Zemřela legendární zpěvačka. Proslavila se předělávky francouzských šansonů, ale i písněmi jako Levandulová, Denim Blue nebo Vana plná fialek. Populární zpěvačka patřila bez debat mezi nejlepší zpěvačky československé hudební scény a po právu je nazývána královnou šansonu.
Těžký průběh
Poslední roky už se na veřejnosti neobjevovala, aktuálně byla hospitalizována v Nemocnici Na Homolce. “Bohužel, je to tak. Poslední měsíc byl složitý, měla nějaké závažnější zdravotní problémy, kvůli kterým podstupovala dialízu, “.
Populární zpěvačka se zdlouhavými zdravotními problémy zápasila už delší dobu, například nebyla schopna se pohybovat bez berlí. Její stav se z roku na rok zhoršoval, a proto se před lety doslova ze dne na den rozhodla ohlásit konec kariéry. Interpretka nezapomenutelných hitů jako je například Zhasněte lampiony,
Třešně nebo Co mi dáš se pak musela trápit kvůli problémům s ledvinami v rehabilitačním nemocnici v Berouně. “Do nemocnice se vracím každého půl roku,” povzdechla si tehdy zpěvačka v rozhovoru pro iDnes.
Její život
Hana Hegerová měla na svém kontě nejen stovky písní, které si lidé zpívají dodnes, ale i množství ocenění a zástupy fanoušků, kteří ji milovali. Život ženy, která v roce 2002 dostala z rukou prezidenta Václava Havla († 75) medaili Za zásluhy, rozhodně nebyl procházkou růžovým sadem.
Narodila se v Bratislavě v roce 1931 do doby která byla však poznamenám celým množstvím osobních tragédií: Kvůli nedomykavosti srdeční chlopně se nemohla věnovat milovanému baletu.
Nevyšlo jí manželelstvo s režisérem Daliborem Heger († 80), kterému porodila syna Matouše († 60). Nečekaně zahynula i její druhá životní láska, režisér Ján Roháč († 48), a dítě, které s ním čekala, bohužel potratila.
Vězení
Na přelomu 70. a 80. let pak musela do vězení, protože jí byla “prokázána” zpronevěra, avšak ani s novou vládou se jí nepřestávala lepit smůla na paty. Její byt na Staroměstském náměstí shořel a ona přišla téměř o celý svůj movitý majetek. Kromě toho podstoupila operaci kvůli rakovině naštěstí nezhoubného původ.
O pár let později prodělala vážný zdravotní kolaps, pravděpodobně srdeční příhodu, po níž ji lékaři uvedli do umělého spánku. Srdce ji zradilo v době, kdy zemřel její “dvorní” skladatel a kamarád Petr Hapka († 70). Necelý rok poté podlehl vážné nemoci její syn Matouš. Osudnou se mu však nestala rakovina, měl problémy s alkoholem, který mu vážně poškodil játra a slinivku.
Zpívat začala v podstatě z nutnosti, údajně se k tomu nechala promluvit proto, že potřebovala peníze. Její vystoupení mělo úspěch a následovala nabídka z Prahy. Nejprve nastoupila do Rokoka, zlom v její kariéře nastal až s příchodem do Semaforu, kterému v té době vládli Jiří Suchý (88) a Jiří Šlitr († 45).
Setkání s Beatles
Tehdy se také objevila ve filmu Kdyby tisíc klarinetů, kde zastavila po boku Karla Gotta († 80) a Waldemara Matušky († 76). Koncertovala nejen v Česku, ale i v zahraničí, a dokonce se setkala s legendární kapelou Beatles.
Přestože ji režim držel v osmdesátých letech od mikrofonu co nejdále, ona se po revoluci vrátila zpět do uměleckého života, znovu začala vystupovat a její koncerty byly skoro vždy beznadějně vyprodáno.