Zajímavosti

Rodina za rok vypěstuje 3 tuny plodin a na jídlo denně utratí 40 Kč na osobu. Hospodaří lépe než některé družstvaAčkoli lidstvo vyčerpává přírodní zdroje a ničí životní prostředí, stále se najde kopec lidí, kteří naléhavě vyzývají, aby byly přijaty rozhodující opatření pro zachování schopnosti žít na naší planetě. Je jich však dostatečně slyšet?

A dokud jeden myslí, jiní konají. Tak se rozhodla i americká rodina Dervisovcov, a na pozemku o rozloze 400 arů vytvořila autonomní ekologickou farmu, která je nejen živí, ale umožňuje jim i slušně si vydělat. Ukazuje se, že i bez pochybných hnojiv lze mít bohatou úrodu na malém kousku půdy.

pěstování zeleniny

Rodina Dervisovcov se přestěhovala do Pasadeny (město 15 minut autem od Los Angeles s počtem obyvatel 130 000) v polovině 80. let. K dispozici měli 800 arů pozemek, z něhož na polovině stál starý dům a hospodářská budova. Americký sen o “nezávislosti a 4 akrech” (asi 200 arů) se prolomily na tvrdou realitu.

Dervisovci se však rozhodl využít zdroje na 100% a vybudovali skutečnou domácí farmu na pěstování zeleniny.

“Když jsme se do toho pustili, naši přátelé nás považovali za šílence. Zpočátku jsme uvažovali jen o pěstování pro vlastní potřebu. Ani nám nenapadlo, že bychom si mohli vydělat prodejem přebytků, “přiznává hlava rodiny Jules Dervis.

Čekalo nás mnoho překážek. Namísto půdy to byla jedna spousta hlíny. ” Dervisovci rok co rok dávali půdu do kopy pomocí kompostu, Kurinca a mikroorganismů.

“Mnohým se zdá, že žijeme na kouzelném místě. Ale v době našeho příjezdu byla půda v strašném stavu. Až o 20 let později jsme dokázali dosáhnout současnou úrodu, ” vzpomíná Jules Dervis.

Dnes je Urban Homestead skutečnou městskou farmou v Kalifornii, kde na pozemku o rozloze 400 m2 vypěstuje rodina více než 3 tuny plodin.

Tolik vypěstované zeleniny ale sníst nedokážou a prodávají ji dále. Podle hlavy rodiny to je asi 35% veškeré vypěstovaných plodin. Ročně tak vydělají něco okolo 15 000 eur. Tato vypěstovaná úroda pokryje až 90% potřeb rodiny. Když se sčítají věci, které si vypěstovat nevědí a musí je koupit, náklady na jednu osobu denně jsou 2 eura.

“Namísto hledání čerstvého ovoce a zeleniny po městě jsem přitáhl celé město k nám,” říká samotný Jules Dervis.

Na farmy pěstují asi 400 odrůd zeleniny, ovoce a jedlých květů. Kuřata, kachny, kozy a dokonce i pár včelích rodin pobývají na zadním dvoře a zásobí je s vajíčky, mlékem a medem. Jediná věc, kterou musí kupovat, jsou obiloviny, ale ty jsou levné.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Inch by inch. Row by row.

Příspěvek sdílený Urban Homestead (@theurbanhomestead),

Obávaje se globálních ekologických problémů pan Dervis instaloval solární panely na střechu domu, což snížilo poplatky za elektrickou energii na 12 dolarů. Rodina si pořídila vozidlo poháněné biopalivy, které majitelé místních kaváren a restaurací nabízejí jako vděčnost za čerstvé produkty zdarma.

Jediné co dělá Dervisovcom problémy je sucho. Na zavlažování půdy mají zažitý staromódní způsob – polévání pomocí hliněných hrnců. Na zbytku pozemku mají i vertikálně záhony a zelené stěny. Zemědělci používají mulčování, aby se zbavili plevelů a samozřejmě snížili množství odpařování vlhkosti z půdy.

I když to nejsou nejvhodnější přírodní podmínky a je tam množství škůdců, Dervisovci jsou si jisti, že dobrou úrodu lze dosáhnout, pokud zvolíte správný přístup k výběru plodin, výsadby a poctivou tvrdou prací se výsledky dostaví.

