Zajímavosti

5 varovných signálů, že se vám někde v těle ucpala žilaCo jsou krevní sraženiny? Tato želatině podobná krevní hmota se vytváří při poranění těla, aby zabránila přílišnému krvácení.

Krevní destičky a bílkoviny v plazmě společně vytvářejí na poraněném místě sraženinu. Po zahojení rány tělo sraženinu obvykle rozpustí.

Občas se však sraženina vytvoří uvnitř tepen nebo žil i bez poranění a sama se nerozpustí.

To může pak vést k mrtvici nebo plicní embolii. Sraženiny jsou vážné a vyžadují přesnou diagnózu a patřičnou léčbu.

Podle americké organizace CDC:

Mrtvice zabije každý rok v USA více než 130 000 lidí – to je 1 z každých 20 úmrtí .

V USA má někdo mrtvici každých 40 sekund . Každé 4 minuty na mrtvici někdo zemře.

Každý rok má v USA mrtvici více než 795 000 lidí (na Slovensku je to kolem 12000 lidí ročně) . Asi 610 000 jsou první
nebo nové mrtvice.

Téměř 1 ze 4 – je u lidí, kteří mrtvici již dříve měli.

Asi 87% všech mrtvic je ischemických, kdy je blokován přítok krve do mozku.

Mrtvice stojí USA odhadem asi 33 miliard dolarů ročně. Tato částka zahrnuje náklady na služby zdravotní péče, léky k
léčbě mrtvice a promarněny dni v práci.

Mrtvice je hlavní příčinou vážné dlouhodobé invalidity. Mrtvice omezuje mobilitu u více než poloviny lidí ve věku 65
a více let, kteří mrtvici přežili.

Druhy krevních sraženin: arteriální a venózní

1. Arteriální krevní sraženiny

Ke krevním sraženinám může docházet v artériích (tepnách) nebo v žilách. Arterie vedou okysličenou krev od srdce, zatímco žíly vracejí odkysličenou krev do srdce.

Arteriální sraženiny se vytvářejí v artériích a mohou bránit tomu, aby se kyslík a krev dostávali do životně důležitých orgánů. Arteriální sraženiny se často vytvářejí v chodidlech a nohách; mohou se objevit i v mozku, což vede k mrtvici, nebo v srdci, což vede k infarktu.

Mezi příznaky ateriálnych sraženin patří:

 • studené ruce nebo nohy
 • prsty nebo ruce, které se zdají na dotek chladné
 • ztráta barvy v postižené oblasti
 • bolest svalů nebo křeče postižené oblasti
 • mravenčení nebo necitlivost v noze či ruce
 • slabost postižené oblasti.

Rizikové faktory pro vznik arteriálních sraženin, které se dají upravit změnami životního stylu nebo medicínské léčby:

 • cukrovka
 • vysoký krevní tlak
 • vysoký cholesterol
 • nedostatek fyzické aktivity
 • obezita
 • kouření

2. Žilní krevní sraženiny

Tyto sraženiny se vytvářejí v žilách a zvyknou se vyvíjet pomalu. Větší pravděpodobnost vzniku krevních sraženin je po operaci nebo po traumatu, jakou je například zlomenina nohy.

Jsou tři druhy sraženin, které se vytvářejí v žilách a to: hluboká žilní trombóza (HVT), plicní embolie (PE) a zánět povrchových žil.

HVT – k této sraženině obvykle dochází v dolní části nohy, ve stehně nebo pánvi, ale může k nim docházet i v jiných částech těla, jako jsou ruka, mozek, střeva , ledviny nebo játra.

PE – jde o sraženinu, která se odtrhla od místa svého původu a může putovat do plic. Tato může být fatální.

Povrchová žilní trombóza – tento typ sraženiny se vytváří v žíle v blízkosti povrchu kůže. Může být bolestivá a vyžaduje léčbu.

Jaké jsou příznaky venózní sraženiny?

Žilní sraženina v blízkosti povrchu kůže může projevovat tyto symptomy:

Zarudlá kůže nad postiženou žilou

Bolestivá, oteklá nebo zanícená kůže nad postiženou žilou

Žíla, která je na dotyk bolestivá nebo tvrdá

5 prvotních znaků a symptomů krevních sraženin

Symptomy krevních sraženin se mohou lišit v závislosti na tom, kde v těle se nacházejí.

