Zajímavosti

Rodina za rok vypěstuje 3 tuny plodin a na jídlo denně utratí 40 Kč na osobu. Hospodaří lépe než některé družstvaAčkoli lidstvo vyčerpává přírodní zdroje a ničí životní prostředí, stále se najde kopec lidí, kteří naléhavě vyzývají, aby byly přijaty rozhodující opatření pro zachování schopnosti žít na naší planetě. Je jich však dostatečně slyšet?

A dokud jeden myslí, jiní konají. Tak se rozhodla i americká rodina Dervisovcov, a na pozemku o rozloze 400 arů vytvořila autonomní ekologickou farmu, která je nejen živí, ale umožňuje jim i slušně si vydělat. Ukazuje se, že i bez pochybných hnojiv lze mít bohatou úrodu na malém kousku půdy.

pěstování zeleniny

Rodina Dervisovcov se přestěhovala do Pasadeny (město 15 minut autem od Los Angeles s počtem obyvatel 130 000) v polovině 80. let. K dispozici měli 800 arů pozemek, z něhož na polovině stál starý dům a hospodářská budova. Americký sen o “nezávislosti a 4 akrech” (asi 200 arů) se prolomily na tvrdou realitu.

Dervisovci se však rozhodl využít zdroje na 100% a vybudovali skutečnou domácí farmu na pěstování zeleniny.

“Když jsme se do toho pustili, naši přátelé nás považovali za šílence. Zpočátku jsme uvažovali jen o pěstování pro vlastní potřebu. Ani nám nenapadlo, že bychom si mohli vydělat prodejem přebytků, “přiznává hlava rodiny Jules Dervis.

Čekalo nás mnoho překážek. Namísto půdy to byla jedna spousta hlíny. ” Dervisovci rok co rok dávali půdu do kopy pomocí kompostu, Kurinca a mikroorganismů.

“Mnohým se zdá, že žijeme na kouzelném místě. Ale v době našeho příjezdu byla půda v strašném stavu. Až o 20 let později jsme dokázali dosáhnout současnou úrodu, ” vzpomíná Jules Dervis.

Dnes je Urban Homestead skutečnou městskou farmou v Kalifornii, kde na pozemku o rozloze 400 m2 vypěstuje rodina více než 3 tuny plodin.

Tolik vypěstované zeleniny ale sníst nedokážou a prodávají ji dále. Podle hlavy rodiny to je asi 35% veškeré vypěstovaných plodin. Ročně tak vydělají něco okolo 15 000 eur. Tato vypěstovaná úroda pokryje až 90% potřeb rodiny. Když se sčítají věci, které si vypěstovat nevědí a musí je koupit, náklady na jednu osobu denně jsou 2 eura.

“Namísto hledání čerstvého ovoce a zeleniny po městě jsem přitáhl celé město k nám,” říká samotný Jules Dervis.

Na farmy pěstují asi 400 odrůd zeleniny, ovoce a jedlých květů. Kuřata, kachny, kozy a dokonce i pár včelích rodin pobývají na zadním dvoře a zásobí je s vajíčky, mlékem a medem. Jediná věc, kterou musí kupovat, jsou obiloviny, ale ty jsou levné.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Inch by inch. Row by row.

Příspěvek sdílený Urban Homestead (@theurbanhomestead),

Obávaje se globálních ekologických problémů pan Dervis instaloval solární panely na střechu domu, což snížilo poplatky za elektrickou energii na 12 dolarů. Rodina si pořídila vozidlo poháněné biopalivy, které majitelé místních kaváren a restaurací nabízejí jako vděčnost za čerstvé produkty zdarma.

Jediné co dělá Dervisovcom problémy je sucho. Na zavlažování půdy mají zažitý staromódní způsob – polévání pomocí hliněných hrnců. Na zbytku pozemku mají i vertikálně záhony a zelené stěny. Zemědělci používají mulčování, aby se zbavili plevelů a samozřejmě snížili množství odpařování vlhkosti z půdy.

I když to nejsou nejvhodnější přírodní podmínky a je tam množství škůdců, Dervisovci jsou si jisti, že dobrou úrodu lze dosáhnout, pokud zvolíte správný přístup k výběru plodin, výsadby a poctivou tvrdou prací se výsledky dostaví.

Je úžasné, jak z jednoduché touhy po čerstvých surovinách bez chemie vznikla rodinná farma. Dnes Dervisovci sdílejí své zkušenosti s celým světem a dokonce dělají kurzy pro ty, kterým se stal jejich způsob života inspirací.

Co na to říkáte?

