Zajímavosti

Rodina za rok vypěstuje 3 tuny plodin a na jídlo denně utratí 40 Kč na osobu. Hospodaří lépe než některé družstvaAčkoli lidstvo vyčerpává přírodní zdroje a ničí životní prostředí, stále se najde kopec lidí, kteří naléhavě vyzývají, aby byly přijaty rozhodující opatření pro zachování schopnosti žít na naší planetě. Je jich však dostatečně slyšet?

A dokud jeden myslí, jiní konají. Tak se rozhodla i americká rodina Dervisovcov, a na pozemku o rozloze 400 arů vytvořila autonomní ekologickou farmu, která je nejen živí, ale umožňuje jim i slušně si vydělat. Ukazuje se, že i bez pochybných hnojiv lze mít bohatou úrodu na malém kousku půdy.

pěstování zeleniny

Rodina Dervisovcov se přestěhovala do Pasadeny (město 15 minut autem od Los Angeles s počtem obyvatel 130 000) v polovině 80. let. K dispozici měli 800 arů pozemek, z něhož na polovině stál starý dům a hospodářská budova. Americký sen o “nezávislosti a 4 akrech” (asi 200 arů) se prolomily na tvrdou realitu.

Dervisovci se však rozhodl využít zdroje na 100% a vybudovali skutečnou domácí farmu na pěstování zeleniny.

“Když jsme se do toho pustili, naši přátelé nás považovali za šílence. Zpočátku jsme uvažovali jen o pěstování pro vlastní potřebu. Ani nám nenapadlo, že bychom si mohli vydělat prodejem přebytků, “přiznává hlava rodiny Jules Dervis.

Čekalo nás mnoho překážek. Namísto půdy to byla jedna spousta hlíny. ” Dervisovci rok co rok dávali půdu do kopy pomocí kompostu, Kurinca a mikroorganismů.

“Mnohým se zdá, že žijeme na kouzelném místě. Ale v době našeho příjezdu byla půda v strašném stavu. Až o 20 let později jsme dokázali dosáhnout současnou úrodu, ” vzpomíná Jules Dervis.

Dnes je Urban Homestead skutečnou městskou farmou v Kalifornii, kde na pozemku o rozloze 400 m2 vypěstuje rodina více než 3 tuny plodin.

Tolik vypěstované zeleniny ale sníst nedokážou a prodávají ji dále. Podle hlavy rodiny to je asi 35% veškeré vypěstovaných plodin. Ročně tak vydělají něco okolo 15 000 eur. Tato vypěstovaná úroda pokryje až 90% potřeb rodiny. Když se sčítají věci, které si vypěstovat nevědí a musí je koupit, náklady na jednu osobu denně jsou 2 eura.

“Namísto hledání čerstvého ovoce a zeleniny po městě jsem přitáhl celé město k nám,” říká samotný Jules Dervis.

Na farmy pěstují asi 400 odrůd zeleniny, ovoce a jedlých květů. Kuřata, kachny, kozy a dokonce i pár včelích rodin pobývají na zadním dvoře a zásobí je s vajíčky, mlékem a medem. Jediná věc, kterou musí kupovat, jsou obiloviny, ale ty jsou levné.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Inch by inch. Row by row.

Příspěvek sdílený Urban Homestead (@theurbanhomestead),

Obávaje se globálních ekologických problémů pan Dervis instaloval solární panely na střechu domu, což snížilo poplatky za elektrickou energii na 12 dolarů. Rodina si pořídila vozidlo poháněné biopalivy, které majitelé místních kaváren a restaurací nabízejí jako vděčnost za čerstvé produkty zdarma.

Jediné co dělá Dervisovcom problémy je sucho. Na zavlažování půdy mají zažitý staromódní způsob – polévání pomocí hliněných hrnců. Na zbytku pozemku mají i vertikálně záhony a zelené stěny. Zemědělci používají mulčování, aby se zbavili plevelů a samozřejmě snížili množství odpařování vlhkosti z půdy.