Je úžasné, jak z jednoduché touhy po čerstvých surovinách bez chemie vznikla rodinná farma. Dnes Dervisovci sdílejí své zkušenosti s celým světem a dokonce dělají kurzy pro ty, kterým se stal jejich způsob života inspirací.

Co na to říkáte?

ZDROJ: mysmezeny.sk, instagram.comPokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Bizardní

Máte rádi McDonald? Až uvidíte TOTO, už nikdy si ho nedáte…

Stává se, že každý z nás navštíví McDonald’s, objedná si něco kalorického a všechno je v pořádku, nic špatného se nestalo 🙂 Problém však nastane, když začneme pravidelně jíst v McDonald’s. Bohužel toto číslo každým rokem roste (nejoblíbenější je u dětí školního věku, což je děsivé). Vědci však přišli se zajímavým experimentem. Možná je to on, kdo odrazuje mladé lidi od konzumace nezdravého jídla od rychlého občerstvení.

Je dobře známo, že častá konzumace nezdravých potravin od společnosti McDonald’s vede k přibývání na váze a ke zvýšenému riziku kardiovaskulárních onemocnění. Vědci z University of Nottingham objevili, co se děje s tělem s konzumovaným cheeseburgerem.

Polovina cheeseburgeru byla ponořena do solného roztoku po dobu 3,5 hodiny. Je nutné si uvědomit, že naše tělo potřebuje hodně času na trávení jídla. Nejrychleji zvládne ovoce a zeleninu. Například ovocný salát tělo stráví za půl hodiny. Jak dlouho náš žaludek bojuje s nezdravým jídlem?

Až neuvěřitelné 3 dny! Pohled také není nejatraktivnější. Pamatujte, že jste to, co jíte!

Chcete-li, klikněte na odkaz pod fotografií a podívejte se na celé video.

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Hlavní epidemilog WHO varuje: Celému světu hrozí katastrofický scénář, lidstvo se ocitne na prahu selhání

Podle šéfa Světové zdravotnické organizace je svět na pokraji katastrofického morálního selhání. Tedros Adhanom Ghebreyesus upozorňuje zejména na skutečnost, že distribuce vakcíny covid-19 je nerovnoměrná a dosud k ní přistupovaly hlavně bohatší země, které mohou platit více. Příkladem je Izrael, který zajistil preferenční dodávky vakcín od společnosti Pfizer, pravděpodobně jen proto, že platí třikrát tolik jako jiné země.

Podle šéfa WHO je spravedlivost distribuce vakcín v současné době vystavena velkému riziku, když má příští měsíc začít dodávat vakcíny do chudších zemí v rámci programu WHO Covax. V loňském roce bylo podepsáno 44 dvoustranných dohod o nákupu vakcín a letos jich je nejméně dvanáct. „Přesně tak může snížit dodávky společnosti Covax a vytvořit přesně ten scénář, proti kterému byl navržen,“ řekl Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Účelem této iniciativy bylo zabránit hromadění vakcín jednotlivými státy, nekoordinovaným postupům, chaosu na trhu s vakcínami a prodlužování ekonomických a sociálních problémů spojených s epidemií. Protože v každém případě se některé země řídí stylem, který je staví na první místo, obzvláště jsou ohroženy nejchudší a nejzranitelnější skupiny. „Nakonec toto chování pandemii pouze prodlouží,“ vysvětlil šéf WHO.

Celosvětová revize dostupných vakcín začala poté, co vyšlo najevo, že koronavirus významně mutoval, a objevily se varianty, které byly výrazně nakažlivější. Hovoří se také o jihoafrické mutaci, která může být ještě smrtelnější. V současné době je očkována pouze v bohatší části světa nebo v zemích, které vyvinuly vlastní vakcínu, jako je Indie nebo Čína.

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Velmi vzácné bankovky v hodnotě 2000 Kč jsou stále v oběhu. Cena za ně se razantně změnila

V oběhu je stále relativně velké množství vzácných bankovek v hodnotě 2 000 Kč. Některé z nich lze jednoduše zastrčit do peněženky a ve finále získají mnohonásobek jejich skutečné hodnoty. S novým rokem se ale jejich cena změnila, uvedl numismatik Roman Veselý. “Lidé k nám často přicházejí s představou astronomické částky pro tuto bankovku. Realita v novém roce je taková, že ji už kupujeme za méně peněz,” upřesnil.

