Zajímavosti

5 varovných signálů, že se vám někde v těle ucpala žilaCo jsou krevní sraženiny? Tato želatině podobná krevní hmota se vytváří při poranění těla, aby zabránila přílišnému krvácení.

Krevní destičky a bílkoviny v plazmě společně vytvářejí na poraněném místě sraženinu. Po zahojení rány tělo sraženinu obvykle rozpustí.

Občas se však sraženina vytvoří uvnitř tepen nebo žil i bez poranění a sama se nerozpustí.

To může pak vést k mrtvici nebo plicní embolii. Sraženiny jsou vážné a vyžadují přesnou diagnózu a patřičnou léčbu.

Podle americké organizace CDC:

Mrtvice zabije každý rok v USA více než 130 000 lidí – to je 1 z každých 20 úmrtí .

V USA má někdo mrtvici každých 40 sekund . Každé 4 minuty na mrtvici někdo zemře.

Každý rok má v USA mrtvici více než 795 000 lidí (na Slovensku je to kolem 12000 lidí ročně) . Asi 610 000 jsou první
nebo nové mrtvice.

Téměř 1 ze 4 – je u lidí, kteří mrtvici již dříve měli.

Asi 87% všech mrtvic je ischemických, kdy je blokován přítok krve do mozku.

Mrtvice stojí USA odhadem asi 33 miliard dolarů ročně. Tato částka zahrnuje náklady na služby zdravotní péče, léky k
léčbě mrtvice a promarněny dni v práci.

Mrtvice je hlavní příčinou vážné dlouhodobé invalidity. Mrtvice omezuje mobilitu u více než poloviny lidí ve věku 65
a více let, kteří mrtvici přežili.

Druhy krevních sraženin: arteriální a venózní

1. Arteriální krevní sraženiny

Ke krevním sraženinám může docházet v artériích (tepnách) nebo v žilách. Arterie vedou okysličenou krev od srdce, zatímco žíly vracejí odkysličenou krev do srdce.

Arteriální sraženiny se vytvářejí v artériích a mohou bránit tomu, aby se kyslík a krev dostávali do životně důležitých orgánů. Arteriální sraženiny se často vytvářejí v chodidlech a nohách; mohou se objevit i v mozku, což vede k mrtvici, nebo v srdci, což vede k infarktu.

Mezi příznaky ateriálnych sraženin patří:

 • studené ruce nebo nohy
 • prsty nebo ruce, které se zdají na dotek chladné
 • ztráta barvy v postižené oblasti
 • bolest svalů nebo křeče postižené oblasti
 • mravenčení nebo necitlivost v noze či ruce
 • slabost postižené oblasti.

Rizikové faktory pro vznik arteriálních sraženin, které se dají upravit změnami životního stylu nebo medicínské léčby:

 • cukrovka
 • vysoký krevní tlak
 • vysoký cholesterol
 • nedostatek fyzické aktivity
 • obezita
 • kouření

2. Žilní krevní sraženiny

Tyto sraženiny se vytvářejí v žilách a zvyknou se vyvíjet pomalu. Větší pravděpodobnost vzniku krevních sraženin je po operaci nebo po traumatu, jakou je například zlomenina nohy.

Jsou tři druhy sraženin, které se vytvářejí v žilách a to: hluboká žilní trombóza (HVT), plicní embolie (PE) a zánět povrchových žil.

HVT – k této sraženině obvykle dochází v dolní části nohy, ve stehně nebo pánvi, ale může k nim docházet i v jiných částech těla, jako jsou ruka, mozek, střeva , ledviny nebo játra.

PE – jde o sraženinu, která se odtrhla od místa svého původu a může putovat do plic. Tato může být fatální.

Povrchová žilní trombóza – tento typ sraženiny se vytváří v žíle v blízkosti povrchu kůže. Může být bolestivá a vyžaduje léčbu.

Jaké jsou příznaky venózní sraženiny?

