Tisíce Slováků si prošly nákazou koronavirus, přičemž nepociťovali žádné příznaky, ale mnozí takové štěstí neměli a s vážnými zdravotními problémy bojovali s velkými obtížemi . Ani po týdnech či měsících po překonání vážné nemoci se však mnozí pacienti nevědí dostat zpět do formy.
Mnozí lékaři zaznamenali velký počet pacientů, kteří prodělali koronavirus a své zdraví nevědí získat zpět. Dušnost, únava a přetrvávající bolesti hlavy jsou nejčastější následky po zvládnutí náročné léčby. Lidé s tzv. postcovidovým syndromem přibývají jako na Slovensku, tak i v sousedních Čechách.
Vybrané skupině lidí se věnuje český lékař Vladimír Koblížek, který pracuje v centru péče o pacienty po překonání onemocnění COVID-19. Vyšetřil kolem 400 pacientů a na vlastní oči viděl, jaké následky může zanechat koronavirus. Dokonce se ukazuje, že ,, pocoviďáci “často trpí depresemi, panickými atakami a úzkostí. “Někteří pacienti s postcovidovým syndromem nepřežijí, jiní budou mít trvalé následky,” poměrně tvrdě se vyjádřil Koblížek pro CNN Prima NEWS .
Přednosta pneumologická kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové má však i dobrou zprávu, protože těmto pacientům může pomoci jednoduchá činnost, kterou je chůze. ,, Když člověk chodí, hýbe se mu trup, horní i dolní končetiny, musí správně dýchat. Je to velmi zatěžující, a zároveň to perfektně pomáhá v rehabilitaci. Každý člověk po Covide, pokud může, ať chodí. Ať si například stanoví, že každý týden projde více kroků než ten předchozí. Pravidelná chůze nás zachrání z mnoha různých nemocí a myslím, že velmi pomůže i po Covide, ” doporučil lékař.