Podle Americké hematologické společnosti můžete zažívat těchto 5 symptomů, pokud se vytvořila krevní sraženina v těchto konkrétních oblastech:

1. Ruka nebo noha – náhlá či postupná bolest, citlivost, otok a teplo. Ztráta ochlupení na nohou.

2. Břicho – intenzivní bolest břicha, zvracení a průjem.

3. Mozek – slabost obličeje, rukou nebo nohou, potíže s mluvením, problémy s viděním, náhlé a silné bolesti hlavy, závratě.

4. Srdce – tíha na hrudi nebo bolest hrudníku, pocit nepohody v jiných oblastech horní části těla, krátký dech, pocení, nevolnost, závrať.

5. Plíce – ostrá bolest v hrudi, bušení srdce, horečka, krátký dech, pocení a vykašlávání krve.

Což zabraňuje krevním sraženinám

Tuto následují 4 přirozené prostředky na ředění krve, o kterých potřebujete vědět:

1. Zdravé stravování – dodržování zdravého stravování a životního stylu je klíčem k vašemu celkovému zdraví a základem pro předcházení krevním sraženinám.

Vyhýbejte se potravinám, které jsou škodlivé pro vaše zdraví, například geneticky modifikovaným a zpracovaným potravinám, cukrem a umělým sladidlům, trans tukům a rafinovaným sacharidům.

2. Aktivní životní styl – pravidelné cvičení a vyhýbání se sedavému životnímu stylu jsou pro vaše zdraví velmi důležité. Pokud máte sedavé zaměstnání, zamyslete se nad tím, jak během dne vstát a protáhnout si nohy.

3. Kouření – ať už kouříte cigarety, nebo používáte zařízení na vapovanie, tabákové výrobky vaše riziko krevních sraženin zvyšují.

4. Změny léků – vaše riziko krevních sraženin mohou zvyšovat hormonální léky, léky na krevní tlak a rakovinu. Ověřte si u svého lékaře, zda pro vás nejsou nějaké jiné možnosti.

6 přírodních prostředků a doplňků stravy na ředění krve
Tyto přírodní prostředky a výživové doplňky na ředění krve jsou prospěšné pro vaše celkové zdraví a mohou pomáhat při prevenci krevních sraženin.

1. Omega-3 mastné kyseliny – jídla bohatá na omega-3 nenasycené mastné kyseliny, jako jsou ryby, dýňová semínka a vlašské ořechy. Můžete nahradit i taštičkové formou.

2. Vitamín E – zabraňuje oxidaci. Mezi potraviny bohaté na vitamin E patří zelená listová zelenina, mandle, avokádo, brokolice, máslová dýně a kiwi.

3. Přírodní antibiotika – například česnek, olivový olej a cibule. Existuje studie dokazující, že česnek může být užitečný při předcházení trombóze.

4. Vitamin C – silný antioxidant pro udržení patřičného vaskulárního zdraví.

5. Ginko – snižuje vlákninový obsah, který je bílkovinou důležitou pro vytváření krevních sraženin.

6. Borůvky, zázvor a kurkuma – tyto potraviny snižují schopnost krevních destiček vytvářet shluky, které může vést k tvorbě krevních sraženin.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímavosti

Mladík poslal chudé školačce z filipín dárek: on sam ani netušíl, co se za 14 let stane

Tento příběh dojme srdce milionů lidí, protože je to jako v nejpravděpodobnějším seriálu se šťastným koncem.

Začalo to dárkem. S obyčejným vánočním dárkem.

Tyler našel krabici na boty, zabalil ji do papíru a vložil dárek, pohlednici a fotografii. Nevěděl, kdo dostane jeho krabici. Chlapec ji jednoduše vzal pryč a bezpečně na ni zapomněl. Jak můžete uhodnout, dárek dostal dívka na fotografii vlevo. Jmenuje se Joana Marchand a pochází z Filipín.

Je to už 11 let. Jednoho dne dostal Tyler oznámení na sociální síti – přátelé mu chtěli přidat dívku. Mladý muž žádost nejprve zamítl. Dívka však svůj požadavek zopakovala. Tyler se tehdy rozhodl, že tato dívka s ním jednou možná studovala, a tak žádost přijal.

