Čínské biologické hodiny, které vidíte na fotografii, zkoumají tok energie v těle a pomáhají potvrdit skutečnosti, že existuje problém s některým orgánem. Je velmi snadné určit druh onemocnění touto metodou, protože čínská medicína se tomuto tématu věnuje od pradávna a rozhodně má své stoupence všude po světě.
V našem těle procházejí meridiány i energetické dráhy
Nejdůležitější energetické dráhy v našem těle procházejí trávicím, nervovým a oběhovým systémem. Podél vaskulární sítě se tato energetická síť vyvíjí, cirkuluje tu nejen krev bohatá na živiny, ale také životní energie. V lidském těle je celkem 12 meridiánů a každý je spojen s životně důležitým orgánem.
Patří mezi ně také energetické kanály spojené s plícemi, tlustým střevem, žaludkem, slezinou, srdcem a jeho okolím, tenké střevo, močový měchýř, žlučník, ledviny nebo játra. Podle teorie Jin-Jang šest z nich patří Jin a šest Jang. Funkce orgánů, které patří k meridiánům Jin, spočívá v ukládání a zpracování živin. Mezi ty patří plíce, slezina, srdce a jeho okolí, játra a ledviny.
Orgány, které patří k jangským meridiánům hrají roli ve vylučování a vyprazdňování. Mezi tyto orgány patří tlusté střevo, žaludek, tenké střevo, močový měchýř nebo žlučník. Podle čínské medicíny má poledník spojený s každým z těchto orgánů nejsilnější tok energie po dobu 24 hodin. Po 12 hodinách se tempo zpomalí.
Čínští lékaři jsou schopni zjistit, jaká část těla má problém téměř ihned
Poznají to podle toho, co pacient řekne. Podle toho mohou určit, kde probíhá buď malý, nebo velmi silný tok energie. Je proto dobré si všimnout, kdy se objeví příznaky onemocnění. Je dobré si to poznamenat, protože tam, kde jsme nejvíce energičtí nebo kdy se v noci budíme, může znamenat jistou poruchu určité části těla.
Mezi 1-3. hodinou jsou to játra. Musíte pít mnohem více vody a řešit situace, které vás rozzlobily. Mezi 3-5. hodinou jsou to plíce. Řešením je odtrhnout se od pocitů a zkusit být v životě pozitivní. Představte si to jako příležitost, která bude mít vyšší smysl.
Mezi pátou a sedmou hodinou může zlobit tlusté střevo. I tady musíte zvýšit příjem vody, dělat protahovací cvičení nebo chodit na toaletu pravidelněji.
7-9. hodina značí žaludek, ten ovlivňuje trávení a lymfatický systém. Mezi 9-11. hodinou je to slezina, je to trávení živin a také lymfatický systém. Mezi 11-13. hodinou nás ovlivňuje srdce, což značí krevní oběh.
Některé orgány dostávají zabrat více, i když je tok energie minimální
Mezi 13-15. hodinou je to tenké střevo, které má na starosti trávení, tepny nebo zpracování toho, co přijmeme. Močový měchýř pracuje mezi 15-17. hodinou a závisí na něm kosti, zuby nebo očistný proces. Mezi 17-19. hodinou nás ovlivňuje hlavně meridián ledvin.
Pokud chceme určit minimální dobu toku energie, musíme se zaměřit na stejné časové úseky, které ale bude ovlivňovat jiný orgán. Mezi 1-3. hodinou ranní je to tenké střevo, mezi 3-5. hodinou je to onemocnění ledvin, které poznáte na kostech, zubech nebo vyprazdňování. Mezi 7-9. hodinou je to oblast srdce, které prozradí zúžené krevní cévy.
Mezi 11-13. hodinou nás ovlivňuje žlučník, další dvě hodiny jsou závislé na játrech. Další dvě ovlivňují plíce, což poznáte na onemocnění kůže, pokud není něco v pořádku. Mezi 17-19. hodinou je to tlusté střevo, které ovlivňuje kůži, zpracování toho, co sníme nebo vyprazdňování. Mezi 21-23. hodinou je to slezina a poslední hodiny dne ovlivňuje srdce.
Pokud je tedy energetická hodnota jater na maximálním toku mezi 1-3. hodinou, je energetická hladina tenkého střeva na druhé straně snížena na minimum. Podle těchto hodin snadno poznáte, jaká oblast vás může trápit a proč se v noci často budíte a nemůžete znovu usnout. Pokud tedy špatně trávíte nebo absorbujete jídlo, vede to k možnému snížení energie.