Stalo se

10 společností a institucí, které zachraňují náš světPočet ekologických problémů každým rokem narůstá: v Brazílii hoří lesy, na Antarktidě tají ledovce a oceány jsou plné plastů.

Existují však firmy a lidé, kteří se s tím nechtějí smířit a snaží se pomoci naší planetě: staví továrny, které vysávají oxid uhličitý ze vzduchu nebo vymýšlejí nové způsoby, jak získávat čistou energii.

1) McDonald ‘a výroba bionafty.

Dceřiná společnost společnosti McDonald`sv Spojených arabských emirátech a místní společnost Neutral Fuels otevřeli závod na bionaftu, jedno z nejběžnějších biopaliv.

Získávají ho z přípravy smažených brambor a hamburgerů.

2) Ostrovy z odpadu v Japonsku.

V Japonsku se našel přiměřený způsob zpracování a využití průmyslového a domovního odpadu. Tyto umělé ostrovy se vyrábějí z odpadu, který prošel tepelným a mechanickým zpracováním, a následně se slisuje do briket.

Technologie vytváření umělých ostrovů z odpadků se tam úspěšně realizuje již téměř 10 let. Během této doby vyrostl v Tokijském zálivu ostrov, kde se nachází stadion, krásný park, skleníky s rostlinami a muzeum.

3) Vodovod z Portlandu se změní na mini-vodní elektrárnu.

Ve většině velkých a středně velkých měst v kterékoli zemi je centralizovaná dodávka vody. Potrubí s dostatečně velkým průměrem přes sebe převádějí obrovské množství vody, kterou používají obyvatelé.

Energie proudu vody se zároveň nijak nevyužívá, což je třeba napravit, jak říkají zástupci americké společnosti Lucid Energy.

Tato společnost v roce 2015 navrhla orgánům města Portland v Oregonu projekt přeměny vodovodního systému na generátor elektrické energie. Projekt byl nazván Energetický systém LucidPipe.

4) V Indonésii nabízejí možnost zaplatit si jízdné za plastové láhve.

V rámci boje proti plastovým odpadem orgány druhého největšího indonéského města Surabaya vyzvali obyvatele, aby si prostřednictvím plastového odpadu platili cestu na městských autobusech.

Cestující mohou předat plastový odpad do speciálních terminálech nebo jimi zaplatit přímo v autobuse. Dvouhodinová cesta bude stát deset plastových pohárků nebo pět lahví v závislosti na jejich velikosti.

Jeden autobus může nasbírat až 250 kilogramů plastových lahví za den, což je přibližně 7,5 tuny za měsíc.

5) Ve Švýcarsku se otevřela továrnu na zpracování oxidu uhličitého.

První závod na světě byl otevřen v Curychu – shromažďuje oxid uhličitý ze vzduchu na vytváření tepla.

Ventilátory v továrně nasávají vzduch, filtrují CO2 a generované teplo se dodává do skleníků přes podzemní potrubí.

A skleníky nejsou jediným využitím CO2 mohou se také použít na výrobu sycených nápojů nebo pro výrobu paliva.

6) Vědci z Michiganské univerzity objevili způsob, jak přeměnit zkaženou majonézu na zdroj energie.

Všechno to začalo tím, když se studenti začali masivně stěžovat na zvláštní chuť sendvičů, které prodávaly v ICH jídelně. Brzy vyšlo najevo, že chuť použité majonézy se zhoršila kvůli nesprávným skladovacím podmínkám.

Ředitel odpovědný za zásobování Cole Hood se obrátil na místních vědců, kteří navrhli nalít majonézu do zařízení na anaerobní kvašení.

Ukázalo se, že je to skvělé řešení: majonéza bohatá na cukry a tuky je ideálním zdrojem potravin pro mikroorganismy. Výsledkem bylo, že všech 5 000 litrů omáčky se změnilo na elektrickou energii.

7) Po vyčištění pláže v Bombaji se tam začali vracet mořské želvy.

Afroz Shah, právník z Bombaje, dokázal inspirovat tisíce místních obyvatel, aby vyčistili městskou pláž, která byla zahrabaná pod hromadou odpadu.

Během 86 týdnů se dobrovolníkům včetně obyvatel slumů či hvězd Bollywoodu podařilo vyčistit celou pláž. Afroz Shah díky tomu získal titul od OSN “Šampion Země”.

Brzy po vyčištění pláže zde bylo vidět 80 mořských želv, které se neobjevily více než dvě desetiletí. Místní nadšenci odstranili více než 13 000 tun odpadu.

8) Jedlé držáky.

Kruhové plastové držáky, které drží pohromadě balení 4 nebo 6 plechovek nápojů, jsou jedním z největších problémů mořského života: zapletou se do křídel ptáků, škrtí tuleni a deformují pancíře rostoucích mořských želv.