Po chvíli dostal Tyler od dívky první zprávu. Napsala, že měla Tylerovu fotografii dítěte a dárek, který několik let pečlivě schovávala. Když mladík viděl fotografii, okamžitě pochopil, o co jde. Začal se s dívkou stýkat. Trvalo to tedy několik měsíců. Tyler a Joana si začali uvědomovat, že je spojuje skutečné a upřímné přátelství. V jednu chvíli Joana pozvala Tylera na návštěvu a ten, kdo sbíral věci, šel na Filipíny.

Když mladík viděl Joanu naživu, okamžitě si uvědomil, že je zamilovaný. Setkal se s dívčinými rodiči a přáteli, poté představil Joan svým příbuzným.

Stále komunikovali, telefonovali, ale vztah byl jiný. Při příštím příjezdu na Filipíny požádal dívku o ruku. Svatba se konala v roce 2014.

Tyler připouští, že si neumí představit, co by se stalo, kdyby se akce nezúčastnil, poslal tento dárek, odmítl nabídku od Joe a konečně by ji neviděl. Všechno by dopadlo jinak. Prostě by nepotkal lásku svého života. Tyler si je dnes jistý: když uděláte malý dobrý skutek, bude vám lépe. Dobré se vždy vrátí a to je pravda.

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Víte, co se děje s ženským tělem po obejmutí? Po přečtení tohoto článku to budete dělat častěji

Spisovatel David Tumarison krásně popisuje, co se děje během intimního objetí …

,, Když muž tiše přichází zezadu a objímá svou ženu, uzavírá kruh. Jeho a její kruh. Je to kruh něhy, tepla a ochrany. Ženu umístí přímo do středu vášnivého kruhu.

Tímto neúmyslně poukazuje, že v tomto konkrétním okamžiku je právě ona středem vesmíru. Muž drží ženu ticho. Žena zůstává ticho. Cítí teplo, teplo které proudí z jeho teplých a klidných rukou. ”

,, Když muž objímá ženu, ona se cítí jako kdyby měla křídla a mohla létat. Tento kruh lásky je klidný a útulný. Tato tichá něha ji rozpustí jako kostky cukru v šálku čaje. Když je právě v centru jeho tlejícího kruhu? ”

,, Co cítí? Když je v této chvíli? ”

“Je ženou či dívkou? Cítí se milující či milovanou? Něžná pokrývka ticha překryla ženské ramena a zakryly její myšlenky před mužem …. nebo právě naopak, v tomto kruhu je všechno odkryté?

Koneckonců on ji jen drží, chrání ji od vnějšího světa, který je studený a osamělý. No v jeho náručí je teplo a pohodlně.

Tyto ruce jsou její ochranou a pohodlím. Právě toto je vše co žena nevědomky hledá, čeká a v co doufá … ”

Objímejte svou ženu častěji. Umístěte ji do středu kruhu. Važte si ji, ukažte jí jaká něžná a smyslná vaše láska může být. Jen po lásce ona touží tak jako i vy.

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Hasiči varují – nikdy nepoužívejte tuto prodlužovačku! Pokud ji máte doma, okamžitě ji vyhoďte.

Některé prodlužovačky, ačkoli dokáží často každému v domácnosti pomoci, mohou způsobit více škody než užitku.

Například ta, kterou vám dnes ukážeme, je velmi nebezpečná a raději byste ji neměli používat.

Prodlužovačky jsou velmi praktické a dokážou pomoci v domácnosti téměř každému.
To však nemění nic na tom, že bychom měli vědět, jak je dobře používať.Inak může dojít k tragédii.

Hasiči nyní varují a tvrdí, že byste si měli dát pořádně pozor na to, co do prodlužovačky zapojujete. Klasická prodlužovačka na šest vstupů umí udělat více škody než užitku, pokud ji používáte špatně.

“Vasabladet” tvrdí, že prodlužovačka dokáže zajistit energii pro 57 laptopů, 4 kávovary, ale pouze 2 fény.

Z testu vyplynulo, že jen pět procent z 226 lamp a lampiček, kterými si Evropané běžně vybavují domovy či kanceláře, nevykazovalo žádné nedostatky. Testované lampy měly řadu technických nedostatků, jako je například špatné uzemnění. Často nenesly označení EC, které znamená, že výrobek splňuje evropské normy.

