Rovněž bude zrušeno vydání karty vozidla, kontrolní nálepky a duplikátu. Kromě toho bude možné dočasně zaregistrovat vozidlo na žádost majitele starostou z důvodu místa přechodného pobytu. Řidiči si budou moci zachovat stávající registrační číslo vozidla.

Díky novým pravidlům bude mnohem snazší získat zpět registrační certifikát, pokud je zastaven policisty. Nová nařízení zajišťují naprostý nedostatek kontaktu s kanceláří nebo jinou jednotkou, která dokument vidí. Pokud v centrálním systému uplyne určitý čas, dojde ke změnám automaticky.

Sdílejte tyto důležité informace se svými přáteli!

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Zajímavosti3 týdny před

Žena koupila DĚTSKÝ SIRUP proti kašli jeden na Slovensku, druhý v zahraničí. TEN ROZDÍL je neuvěřitelný!

Nikoho nepřekvapí, že výrobky v zahraničí mají mnohem lepší kvalitu a nejednou jsou i levnější, než na Slovensku. Přitom platy...

Kvízy3 týdny před

Tuto logickou hádanku dokáže vyřešit pouze 11% lidí! Zvládnete to vy?

Jelikož velmi dobře víme, že máte hádanky rádi, i dnes jsme si pro vás jednu logickou hádanku připravili. Hádání má...

Politika3 týdny před

Dušičky ve znamení koronavirus. Takto to bude vypadat na hřbitovech

Na Slovensku stále platí zákaz vycházení, který by se měl pro lidi s negativním testem na koronavirus po plošném testování...

Celebrity2 měsíci před

Skutečná PRAVDA o tom, proč Karel GOTT († 80) nazpíval píseň se Charlottkou: Z toho mrazí!

Když Karel Gott († 80) v dubnu nazpíval společnou písničku s dcerkou Charlottkou, tehdy ještě nikdo netušil, jakou děsivou pravdu...

Zajímavosti2 měsíci před

Mladík poslal chudé školačce z filipín dárek: on sam ani netušíl, co se za 14 let stane

Tento příběh dojme srdce milionů lidí, protože je to jako v nejpravděpodobnějším seriálu se šťastným koncem. Začalo to dárkem. S...

Celebrity2 měsíci před

Poslední chvilky se budou konat v pražském Rudolfinu: Rozhodnutí, které nikdo nečekal vdovy Jiřího Menzela

Oscarový režisér Jiří Menzel zemřel 5. září a jeho vdova Olga již má plán pohřbu známého režiséra. Tímto rozhodnutím všechny...

Politika3 měsíci před

Padl ROZSUDEK: Kočner a Zsuzsová jsou ve vraždě Kuciaka nevinní!

Na specializovaném trestním soudu v Pezinku (STS) se ve čtvrtek začalo líčení v kauze vraždy novináře Jana Kuciaka a jeho...

Zajímavosti3 měsíci před

Víte, co se děje s ženským tělem po obejmutí? Po přečtení tohoto článku to budete dělat častěji

Spisovatel David Tumarison krásně popisuje, co se děje během intimního objetí … ,, Když muž tiše přichází zezadu a objímá...

Zajímavosti3 měsíci před

Hasiči varují – nikdy nepoužívejte tuto prodlužovačku! Pokud ji máte doma, okamžitě ji vyhoďte.

Některé prodlužovačky, ačkoli dokáží často každému v domácnosti pomoci, mohou způsobit více škody než užitku. Například ta, kterou vám dnes...

Zajímavosti3 měsíci před

Uvařte jablko s bobkovým listem a nepotřebujete léky z lékárny: Fantastická přírodní medicína pro celkové zdraví!

Jablko a bobkový list. Dvě suroviny, které se běžně používají v kuchyni a mnozí ani netuší, jakou mají spolu léčivou...

Oblíbené