Ačkoli lidstvo vyčerpává přírodní zdroje a ničí životní prostředí, stále se najde kopec lidí, kteří naléhavě vyzývají, aby byly přijaty rozhodující opatření pro zachování schopnosti žít na naší planetě. Je jich však dostatečně slyšet?
A dokud jeden myslí, jiní konají. Tak se rozhodla i americká rodina Dervisovcov, a na pozemku o rozloze 400 arů vytvořila autonomní ekologickou farmu, která je nejen živí, ale umožňuje jim i slušně si vydělat. Ukazuje se, že i bez pochybných hnojiv lze mít bohatou úrodu na malém kousku půdy.
pěstování zeleniny
Rodina Dervisovcov se přestěhovala do Pasadeny (město 15 minut autem od Los Angeles s počtem obyvatel 130 000) v polovině 80. let. K dispozici měli 800 arů pozemek, z něhož na polovině stál starý dům a hospodářská budova. Americký sen o “nezávislosti a 4 akrech” (asi 200 arů) se prolomily na tvrdou realitu.
Dervisovci se však rozhodl využít zdroje na 100% a vybudovali skutečnou domácí farmu na pěstování zeleniny.
“Když jsme se do toho pustili, naši přátelé nás považovali za šílence. Zpočátku jsme uvažovali jen o pěstování pro vlastní potřebu. Ani nám nenapadlo, že bychom si mohli vydělat prodejem přebytků, “přiznává hlava rodiny Jules Dervis.
Čekalo nás mnoho překážek. Namísto půdy to byla jedna spousta hlíny. ” Dervisovci rok co rok dávali půdu do kopy pomocí kompostu, Kurinca a mikroorganismů.
“Mnohým se zdá, že žijeme na kouzelném místě. Ale v době našeho příjezdu byla půda v strašném stavu. Až o 20 let později jsme dokázali dosáhnout současnou úrodu, ” vzpomíná Jules Dervis.
Dnes je Urban Homestead skutečnou městskou farmou v Kalifornii, kde na pozemku o rozloze 400 m2 vypěstuje rodina více než 3 tuny plodin.
Tolik vypěstované zeleniny ale sníst nedokážou a prodávají ji dále. Podle hlavy rodiny to je asi 35% veškeré vypěstovaných plodin. Ročně tak vydělají něco okolo 15 000 eur. Tato vypěstovaná úroda pokryje až 90% potřeb rodiny. Když se sčítají věci, které si vypěstovat nevědí a musí je koupit, náklady na jednu osobu denně jsou 2 eura.
“Namísto hledání čerstvého ovoce a zeleniny po městě jsem přitáhl celé město k nám,” říká samotný Jules Dervis.
Na farmy pěstují asi 400 odrůd zeleniny, ovoce a jedlých květů. Kuřata, kachny, kozy a dokonce i pár včelích rodin pobývají na zadním dvoře a zásobí je s vajíčky, mlékem a medem. Jediná věc, kterou musí kupovat, jsou obiloviny, ale ty jsou levné.
Obávaje se globálních ekologických problémů pan Dervis instaloval solární panely na střechu domu, což snížilo poplatky za elektrickou energii na 12 dolarů. Rodina si pořídila vozidlo poháněné biopalivy, které majitelé místních kaváren a restaurací nabízejí jako vděčnost za čerstvé produkty zdarma.
Jediné co dělá Dervisovcom problémy je sucho. Na zavlažování půdy mají zažitý staromódní způsob – polévání pomocí hliněných hrnců. Na zbytku pozemku mají i vertikálně záhony a zelené stěny. Zemědělci používají mulčování, aby se zbavili plevelů a samozřejmě snížili množství odpařování vlhkosti z půdy.
I když to nejsou nejvhodnější přírodní podmínky a je tam množství škůdců, Dervisovci jsou si jisti, že dobrou úrodu lze dosáhnout, pokud zvolíte správný přístup k výběru plodin, výsadby a poctivou tvrdou prací se výsledky dostaví.
Je úžasné, jak z jednoduché touhy po čerstvých surovinách bez chemie vznikla rodinná farma. Dnes Dervisovci sdílejí své zkušenosti s celým světem a dokonce dělají kurzy pro ty, kterým se stal jejich způsob života inspirací.
Co na to říkáte?
ZDROJ: mysmezeny.sk, instagram.com