ZDROJ: mysmezeny.sk, instagram.comPokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímavosti

Mladík poslal chudé školačce z filipín dárek: on sam ani netušíl, co se za 14 let stane

Tento příběh dojme srdce milionů lidí, protože je to jako v nejpravděpodobnějším seriálu se šťastným koncem.

Začalo to dárkem. S obyčejným vánočním dárkem.

Tyler našel krabici na boty, zabalil ji do papíru a vložil dárek, pohlednici a fotografii. Nevěděl, kdo dostane jeho krabici. Chlapec ji jednoduše vzal pryč a bezpečně na ni zapomněl. Jak můžete uhodnout, dárek dostal dívka na fotografii vlevo. Jmenuje se Joana Marchand a pochází z Filipín.

Je to už 11 let. Jednoho dne dostal Tyler oznámení na sociální síti – přátelé mu chtěli přidat dívku. Mladý muž žádost nejprve zamítl. Dívka však svůj požadavek zopakovala. Tyler se tehdy rozhodl, že tato dívka s ním jednou možná studovala, a tak žádost přijal.

Po chvíli dostal Tyler od dívky první zprávu. Napsala, že měla Tylerovu fotografii dítěte a dárek, který několik let pečlivě schovávala. Když mladík viděl fotografii, okamžitě pochopil, o co jde. Začal se s dívkou stýkat. Trvalo to tedy několik měsíců. Tyler a Joana si začali uvědomovat, že je spojuje skutečné a upřímné přátelství. V jednu chvíli Joana pozvala Tylera na návštěvu a ten, kdo sbíral věci, šel na Filipíny.

Když mladík viděl Joanu naživu, okamžitě si uvědomil, že je zamilovaný. Setkal se s dívčinými rodiči a přáteli, poté představil Joan svým příbuzným.

Stále komunikovali, telefonovali, ale vztah byl jiný. Při příštím příjezdu na Filipíny požádal dívku o ruku. Svatba se konala v roce 2014.

Tyler připouští, že si neumí představit, co by se stalo, kdyby se akce nezúčastnil, poslal tento dárek, odmítl nabídku od Joe a konečně by ji neviděl. Všechno by dopadlo jinak. Prostě by nepotkal lásku svého života. Tyler si je dnes jistý: když uděláte malý dobrý skutek, bude vám lépe. Dobré se vždy vrátí a to je pravda.

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Víte, co se děje s ženským tělem po obejmutí? Po přečtení tohoto článku to budete dělat častěji

Spisovatel David Tumarison krásně popisuje, co se děje během intimního objetí …

,, Když muž tiše přichází zezadu a objímá svou ženu, uzavírá kruh. Jeho a její kruh. Je to kruh něhy, tepla a ochrany. Ženu umístí přímo do středu vášnivého kruhu.

Tímto neúmyslně poukazuje, že v tomto konkrétním okamžiku je právě ona středem vesmíru. Muž drží ženu ticho. Žena zůstává ticho. Cítí teplo, teplo které proudí z jeho teplých a klidných rukou. ”

,, Když muž objímá ženu, ona se cítí jako kdyby měla křídla a mohla létat. Tento kruh lásky je klidný a útulný. Tato tichá něha ji rozpustí jako kostky cukru v šálku čaje. Když je právě v centru jeho tlejícího kruhu? ”

,, Co cítí? Když je v této chvíli? ”

“Je ženou či dívkou? Cítí se milující či milovanou? Něžná pokrývka ticha překryla ženské ramena a zakryly její myšlenky před mužem …. nebo právě naopak, v tomto kruhu je všechno odkryté?

Koneckonců on ji jen drží, chrání ji od vnějšího světa, který je studený a osamělý. No v jeho náručí je teplo a pohodlně.

Tyto ruce jsou její ochranou a pohodlím. Právě toto je vše co žena nevědomky hledá, čeká a v co doufá … ”

Objímejte svou ženu častěji. Umístěte ji do středu kruhu. Važte si ji, ukažte jí jaká něžná a smyslná vaše láska může být. Jen po lásce ona touží tak jako i vy.

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Hasiči varují – nikdy nepoužívejte tuto prodlužovačku! Pokud ji máte doma, okamžitě ji vyhoďte.

Některé prodlužovačky, ačkoli dokáží často každému v domácnosti pomoci, mohou způsobit více škody než užitku.

Například ta, kterou vám dnes ukážeme, je velmi nebezpečná a raději byste ji neměli používat.

Prodlužovačky jsou velmi praktické a dokážou pomoci v domácnosti téměř každému.
To však nemění nic na tom, že bychom měli vědět, jak je dobře používať.Inak může dojít k tragédii.

Hasiči nyní varují a tvrdí, že byste si měli dát pořádně pozor na to, co do prodlužovačky zapojujete. Klasická prodlužovačka na šest vstupů umí udělat více škody než užitku, pokud ji používáte špatně.

