Podle asociace Generic Manufacturers Association povede přezkum úhrad léků k celostátnímu nárůstu cen léků. Ministerstvo zdravotnictví Slovenské republiky a České republiky uvádí, že i po revizi zůstane v každé skupině náhrad léčivo s nulovou nebo společensky přijatelnou platbou.
Platba za léky
Novela revize úhrady léčiv změnila skupiny úhrad, které zohledňují terapeutické indikace a standardní dávku léčiva v přípravku.
GENAS však tento krok považuje za nesystematický a vidí na jiných místech reálné možnosti úspor nákladů na léky.
„U pacientů, kteří nejsou schopni nebo ochotni užívat nové doplňky, bude muset lékař změnit léčbu na nižší dávku. U pacientů, kteří užívají více léků, může docházet k současné změně několika léčebných postupů různými specialisty, přičemž nelze dekompenzaci pacienta odstranit, “řekla Teresa Sadoc, prezidentka sdružení.
Novela plateb
Novela plateb GENAS povede k významnému snížení plateb pojišťoven za generické léky.
Sdružení tvrdí, že v důsledku výrobních nákladů mohou mnohé společnosti zcela zastavit výrobu na slovenském trhu. Pacient bude muset změnit lék nebo případně zmenit kompletní léčbu jeho zdravotního problému.
Ministerstvo tvrdí, že se snaží vytvořit jasné a předvídatelné podmínky jak pro farmaceutické společnosti, tak pro plátce.
„Za prvé zajistíme, aby pacient bez zdravotních omezení měl cenově dostupnou léčbu bez příplatku. Změny se týkají celého kategorizačního seznamu, zejména skutečnosti, že drogy se stejnou účinnou látkou jsou rovnocenně kompenzovány zdravotními pojišťovnami a že nově vytvořené skupiny zmocnění mají drogy s nulovými nebo dostupnými doplňky pro pacienty. “ uvedla mluvčí zdravotnictví Zuzana Eliašová.
Ministerstvo rovněž poznamenalo, že léky ve skupině náhrad jsou lékařsky zaměnitelné. Pacient by neměl v případě potřeby pociťovat negativní postoj ke změně přípravku.
„Změní se pouze název léku, účinnost léčby zůstane, protože stejná účinná látka zůstane v zakoupeném léku,“ uvedl Eliášová.
Dodala, že hlavním účelem čtvrtletní revize je zohlednění cen v důsledku generických léků a biosymické medicíny.
Závěr
Sdružení také poukazuje na potřebu vytvořit podmínky pro zlepšení pronikání biologicky podobných léků a generických léčiv, které poskytují úspory nákladů.
Současné legislativní prostředí však podle asociace nepodporuje racionální využívání těchto drog na slovenském trhu.
Proto GENAS vyzval Ministerstvo zdravotnictví ČR k další odborné diskusi a realizaci opatření pro širší dostupnost generik a biologicky podobných léků na slovenském trhu.