Žilní sraženina v blízkosti povrchu kůže může projevovat tyto symptomy:

Zarudlá kůže nad postiženou žilou

Bolestivá, oteklá nebo zanícená kůže nad postiženou žilou

Žíla, která je na dotyk bolestivá nebo tvrdá

5 prvotních znaků a symptomů krevních sraženin

Symptomy krevních sraženin se mohou lišit v závislosti na tom, kde v těle se nacházejí.

Podle Americké hematologické společnosti můžete zažívat těchto 5 symptomů, pokud se vytvořila krevní sraženina v těchto konkrétních oblastech:

1. Ruka nebo noha – náhlá či postupná bolest, citlivost, otok a teplo. Ztráta ochlupení na nohou.

2. Břicho – intenzivní bolest břicha, zvracení a průjem.

3. Mozek – slabost obličeje, rukou nebo nohou, potíže s mluvením, problémy s viděním, náhlé a silné bolesti hlavy, závratě.

4. Srdce – tíha na hrudi nebo bolest hrudníku, pocit nepohody v jiných oblastech horní části těla, krátký dech, pocení, nevolnost, závrať.

5. Plíce – ostrá bolest v hrudi, bušení srdce, horečka, krátký dech, pocení a vykašlávání krve.

Což zabraňuje krevním sraženinám

Tuto následují 4 přirozené prostředky na ředění krve, o kterých potřebujete vědět:

1. Zdravé stravování – dodržování zdravého stravování a životního stylu je klíčem k vašemu celkovému zdraví a základem pro předcházení krevním sraženinám.

Vyhýbejte se potravinám, které jsou škodlivé pro vaše zdraví, například geneticky modifikovaným a zpracovaným potravinám, cukrem a umělým sladidlům, trans tukům a rafinovaným sacharidům.

2. Aktivní životní styl – pravidelné cvičení a vyhýbání se sedavému životnímu stylu jsou pro vaše zdraví velmi důležité. Pokud máte sedavé zaměstnání, zamyslete se nad tím, jak během dne vstát a protáhnout si nohy.

3. Kouření – ať už kouříte cigarety, nebo používáte zařízení na vapovanie, tabákové výrobky vaše riziko krevních sraženin zvyšují.

4. Změny léků – vaše riziko krevních sraženin mohou zvyšovat hormonální léky, léky na krevní tlak a rakovinu. Ověřte si u svého lékaře, zda pro vás nejsou nějaké jiné možnosti.

6 přírodních prostředků a doplňků stravy na ředění krve
Tyto přírodní prostředky a výživové doplňky na ředění krve jsou prospěšné pro vaše celkové zdraví a mohou pomáhat při prevenci krevních sraženin.

1. Omega-3 mastné kyseliny – jídla bohatá na omega-3 nenasycené mastné kyseliny, jako jsou ryby, dýňová semínka a vlašské ořechy. Můžete nahradit i taštičkové formou.

2. Vitamín E – zabraňuje oxidaci. Mezi potraviny bohaté na vitamin E patří zelená listová zelenina, mandle, avokádo, brokolice, máslová dýně a kiwi.

3. Přírodní antibiotika – například česnek, olivový olej a cibule. Existuje studie dokazující, že česnek může být užitečný při předcházení trombóze.

4. Vitamin C – silný antioxidant pro udržení patřičného vaskulárního zdraví.

5. Ginko – snižuje vlákninový obsah, který je bílkovinou důležitou pro vytváření krevních sraženin.

6. Borůvky, zázvor a kurkuma – tyto potraviny snižují schopnost krevních destiček vytvářet shluky, které může vést k tvorbě krevních sraženin.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímavosti

Vnučka vzala svou babičku, kterou všichni považovali za ošklivé káčátko, do salonu krásy. Když odtud vyšla, nikdo ji nemohl poznat, dokonce ani sousedé!