“Vasabladet” tvrdí, že prodlužovačka dokáže zajistit energii pro 57 laptopů, 4 kávovary, ale pouze 2 fény.

Z testu vyplynulo, že jen pět procent z 226 lamp a lampiček, kterými si Evropané běžně vybavují domovy či kanceláře, nevykazovalo žádné nedostatky. Testované lampy měly řadu technických nedostatků, jako je například špatné uzemnění. Často nenesly označení EC, které znamená, že výrobek splňuje evropské normy.

Prodlužovačky se v posledních letech staly běžnou součástí domácností v EU, a tak se autoři testu zaměřili i na ně. Zjistili, že 58 procent z 210 výrobků je natolik nebezpečných, že by měly být staženy z trhu. Ve výsledku testem prošla průměrně jen jedna prodlužovačka ze šesti. Nejčastějším nedostatkem byl špatný tvar a rozměry zásuvek a zástrček. Prodlužovačky byly rovněž často nekvalitní pokud jde o výdrž materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Do testu prodlužovaček se zapojila Slovenská republika, Česká republika, Německo, Dánsko, Španělsko, Polsko a Švédsko.

“Doporučením je kupovat prověřené výrobky u známých výrobců,” vzkázala spotřebitelům mluvčí Evropské komise Helen Kearnsová.

Dávejte proto velký pozor na to, co připojíte dříve, než dojde k tragédii. Taková chyba vás může stát střechu nad hlavou.

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Zajímavosti2 týdny před

Mladík poslal chudé školačce z filipín dárek: on sam ani netušíl, co se za 14 let stane

Tento příběh dojme srdce milionů lidí, protože je to jako v nejpravděpodobnějším seriálu se šťastným koncem. Začalo to dárkem. S...

Celebrity2 týdny před

Poslední chvilky se budou konat v pražském Rudolfinu: Rozhodnutí, které nikdo nečekal vdovy Jiřího Menzela

Oscarový režisér Jiří Menzel zemřel 5. září a jeho vdova Olga již má plán pohřbu známého režiséra. Tímto rozhodnutím všechny...

Politika3 týdny před

Padl ROZSUDEK: Kočner a Zsuzsová jsou ve vraždě Kuciaka nevinní!

Na specializovaném trestním soudu v Pezinku (STS) se ve čtvrtek začalo líčení v kauze vraždy novináře Jana Kuciaka a jeho...

Zajímavosti4 týdny před

Víte, co se děje s ženským tělem po obejmutí? Po přečtení tohoto článku to budete dělat častěji

Spisovatel David Tumarison krásně popisuje, co se děje během intimního objetí … ,, Když muž tiše přichází zezadu a objímá...

Zajímavosti4 týdny před

Hasiči varují – nikdy nepoužívejte tuto prodlužovačku! Pokud ji máte doma, okamžitě ji vyhoďte.

Některé prodlužovačky, ačkoli dokáží často každému v domácnosti pomoci, mohou způsobit více škody než užitku. Například ta, kterou vám dnes...

Zajímavosti4 týdny před

Uvařte jablko s bobkovým listem a nepotřebujete léky z lékárny: Fantastická přírodní medicína pro celkové zdraví!

Jablko a bobkový list. Dvě suroviny, které se běžně používají v kuchyni a mnozí ani netuší, jakou mají spolu léčivou...

Zajímavosti4 týdny před

Velký objev: Tento repelent proti komárům obsahuje látky, které chrání před koronavirem!

Látka, kterou obsahuje tento repelent proti komárům ničí covid-19. Potvrdila to studie Armádní laboratoře v Británii, jejíž předběžné závěry ve...

Zajímavosti4 týdny před

Touto metodou se dá vyléčit jakákoliv rakovina do 3 minut. Vše, co potřebujete udělat, je toto

Tato výjimečná teorie byla poprvé prezentována Gregg Branden, americkým autorem známým svými teoriemi ohledně léčby rakoviny. Tvrdí, že existuje něco,...

Zajímavosti1 měsícem před

Víte co skrývá tato kapsička? Plní jednu velmi důležitou funkci. Mnoho žen o tom nemá ani ponětí!

Používání tohoto spodního prádla se datuje do šestnáctého století, kdy jej však nosili jen prostitutky a dále staré a nemocné...

Video1 měsícem před

Video, které obletělo celý svět. Toto je ten nejlepší svatební tanec jaký jste kdy viděli!

Na své svatbě nemůžete netancovať- tak říká tradice. Navíc se jedná o irskou svatbu, která se neobejde bez irského tance....

Oblíbené