Jedno starověké přísloví říká: “Proč by měl člověk zemřít, když šalvěj roste v zahradě?”.
Latinoameričané označili tuto rostlinu za “balzám”, čímž vyzvedli její obrovskou moc při léčbě mnoha nemocí. Ve Francii mě tato rostlina název “toute bonne” – což znamená “všechno je v pořádku.”
Šalvěj se doporučuje při mnoha zdravotních problémech. Arabští lékaři si vysoce cení tuto rostlinu a věří, že její pravidelné používání může prodloužit průměrnou délku života.
Botanik John Gerard řekl, že šalvěj je obzvláště dobrá pro hlavu a mozek. Zmírňuje pocity, obnovuje zdraví lidí trpících paralýzou a eliminuje chvění končetin. Další autoři tvrdí, že šalvěj posiluje nervy a spaluje tuky.
V současnosti se šalvěj používá v nejméně čtyřech hlavních skupinách chorob:
Onemocnění mozku: posiluje psychiku a paměť, stimuluje mozkovou činnost, zabraňuje Alzheimerově chorobě a senilitě, zmírňuje bolesti hlavy
Neurologické poruchy: eliminuje úzkost, deprese, zmatenost, únavu, harmonizuje nervový systém, zlepšuje emocionální zdraví
Hormonální poruchy: vyrovnává hormonální systém, snižuje návaly horka spojené s menopauzou, s nočním pocením a produkcí mateřského mléka, snižuje hladinu cukru při cukrovce
Poruchy trávení: odstraňuje nadýmání a plynatost, zmírňuje ztrátu chuti k jídlu a zklidňuje podrážděný žaludek
Další oblastí, v níž šalvěj překonává mnohé jiné byliny, jsou ústa a hrdlo. Je to jedna z nejúčinnějších bylin k léčbě infekcí úst a hrdla díky svým antibakteriálním, antiseptickým a protizánětlivým vlastnostem:
bolest v krku, kašel, laryngitida, faryngitida, angína, astma, bronchitida, rinitida, sinusitida, vředy v ústech, hnis, vředy na krku, zápach z úst, nachlazení, horečka.
V těchto případech se šalvěj používá na výplach úst. Rudolf Weiss doporučuje směs 10 ml šalvějové tinktury a 10 ml heřmánkové a řebříčkové tinktury při léčbě onemocnění úst a hrdla. Tinktury se smíchají do sklenice s vodou a pijí několikrát za den.
Co říká věda o šalvěji?
Několik studií ukázalo, že šalvěj zastavuje pocení u lidí trpících na hyperhidrózou (nadměrným pocením) a snižuje noční návaly u žen během menopauzy.
Laboratorní studie také ukázaly, že šalvěj má antimikrobiální vlastnosti a obsahuje antioxidační sloučeniny, které chrání stěny buněk před jejich poškozením.
Dr. John Heinermann říká, že šalvěj je užitečná při všech typech svědění způsobených alergickou reakcí nebo nervozitou, psoriázou, ekzémem nebo otravou.
Vezměte několik čerstvých listů šalvěje, nasekejte je a vložte do 600 ml vroucí vody a nechte hodinu odstát. Následně listy promačkejte a zbylou tekutinu používejte na oblasti postižené svěděním.
Zatímco je kůže stále vlhká, přikryjte ji celozrnnou moukou a nechte ji uschnout. Během 10 minut se projeví uklidňující účinek.
Richard Whelan upozorňuje, aby nejprve začali s nejmenším množstvím, díky tomu uvidíte reakci těla. Ještě lepší je poradit se s terapeutem.
Bezpečnostní opatření a kontraindikace
Šalvěj je kontraindikací u těhotných žen a kojících matek, u lidí s epilepsií nebo zánětem ledvin. Diabetici by měli při užívání šalvěje neustále kontrolovat svou hladinu cukru v krvi.
Nesmí se užívat ve vysokých dávkách nebo dlouhodobě (maximálně 2 měsíce), protože se může stát toxickou.
Zkoušeli jste konzumovat tuto léčivou rostlinu? Pomohla vám?