62 letá Mary Johnsenová byla přesvědčena, že již ztratila všechny půvaby, jimiž kdysi okouzlovala své okolí i opačné pohlaví. Stále se snižující sebevědomí babičky trápilo celou rodinu, a tak se jednoho dne její členové rozhodli jednoduše jednat. S nápadem dopřát babičce kompletní změnu účesu přišla vnučka a způsob, jakým to udělala, nakonec přiměl paní Johnsenovou znovu uvěřit, že je krásná. Když viděla tu změnu v zrcadle, nedokázala se v něm poznat a oněměla úžasem.

Krása a ženy v pokročilém věku

S narůstajícím věkem dochází zejména u žen k úbytku sebevědomí, zejména s ohledem na vzhled. Vlivem fyziologických změn se nápadně mění zejména tělesná konstituce. Mnoho žen tak přestane o svůj zevnějšek dbát a smíří se s tím, že jejich bývalá krása je již nenávratně pryč. Ve skutečnosti se však nikam neztrácí, jak také dokazuje případ Mary Johnsenovej. Právě ona je tím správným důkazem, že vnitřní i venkovní krása zůstávají s člověkem po celý život, jen je o ně zkrátka potřeba starat.

Aby svou babičku přesvědčila, že je stále krásná, rozhodla se vnučka Mary Johnsenové přihlásit ji do velmi populárního programu Christophera Hopkinse, který je zaměřen právě na transformaci vzhledu, Hopkins dosahuje neuvěřitelných výsledků při používání běžných kosmetických a kadeřnických procedur díky důvtipu a instinktu, prostřednictvím kterých dokáže dobře odhadnout, jakým způsobem lze u konkrétního člověka zkombinovat účes a make-up tak, aby vypadal dokonale.

Výsledek přeměny byl neuvěřitelný

Mary se o plánu své vnučky dozvěděla až na poslední chvíli, takže z celého procesu nebyla nervózní, jen velmi překvapená. Poté, co vizážista dokončil svou práci, při které jí vytvořil zcela nový moderní účes doplněný vkusným líčením. Když se Mary pak uviděla v zrcadle, nemohla se poznat – z odrazu se na ni díval úplně nový člověk. Na příkladu Mary můžete vidět, že krásnou může být žena jakéhokoliv věku, je potřeba o sebe jen starat vhodným způsobem, a hlavně věřit sama sobě.

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Když babička uviděla, co má vnučka na sobě, dohnalo ji to k slzám!

Toto je opravdu moment k nezaplacení …

Podívejte se, jak reagovala babička na svou vnučku, která šla k promoci na ukončení vysokoškolského vzdělání.

Vzala si totiž šaty, které jí babička věnovala, když byla ještě malá.

To, jak to její princezny slušelo, ji dohnalo v momentě k slzám.

Opravdu překrásné chvíle …

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Co se stane s ženským tělem, když je týden bez pohlavního styku

Průměrný člověk měl ve svém životě sex 7 778krát. Ať už je to hodně nebo málo, faktem je, že jednoho dne studna vyschne i pro lidi s obrovským libidem. Ale i mladí lidé mohou přežít život bez sexu, ať už se rozhodnou dobrovolně, nebo jsou v současné době nezadaní a nechtějí svůj sexuální život řešit sexem na jednu noc. Zajímá vás, co se děje s vaším tělem, když je mimo sex?

1. Ztratíte sexuální apetit

Zdá se, že heslo platí pro lidské libido, použijte jej, jinak o něj přijdete. „Někteří lidé, kteří se na chvíli vzdají sexu, jsou najednou pomalejší, méně vitální a ztrácejí chuť na sex,“ uvedla sexuální terapeutka Sari Cooper.

Pak je tu druhá skupina lidí, kteří naopak během sexuální abstinence zvyšují svoji touhu po sexu.

2. Oslabené vaginální stěny

To platí zejména pro ženy, které jsou na pokraji menopauzy. „Ve stáří už není sex tak pravidelný, což vede k oslabení vaginálních stěn. A pokud jde o sex, je to často bolestivé,“ vysvětlil terapeut.

