Pohřební mše za Hanu Zagorovou (†75) se konala v nádherném kostele sv. Tomáše na Malé Straně. Mnoho truchlících však mělo problém vůči knězi, který ji sloužil.
Co jim tolik vadilo?
Několik českých hvězd odešlo ze smutečního obřadu ve špatné náladě. Mnozí říkali, že je to příliš osobní. “Myslel jsem, že to bude důstojnější,” řekl saxofonista Felix Slováček (79) s tím, že se k úmrtí nechce blíže vyjadřovat.
Kněz Jiří Veith se dopustil první chyby hned na začátku, když uvedl, že Hanka se narodila 16. září, ale její datum narození bylo 6. září. Nevhodné bylo i to, když Hanku nazval nejprve herečkou, pak moderátorkou, pak zpěvačkou,” uvedl další účastník smuteční mše.
Kněz ve své řeči mluvil o Zagorové velmi osobně, dokonce žoviálně, jako by byla jeho velkou přítelkyní. “Pořád nám říkal, abychom se za něj modlili, aby nebyl potrestán za hříchy, kterých se v životě dopustil. Bylo to velmi trapné,” komentoval to další truchlící, který si nepřál být jmenován.
Přítomní zůstali v šoku
Katolický kněz vytáhl tři anekdoty o Kohnovi, z nichž jedna byla židovská. “Štefan ho prý požádal, aby mše nebyla plná smutku. Humor však může být i vkusný, laskavý a inteligentní. A rozhodně to nejsou vtipy,” kroutil nevěřícně hlavou Hančin kolega.
Největší protesty však přišly po skončení bohoslužby
Jakmile byla rakev vynesena z kostela, kněz rozdával odcházejícím letáky s pozváním na malé setkání v Art Clubu Etalon, jehož je předsedou. Jako by nevěděl, že vdovec Margita uspořádal na Žofíně kar! Všichni přítomní si lámali hlavu nad tím, proč Jiří Veith sloužil zádušní mši za Hanu Zagorovou a proč zrovna v kostele svatého Tomáše na Malé Straně, kam zpěvačka ani nechodila…