Startup E6PR začal vyrábět takové držáky z materiálu, který je nejen 100% biologicky rozložitelný, ale také hned po tom, jak se objeví v moři, může sloužit jako potrava pro ryby a další živočichy.

9) V Moskvě odpadky vyměňují za lístky do kina nebo muzea.

V rámci projektu Umění pro životní prostředí si obyvatelé Moskvy vyměňují tříděný odpad za lístky do kina, muzea, divadel, ale i na koncerty či výstavy.

Pokud to chcete udělat, musíte dát na zpracování alespoň 1 kg hliníku a 2 kg papíru, skla nebo plastu. Odpadky je možné odevzdat na 10 míst, jejichž adresy jsou zveřejněny na webové stránce projektu.

10) 80% toalet v Hongkongu splachuje mořskou vodou, aby se šetřily zásoby sladké vody.

V Hongkongu je velmi málo zdrojů sladké vody, proto se už 150 let dodává ze sousední provincie Kuang-tung. Na vyřešení problému v 50. letech 20. století Hongkong vybudoval samostatný kanalizační systém, který využívá mořskou vodu.

Šetří to skromné ​​zásoby sladké vody a slaná odpadní voda se považuje za méně toxickou pro mořské organismy jako sladká voda.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Politika

Padl ROZSUDEK: Kočner a Zsuzsová jsou ve vraždě Kuciaka nevinní!

Na specializovaném trestním soudu v Pezinku (STS) se ve čtvrtek začalo líčení v kauze vraždy novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírová.

Slováci ale nevěří vlastním očím a uším, Kočner je nevinný!

Tomáš Szabó, jako vykonavatel vraždy, dostal 25 let za všechny skutky, z nichž je obžalovaný. Ukládá se mu trest propadnutí majetku, trest si odpyká ve věznici s nejvyšším stupněm střežení.

Největší šok ale přišel, když soudkyně prohlásila, že Marián Kočner a Alena Zsuzová jsou nevinní v případě vraždy Jana Kuciaka.

I když se skutek stal, není prokázáno, že ho podle soudu spáchali oni dva.

Marián Kočner i Alena Zsuzsová jsou v případě vraždy Jana Kuciaka nevinní. Skutek se podle soudu stal, ale není prokázáno, že ho spáchali oni dva.

Soud uznal Mariana K. vinným z nedovoleného ozbrojování v souvislosti s náboji, které u něj zajistili při jedné z domovních prohlídek. Tento skutek obžalovaný přiznal už na začátku procesu.

Tomáš Sz. je rovněž vinen pro stejný skutek, konkrétně pro pořízení zbraní na vraždu Kuciaka a Molnára a také pro neoprávněnou držení munice. Vinen je také z porušování domovní svobody. Verdikt soudu není pravomocný.

Prokurátor Úřadu speciální prokuratury (USP) podal v pondělí, tři dny před očekávaným vynesením rozsudku v kauze vraždy novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírová, na Specializovaný trestní soud v Pezinku (STS) nový návrh na dokazování v rozsahu 65 stran.

Na nový návrh prokurátora USP na doplnění dokazování upozornil Deník N. Mělo by jít o další důkaz proti podnikateli Marianovi Kočerovi a Aleně Zsuzsovej, který se týká mobilního telefonu obžalované.

Ve čtvrtek (3. 9.) se počítalo s vynesením verdiktu v zmiňované kauze, když původně se vynesení rozsudku očekávalo už začátkem srpna. Předsedkyně senátu STS Ružena Sabová však tehdy termín zrušila. Důvodem byla nutnost pokračování porady senátu o připravovaném rozsudku.

Jednání s Marianem Kočnerem a spol. se začalo v lednu tohoto roku. Senát složený z předsedkyně soudkyně Růženy Sabová a soudců Ivana Matela a Rastislava Stieranku dosud odpojednával 22 dní.

Pokračovat ve čtení

Stalo se

Ženy buďte v pozoru! Drogerie DM stahují z Česka a Slovenska tyto výrobky! Nemáte je doma?

Oblíbeným řetězcem především mezi ženami je DM drogerie. V této drogerii se prodává mnoho věcí pro ženy, muže, ale i děti.

Řekneme Vám, které výrobky musely být staženy z prodeje a proč!

Jozefína Kaššová z Úřadu veřejného zdravotnictví uvedla pro tvnoviny.sk následující informace: “Dovolujeme si poznamenat, že DM Drogerie dosud ani neinformovala o uvedené situaci příslušný kontrolní orgán, tedy Úřad veřejného zdravotnictví.

Ten kontaktoval v dané věci přímo centrálu DM Drogerie na Slovensku a zjištěno bylo, že uvedenou informaci dostali z Německa. Včera a začali se stahováním dotčeného výrobku z trhu na Slovensku a Čechách. ”

Z regálů českých i Slovenské DM drogerií se stahují dětské výživy Babylove BIO 190 gramů s příchutí jahody, maliny a jablka od ukončeného 4. měsíce. Toto opatření se týká výrobků s minimálním datem trvanlivosti do 5. července 2019.