3. Ztráta vlhkosti

To platí i pro většinu starších žen. Po dlouhé přestávce od sexu může mít žena potíže při styku. Způsobuje nedostatek hormonů estrogen.

„Pokud si vezmete takový nikl 20 nebo 30, je jasné, že bude mít dostatek estrogenu, aby udržel tkáň zdravou, vláčnou a mazací, i když nebude mít sex. Ale pro takovou 60letou ženu,“ říká doktorka Lauren Streicherová.

Aby se zmírnily příznaky nedostatku sexu a stárnutí, lékař doporučuje následující: „Ztráta vlhkosti se zpomalí, pokud ji ženy pravidelně užívají. Pomohou také erotické knihy a videa. ”

4. Více bolesti během menstruace

Může se to zdát kontraproduktivní, ale sex během období skutečně zmírňuje menstruační křeče. “Děloha je o svalech a orgasmus způsobuje rychlejší vylučování krve, což zmírňuje menstruační křeče. Může také zvýšit sekreci endorfinu, což také pomáhá,” vysvětlil Dr. Strings.

Zdroj. Somzena

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Stalo se10 minutami před

McDonalds si začal fotit zákazníky při objednávce i jejich spz. Pracovnice prozradila proč

Velmi oblíbené rychlé občerstvení McDonalds si pomocí kamary fotografuje a točí své zákazníky v drive-trhu i s jejich spz. Toto...

Zdraví2 hodinami před

Toto je jediný osvědčený domácí recept, který zabírá na ustupující dásně. Takto si pomůžete …

Jak bylo zmíněno, hlavním pomocníkem je kombinace šalvěje a také hřebíčku. K tomu ale přidejte i kousek česneku a dále...

Zajímavosti2 hodinami před

Vnučka vzala svou babičku, kterou všichni považovali za ošklivé káčátko, do salonu krásy. Když odtud vyšla, nikdo ji nemohl poznat, dokonce ani sousedé!

62 letá Mary Johnsenová byla přesvědčena, že již ztratila všechny půvaby, jimiž kdysi okouzlovala své okolí i opačné pohlaví. Stále...

Humor2 hodinami před

VTIP DNE: Starý pár usíná v posteli a babička řekne …

Starý pár usíná v posteli a babička řekne: “Dědeček, pamatuješ se jako si mě kdysi když jsme usínali chytil za...

Zdraví2 hodinami před

První 4 příznaky rakoviny, které lidé nejčastěji ignorují: TOTO nikdy neberte na lehkou váhu!

Vzhledem k tomu, že včasné odhalení je často klíčem k lepší prognóze, je nezbytné, abyste tyto první varovné příznaky rakoviny...

Politika2 hodinami před

O víkendu budou restaurace otevřeny, čekají co nejvíce hostů. Jak je možné, že tak rychle otevřou ?

Většina lidí už plné zuby dlouho trvajících opatření a tak se rozhodli revoltovat a neuposlechnout nařízení vlády. Nařízená opatření likvidují...

Zdraví3 hodinami před

Mocnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem …

Jedná se o jednu z nejrozšířenějších květinek, jaká zřejmě existuje. Roste doslova všude, jsou její plné louky i trávníky na...

Zdraví3 hodinami před

7 příznaků toho, že můžete mít v těle tasemnici. Toto by měl znát každý!

V první řadě je třeba zdůraznit, že při rozšíření výskytu tasemnice hrají hygienické poměry jen nepatrnou roli. Je důležité to...

Zajímavosti23 hodinami před

Když babička uviděla, co má vnučka na sobě, dohnalo ji to k slzám!

Toto je opravdu moment k nezaplacení … Podívejte se, jak reagovala babička na svou vnučku, která šla k promoci na...

Zdraví23 hodinami před

Toto prozradí tvar vaší stolice o vašem zdraví! Dokáže odhalit i závažné nemoci

Trávicí trakt obsahuje více bakteriálních buněk, jako zbytek našeho těla. V důsledku toho je důležité, aby naše střeva fungovaly dobře...

Oblíbené