Marie Granmarová a Charles Sakillotto doslova žijí v bublině, izolované od chladu a drsnosti přírodních živlů, zároveň však získají to nejlepší, co příroda může nabídnout!
Dům se skleníkem
Jejich dům byl postaven ve skleníku, který jim v zimě poskytoval bezplatné teplo a jídlo. Ve švédském Stockholmu, kde zima trvá 9 měsíců v roce, je to obrovské plus.
Průměrná teplota ve Stockholmu se v lednu pohybuje pod nulou. Pokud však vyjdete před práh jejich domu, bude vám mnohem teplejší.
“Například, na konci ledna může být na ulici -2, zatímco my tu máme okolo +20 stupňů,” říkají.
Vytápění
Podle Marie, průměrná rodina ve Stockholmu zapíná topení někdy v polovině září a nevypne jej až do poloviny května.
Skleník jim umožňuje snížit počet měsíců potřebných k vytápění domu z 9 na 6 měsíců za rok a snižuje množství energie, kterou na tento účel spotřebují. Jakékoliv teplo navíc, které nedostávají od slunce, jim poskytuje pec na dřevo.
Marie říká, že je víceméně odolná vůči mrazu. Ať už prší nebo sněží, ona může sedět na balkoně nebo na střešní terase a dívat se na hvězdy.
Během nejteplejších letních dnů se skleněná střecha automaticky otevírá, když dosáhne určitou teplotu, aby se místnosti zbytečně nepřehřívaly.
Oblíbené útočiště celé rodiny je střešní neboli terasa
Vzhledem k tomu, že si postavili skleněný strop, už nepotřebují střechu, takže ji odstranili, aby vytvořily velký prostor na získávání slunečních paprsků, čtení, zahradničení nebo hraní se se svým synem.
Rostliny
Ve skleníku je dostatek prostoru na zahradu.
A protože si vytvořili středomořské klima, pěstují plodiny, které se ve Švédsku normálně nepěstují – fíky, hrozny, rajčata, okurky a bylinky. Za sklem dokonce mají i třešeň a jabloň.
“Pěstování potravin zde není vůbec jednoduché,” říká Marie, “Potřebujeme tolik energie, kolik máme.”
Zavlažování a voda
Kromě tepla zdarma, se jim podařilo vytvořit i systém sběru dešťové vody, kterou propojili s toaletami a ty jejich rostlinám poskytují hnojivo zdarma.
Kromě toho, rostliny, které rostou v domě, čištění ovzduší a poskytují více kyslíku.
Do budoucna se dvojice snaží vytvořit systém na sběr přebytečné sluneční energie v létě a její uskladnění na zimu.
“Pokud chcete být soběstační a nezávislí od větších systémů, můžete pracovat na svém pohodlí a žít kdekoli,” řekla Marie.
“Toto je filozofie života – používat přírodu, slunce a vodu na život v jiném světě,” řekl Charles.
Charles a Marie nebyly první, kteří si postavili dům ve skleníku. Byli inspirováni myšlenkou švédského architekta Bengta Varna, který ve Stockholmu v roce 1974 postavil první Naturhus (dům přírody).