A co je důvodem stažení výrobku z trhu?

Vlastní kontroly společnosti ukázaly, že se v příkrmu nacházejí zbytky čisticího prostředku s obsahem chloru. Ke stažení přistupuje firma z preventivních důvodů.

Pokračovat ve čtení

Stalo se

VAROVÁNÍ: Tento chlapec přišel o 75% zraku kvůli hračce, kterou máte doma i vy!

Chlapec necítil žádnou bolest, ale jeho zrak se okamžitě poškodil. Hračka chlapci popálila okolí žluté skvrny, což znamená, že poškození zraku je bohužel trvalé.

Zarážející na tomto případě je to, že k nehodě došlo za přítomnosti rodičů, kteří si mysleli, že je vše v pořádku.

Laserové ukazovátko patří mezi oblíbené dětské hračky. Pokud se ale dostane do nesprávných rukou, neškodná zábava může mít nevratné následky.

Australské úřady právě z tohoto důvodu varují všechny rodiče – laser není hračka pro děti!

Australská televize v úterý odvysílala zprávu o náctiletí klukovi, který ztratil 75% zraku, protože si laserem svítil do očí. Oftalmologové před takovou “zábavou” varují.

Oftalmolog Ben Armitage nedokázal určit, co ztrátu zraku způsobilo. Nakonec se ale ukázalo, že tento stav způsobil právě laser.

Chlapec necítil žádnou bolest, ale jeho zrak se okamžitě poškodil.

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Zajímavosti2 týdny před

Mladík poslal chudé školačce z filipín dárek: on sam ani netušíl, co se za 14 let stane

Tento příběh dojme srdce milionů lidí, protože je to jako v nejpravděpodobnějším seriálu se šťastným koncem. Začalo to dárkem. S...

Celebrity2 týdny před

Poslední chvilky se budou konat v pražském Rudolfinu: Rozhodnutí, které nikdo nečekal vdovy Jiřího Menzela

Oscarový režisér Jiří Menzel zemřel 5. září a jeho vdova Olga již má plán pohřbu známého režiséra. Tímto rozhodnutím všechny...

Politika3 týdny před

Padl ROZSUDEK: Kočner a Zsuzsová jsou ve vraždě Kuciaka nevinní!

Na specializovaném trestním soudu v Pezinku (STS) se ve čtvrtek začalo líčení v kauze vraždy novináře Jana Kuciaka a jeho...

Zajímavosti4 týdny před

Víte, co se děje s ženským tělem po obejmutí? Po přečtení tohoto článku to budete dělat častěji

Spisovatel David Tumarison krásně popisuje, co se děje během intimního objetí … ,, Když muž tiše přichází zezadu a objímá...

Zajímavosti4 týdny před

Hasiči varují – nikdy nepoužívejte tuto prodlužovačku! Pokud ji máte doma, okamžitě ji vyhoďte.

Některé prodlužovačky, ačkoli dokáží často každému v domácnosti pomoci, mohou způsobit více škody než užitku. Například ta, kterou vám dnes...

Zajímavosti1 měsícem před

Uvařte jablko s bobkovým listem a nepotřebujete léky z lékárny: Fantastická přírodní medicína pro celkové zdraví!

Jablko a bobkový list. Dvě suroviny, které se běžně používají v kuchyni a mnozí ani netuší, jakou mají spolu léčivou...

Zajímavosti1 měsícem před

Velký objev: Tento repelent proti komárům obsahuje látky, které chrání před koronavirem!

Látka, kterou obsahuje tento repelent proti komárům ničí covid-19. Potvrdila to studie Armádní laboratoře v Británii, jejíž předběžné závěry ve...

Zajímavosti1 měsícem před

Touto metodou se dá vyléčit jakákoliv rakovina do 3 minut. Vše, co potřebujete udělat, je toto

Tato výjimečná teorie byla poprvé prezentována Gregg Branden, americkým autorem známým svými teoriemi ohledně léčby rakoviny. Tvrdí, že existuje něco,...

Zajímavosti1 měsícem před

Víte co skrývá tato kapsička? Plní jednu velmi důležitou funkci. Mnoho žen o tom nemá ani ponětí!

Používání tohoto spodního prádla se datuje do šestnáctého století, kdy jej však nosili jen prostitutky a dále staré a nemocné...

Video1 měsícem před

Video, které obletělo celý svět. Toto je ten nejlepší svatební tanec jaký jste kdy viděli!

Na své svatbě nemůžete netancovať- tak říká tradice. Navíc se jedná o irskou svatbu, která se neobejde bez irského tance....

Oblíbené