Místo vánočního míru a uvolnění protiepidemických opatření vstoupila Británie do reality přísných omezení, řada evropských zemí uvalila na zemi „karanténu“ a přerušila s ní lety.
Důvodem je nová, výrazně nakažlivější mutace viru SARS-CoV-2. Bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar pro ŽivotvČeska.cz popsal, jaké by to mělo důsledky, kdyby se virus
rozšířil do České republiky.
Zprávy o výrazně nakažlivější mutaci nového typu koronaviru, která se šíří v částech Anglie, také způsobily značné znepokojení v Evropě. Již v neděli řada evropských zemí oznámila zákaz letů z Británie, ke které se v pondělí připojilo Česko.
Dopad nového kmene viru na naše území by měl dopad na život v České republice, jak pro ŽivotvČesku.cz uvedl uznávaný odborník Rastisav Maďar. „Vyšší infekčnost by vedla nejen k většímu počtu infikovaných, hospitalizovaných a mrtvých, ale také ke zvýšení reprodukčního počtu, a tím i prahové hodnoty pro dosažení kolektivní imunity.
Současně by to vedlo k potřebě přísnějších protiepidemických opatření, která by přinesla situace pod kontrolou. to rozhodně představovalo, “uvedl epidemiolog, který se během jarního vypuknutí podílel na řadě konkrétních opatření.
Viry, jako je SARS-CoV-2, neustále mutují, ale nový kmen koronavirů je znepokojen hlavně kvůli jeho vysoké infekčnosti. Mělo by to být až o 70 procent vyšší než současné napětí. Pokud jde o reprodukční číslo, může to zvýšit nový kmen o 0,4.
Z důvodu šíření nakažlivějšího kmene koronavirů lze tedy očekávat vyšší požadavek na systém zdraví.
Dobrou zprávou zatím je, že dosud nebylo prokázáno, že vakcína na nový kmen viru nefunguje. Zpočátku existovaly obavy, že virový kmen označený jako VUI 202012/01 může být odolnější vůči nově zavedeným vakcínám. Ani Britové, ani experti Světové zdravotnické organizace (WHO) však dosud nemají důkazy o tom, že vyvinuté vakcíny nepůsobí na mutovaný virus.