Když před několika měsíci imunolog Jiří Beran představil více než zajímavé účinky Isoprinosinu na pacienty s Covid-19, vzbudil velký zájem, ale i podezření, zda šlo pouze o další z výkřiků, což se nakonec v praxi nepotvrdí . Beranova prohlášení byla pro mnohé příliš slibná, než aby o tom mohli pochybovat.
Imunolog si drogu otestoval sám poté, co se v první vlně nakazil koronavirem. Následně také doporučil jeho použití v několika domovech pro seniory, kteří byli zasaženi infekcí. Skvělé výsledky se projevily všude. Úmrtnost po předčasném podání drogy byla významně nižší než u starších osob, které nedosahovala.
Iniciativa politiků vyšuměla do ztracena
Snad nejlépe ze všeho je Isoprinosin běžně dostupný lék na trhu. Používá se po celá desetiletí, a proto je velmi levná. Ukázalo se však, že to bylo také jeho prokletí. Vyrábí ho desítky generických společností po celém světě, což jednoduše znamená, že na něm již není možné vydělat velké peníze. Nikdo nebude platit za nezbytnou klinickou studii k definitivnímu potvrzení přínosu léku pro pacienty s Covid-19.
Před nějakou dobou se zdálo, že by to mohlo v České republice uspět. Jiří Beran se dostal k premiérovi Andreji Babišovi, kterému představil celou problematiku. Babiš poté sestavil skupinu odborníků, jejíž součástí byl kromě Berana i epidemiolog Roman Prymula, přednosta kliniky infekčních nemocí v nemocnici Bulovka, Hana Roháčová, nebo přednosta klinické skupiny Covid na ministerstvu zdravotnictví, Vladimír Černý. “Měli jsme různé názory na virus, od remdesiviru po plaquenil. Isoprinosin je teď na stole a budeme si pospíšit,” uvedl předseda vlády v září.
Otázkou bylo, zda by Česká republika provedla klinickou studii účinnosti Isoprinosinu. Zdálo se, že je všechno na správné cestě, ale tolikrát se toto úsilí vytratilo. Podle dostupných informací nebyl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) pro postup nakloněn. Kromě toho se v profesionálním týmu objevily nepřátelství mezi jednotlivými členy nebo mezi Jiřím Beranem a zbývajícími zástupci. Vakcinologové měli podezření, že hájí zájmy společnosti Ewopharma, která v České republice vyrábí isoprinosin. Aries vystoupil na některých svých konferencích, kde přednášel o účincích této drogy. Totéž však učinili i při jiných příležitostech.
Tajný lék proti koronaviru se používá tajně
„SÚKL v současné době nemá žádné informace o žádném takovém klinickém hodnocení,“ uvedla Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv, na otázku Lidovky.cz, proč její oddělení neschválilo použití Isoprinosinu u pacientů s Covid-19. Zároveň připustila, že si byla vědoma masivního užívání této drogy lékaři. Měli by však podávat Isoprinosin pouze pacientům s covid na vlastní riziko. Pokud se stane, že některý z nich na léčbu reaguje špatně, bude muset odpovědět.
To je jeden z důvodů, proč se lékaři a nemocnice, které užívají Isoprinosin v masovém měřítku, zdráhají k této činnosti přiznat. O této droze se tímto způsobem nemluví, i když je v současné době jednou z mála skutečně účinných zbraní proti koronaviru. V České republice je lék schválen pro léčbu oparu, zatímco například v Polsku nebo Maďarsku může být oficiálně používán k léčbě respiračních virových onemocnění, mezi něž patří i Covid-19.