I když to nejsou nejvhodnější přírodní podmínky a je tam množství škůdců, Dervisovci jsou si jisti, že dobrou úrodu lze dosáhnout, pokud zvolíte správný přístup k výběru plodin, výsadby a poctivou tvrdou prací se výsledky dostaví.

Je úžasné, jak z jednoduché touhy po čerstvých surovinách bez chemie vznikla rodinná farma. Dnes Dervisovci sdílejí své zkušenosti s celým světem a dokonce dělají kurzy pro ty, kterým se stal jejich způsob života inspirací.

Co na to říkáte?

ZDROJ: mysmezeny.sk, instagram.comPokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Video

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota domnívala, že je další ženou, která touží po kariéře, ale neumí zpívat. Netušili, jak moc se mýlili!

Julia Chupira zpívala slavnou píseň Whitney Houstonové I Will Always Love You. Její hlas nejprve překvapil a pak všechny nadchl! Něco nám říká, že si Julie všimli lidé v hudebním průmyslu a dělá z ní hvězdu. Má neuvěřitelný talent!

Líbí se vám její hlas? Sdílejte!

Pokračovat ve čtení

Video

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost – byly zničené, bez života a barva už nezakrývala šedou barvu jako předtím. O několik let později se rozhodla vyhledat pomoc odborníka Christophera Hawkinse. Změnil ji k nepoznání!

Kerry chtěla podstoupit radikální změnu …

Všechno bylo okamžitě jasné kadeřníkovi! Nejen, že si podstatně ostříhal vlasy, ale také odhalil něco, co se Kerry celé ty roky snažil skrýt …

Šedým vlasům se už nedalo vyhnout. Velmi se jí to hodí! Podívejte se na celou transformaci:

Sníte někdo z vašich přátel o radikální změně účesu? Sdílet tento článek!

Pokračovat ve čtení

Humor

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl přesvědčit svého pána, aby usnul.

Při pohledu na reakci psa, který chce bojovat alespoň hodinu spánku, nebudete schopni zadržet smích!

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Video6 měsíci před

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota...

Děti6 měsíci před

Matka natočila, jak si její dcera povídá s kočkou. To co se stalo v 10. vteřině? K nezaplacení!

Toto dítě má zajímavé rozhovory se svou kočkou každý den. Matka proto neváhala a rozhodla se je sdílet s celým...

Video6 měsíci před

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost –...

Děti6 měsíci před

Když rodina adoptovala z útulku týraného psa, nečekali ani v nejmenším, jak to skončí!

Elizabeth Spence a její manžel vždy chtěli velkou rodinu. Mají tři děti a … adoptovali 6 zvířat z útulku. Psi...

Humor6 měsíci před

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl...

Video6 měsíci před

Celý svět na chvilku ztratil řeč, když uviděli tohle nádherné vystoupení. Podívejte se proč

Labutí jezero Čajkovskij je klasikou baletu. Ale když uvidíte podívanou provedenou Velkým čínským státním cirkusem, vyrazí vám to dech. Jejich...

Děti6 měsíci před

4 letý chlapec zemřel kvůli koření, které máme každý z nás doma volně dostupné. Teď jeho máma varuje všechny rodiče

Každý rodič ví, že i když dítě hlídá 24 hodin, dostane skvělý nápad, který i tak zrealizuje. Tyto myšlenky často...

Video6 měsíci před

Když vešel na scénu slepý a autistický chlapec, nikdo nechápal co předvedl. Diváci si mysleli, že se stal zázrak!

Christopher Duffley z Manchesteru je perfektní, laskavé a šťastné dítě, i když to v životě není tak snadné jako jeho...

Děti6 měsíci před

Žena si adoptovala dítě, které nikdo nechtěl. Teprve po 28 letech zjistila co před ní tajil.

Ingeborg Mclntosh je profesionální matkou. V jejím domě se přes léto vystřídalo více než 125 dětí. Žádné z nich si...

Vztahy6 měsíci před

Sen každého muže! Největší dračice v posteli jsou tyto dva typy žen: Patříte mezi ně?

Zajímavé objevy o ženském sebevědomí při sexu publikovali vědci z Belgie. Zjistili, že na sebevědomí ženy v posteli nemá vliv...

Oblíbené