Prodlužovačky se v posledních letech staly běžnou součástí domácností v EU, a tak se autoři testu zaměřili i na ně. Zjistili, že 58 procent z 210 výrobků je natolik nebezpečných, že by měly být staženy z trhu. Ve výsledku testem prošla průměrně jen jedna prodlužovačka ze šesti. Nejčastějším nedostatkem byl špatný tvar a rozměry zásuvek a zástrček. Prodlužovačky byly rovněž často nekvalitní pokud jde o výdrž materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Do testu prodlužovaček se zapojila Slovenská republika, Česká republika, Německo, Dánsko, Španělsko, Polsko a Švédsko.

“Doporučením je kupovat prověřené výrobky u známých výrobců,” vzkázala spotřebitelům mluvčí Evropské komise Helen Kearnsová.

Dávejte proto velký pozor na to, co připojíte dříve, než dojde k tragédii. Taková chyba vás může stát střechu nad hlavou.

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Zajímavosti2 týdny před

Mladík poslal chudé školačce z filipín dárek: on sam ani netušíl, co se za 14 let stane

Tento příběh dojme srdce milionů lidí, protože je to jako v nejpravděpodobnějším seriálu se šťastným koncem. Začalo to dárkem. S...

Celebrity2 týdny před

Poslední chvilky se budou konat v pražském Rudolfinu: Rozhodnutí, které nikdo nečekal vdovy Jiřího Menzela

Oscarový režisér Jiří Menzel zemřel 5. září a jeho vdova Olga již má plán pohřbu známého režiséra. Tímto rozhodnutím všechny...

Politika3 týdny před

Padl ROZSUDEK: Kočner a Zsuzsová jsou ve vraždě Kuciaka nevinní!

Na specializovaném trestním soudu v Pezinku (STS) se ve čtvrtek začalo líčení v kauze vraždy novináře Jana Kuciaka a jeho...

Zajímavosti4 týdny před

Víte, co se děje s ženským tělem po obejmutí? Po přečtení tohoto článku to budete dělat častěji

Spisovatel David Tumarison krásně popisuje, co se děje během intimního objetí … ,, Když muž tiše přichází zezadu a objímá...

Zajímavosti4 týdny před

Hasiči varují – nikdy nepoužívejte tuto prodlužovačku! Pokud ji máte doma, okamžitě ji vyhoďte.

Některé prodlužovačky, ačkoli dokáží často každému v domácnosti pomoci, mohou způsobit více škody než užitku. Například ta, kterou vám dnes...

Zajímavosti4 týdny před

Uvařte jablko s bobkovým listem a nepotřebujete léky z lékárny: Fantastická přírodní medicína pro celkové zdraví!

Jablko a bobkový list. Dvě suroviny, které se běžně používají v kuchyni a mnozí ani netuší, jakou mají spolu léčivou...

Zajímavosti4 týdny před

Velký objev: Tento repelent proti komárům obsahuje látky, které chrání před koronavirem!

Látka, kterou obsahuje tento repelent proti komárům ničí covid-19. Potvrdila to studie Armádní laboratoře v Británii, jejíž předběžné závěry ve...

Zajímavosti1 měsícem před

Touto metodou se dá vyléčit jakákoliv rakovina do 3 minut. Vše, co potřebujete udělat, je toto

Tato výjimečná teorie byla poprvé prezentována Gregg Branden, americkým autorem známým svými teoriemi ohledně léčby rakoviny. Tvrdí, že existuje něco,...

Zajímavosti1 měsícem před

Víte co skrývá tato kapsička? Plní jednu velmi důležitou funkci. Mnoho žen o tom nemá ani ponětí!

Používání tohoto spodního prádla se datuje do šestnáctého století, kdy jej však nosili jen prostitutky a dále staré a nemocné...

Video1 měsícem před

Video, které obletělo celý svět. Toto je ten nejlepší svatební tanec jaký jste kdy viděli!

Na své svatbě nemůžete netancovať- tak říká tradice. Navíc se jedná o irskou svatbu, která se neobejde bez irského tance....

Oblíbené