Každý by nepochybně chtěl vydělat peníze tím, že by nevědomky nosil vzácnou bankovku, která má mnohem vyšší cenu než její počet.

„Jedná se o dva tisíce korun platné série E, která byla vytištěna pouze v omezeném počtu listů. Tyto bankovky byly pouze 12 500 kusů a všechny mají označení E a dvě číslice. Mají také tři nuly, poté jednu, dvě nebo tři čísla. méně než 12 500 kusů, “upřesnil Roman Veselý z AUREA Numismatics.

Paradoxně na začátku prosince loňského roku jich bylo v oběhu přibližně 12 500. „Nyní je jich méně. Čas od času na ně narazíme, ale hodnota se snížila. Na bankovce se ale dá slušně vydělat.

Složité je, že vypadá shodně se standardní 2 000 dolarovou bankovkou, která má řady E 01 až E 23 a poslední tři číslice nedosahují čísla vyššího než 500.

Pokud najdeme takto označené dva tisíce korun, je to opravdu cenný úlovek. “Je to vzácné, protože takových pár tisíc korun není. Ostatní jsou vytištěny za milionové náklady. Pro srovnání samozřejmě banka mlčí o tom, odkud pocházejí. Nikdo vlastně neví a Česká národní banka je o tomto tématu mlčí, “dodal Roman Veselý

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Politika39 minutami před

Očkování seniorů se zastaví, prohlásil hejtman. Lidé by měli vědět pravdu

V příštích třech týdnech dorazí do České republiky asi o třetinu méně dávek vakcín od společností Pfizer a BioNTech, než...

Zdraví1 hodinou před

Zregenerovat imunitní systém po chemoterapii dokáže jediná věc

Jde o terapuetický systém na kompletní obnovu, o kterém se začalo v současnosti hodně mluvit, ale vůbec to není nová...

Zdraví1 dnem před

Postrach farmaceutů: 4 lžíce tohoto a sbohem vysoký krevní tlak i ucpané artérie

Recept, který vám dnes prozradíme, obsahuje 3 neskutečně silné přírodní ingredience s úžasnými léčivými účinky. Pomocí něj budete schopni bojovat...

Zdraví1 dnem před

Jak uvolnit ucpané dutiny pouze s pomocí vašich prstů

Nebaví vás trápení s ucpaným nosem během rýmy nebo nachlazení? V tomto článku vám prozradíme jednoduchý způsob, jak provést uvolnění...

Zdraví1 dnem před

Nejlepší přírodní antibiotikum: Vyléčí každou infekci a zabije všechny parazity

Mnozí experti na zdraví z celého světa souhlasí, že jde o nejsilnější přírodní antibiotikum, jaké si můžete sami doma připravit....

Zdraví1 dnem před

Tato rostlina zabíjí 14 druhů rakoviny a 13 typů infekce. Proč ji lékaři nepředepisují?

Mezi léčivých bylin je tato na samém vrcholu pyramidy. Je účinná nejen na potlačování infekcí, ale její aktivní látky dokáží...

Celebrity2 dny před

Reakce prince Harryho na holčičku, která mu kradla popcorn, nemá chybu! Nádherné!

Mnozí mají po tomto videu dojem, že je princ Harry dokonalým otcem … Princ se objevil na stadionu v Torontu....

Bizardní2 dny před

Máte rádi McDonald? Až uvidíte TOTO, už nikdy si ho nedáte…

Stává se, že každý z nás navštíví McDonald’s, objedná si něco kalorického a všechno je v pořádku, nic špatného se...

Zajímavosti2 dny před

Hlavní epidemilog WHO varuje: Celému světu hrozí katastrofický scénář, lidstvo se ocitne na prahu selhání

Podle šéfa Světové zdravotnické organizace je svět na pokraji katastrofického morálního selhání. Tedros Adhanom Ghebreyesus upozorňuje zejména na skutečnost, že...

Zajímavosti2 dny před

Velmi vzácné bankovky v hodnotě 2000 Kč jsou stále v oběhu. Cena za ně se razantně změnila

V oběhu je stále relativně velké množství vzácných bankovek v hodnotě 2 000 Kč. Některé z nich lze jednoduše zastrčit...

Oblíbené