Zajímavosti

“Proč by měl člověk umírat, pokud v jeho zahradě roste šalvěj?” měli byste ji mít doma i vyJedno starověké přísloví říká: “Proč by měl člověk zemřít, když šalvěj roste v zahradě?”.

Latinoameričané označili tuto rostlinu za “balzám”, čímž vyzvedli její obrovskou moc při léčbě mnoha nemocí. Ve Francii mě tato rostlina název “toute bonne” – což znamená “všechno je v pořádku.”

Šalvěj se doporučuje při mnoha zdravotních problémech. Arabští lékaři si vysoce cení tuto rostlinu a věří, že její pravidelné používání může prodloužit průměrnou délku života.

Botanik John Gerard řekl, že šalvěj je obzvláště dobrá pro hlavu a mozek. Zmírňuje pocity, obnovuje zdraví lidí trpících paralýzou a eliminuje chvění končetin. Další autoři tvrdí, že šalvěj posiluje nervy a spaluje tuky.

V současnosti se šalvěj používá v nejméně čtyřech hlavních skupinách chorob:

Onemocnění mozku: posiluje psychiku a paměť, stimuluje mozkovou činnost, zabraňuje Alzheimerově chorobě a senilitě, zmírňuje bolesti hlavy

Neurologické poruchy: eliminuje úzkost, deprese, zmatenost, únavu, harmonizuje nervový systém, zlepšuje emocionální zdraví

Hormonální poruchy: vyrovnává hormonální systém, snižuje návaly horka spojené s menopauzou, s nočním pocením a produkcí mateřského mléka, snižuje hladinu cukru při cukrovce

Poruchy trávení: odstraňuje nadýmání a plynatost, zmírňuje ztrátu chuti k jídlu a zklidňuje podrážděný žaludek

Další oblastí, v níž šalvěj překonává mnohé jiné byliny, jsou ústa a hrdlo. Je to jedna z nejúčinnějších bylin k léčbě infekcí úst a hrdla díky svým antibakteriálním, antiseptickým a protizánětlivým vlastnostem:

bolest v krku, kašel, laryngitida, faryngitida, angína, astma, bronchitida, rinitida, sinusitida, vředy v ústech, hnis, vředy na krku, zápach z úst, nachlazení, horečka.

V těchto případech se šalvěj používá na výplach úst. Rudolf Weiss doporučuje směs 10 ml šalvějové tinktury a 10 ml heřmánkové a řebříčkové tinktury při léčbě onemocnění úst a hrdla. Tinktury se smíchají do sklenice s vodou a pijí několikrát za den.

Co říká věda o šalvěji?

Několik studií ukázalo, že šalvěj zastavuje pocení u lidí trpících na hyperhidrózou (nadměrným pocením) a snižuje noční návaly u žen během menopauzy.

Laboratorní studie také ukázaly, že šalvěj má antimikrobiální vlastnosti a obsahuje antioxidační sloučeniny, které chrání stěny buněk před jejich poškozením.

Dr. John Heinermann říká, že šalvěj je užitečná při všech typech svědění způsobených alergickou reakcí nebo nervozitou, psoriázou, ekzémem nebo otravou.

Vezměte několik čerstvých listů šalvěje, nasekejte je a vložte do 600 ml vroucí vody a nechte hodinu odstát. Následně listy promačkejte a zbylou tekutinu používejte na oblasti postižené svěděním.

Zatímco je kůže stále vlhká, přikryjte ji celozrnnou moukou a nechte ji uschnout. Během 10 minut se projeví uklidňující účinek.

Richard Whelan upozorňuje, aby nejprve začali s nejmenším množstvím, díky tomu uvidíte reakci těla. Ještě lepší je poradit se s terapeutem.

Bezpečnostní opatření a kontraindikace

Šalvěj je kontraindikací u těhotných žen a kojících matek, u lidí s epilepsií nebo zánětem ledvin. Diabetici by měli při užívání šalvěje neustále kontrolovat svou hladinu cukru v krvi.

Nesmí se užívat ve vysokých dávkách nebo dlouhodobě (maximálně 2 měsíce), protože se může stát toxickou.

Zkoušeli jste konzumovat tuto léčivou rostlinu? Pomohla vám?Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Video

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota domnívala, že je další ženou, která touží po kariéře, ale neumí zpívat. Netušili, jak moc se mýlili!

Julia Chupira zpívala slavnou píseň Whitney Houstonové I Will Always Love You. Její hlas nejprve překvapil a pak všechny nadchl! Něco nám říká, že si Julie všimli lidé v hudebním průmyslu a dělá z ní hvězdu. Má neuvěřitelný talent!

Líbí se vám její hlas? Sdílejte!

Pokračovat ve čtení

Video

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost – byly zničené, bez života a barva už nezakrývala šedou barvu jako předtím. O několik let později se rozhodla vyhledat pomoc odborníka Christophera Hawkinse. Změnil ji k nepoznání!

Kerry chtěla podstoupit radikální změnu …

Všechno bylo okamžitě jasné kadeřníkovi! Nejen, že si podstatně ostříhal vlasy, ale také odhalil něco, co se Kerry celé ty roky snažil skrýt …

Šedým vlasům se už nedalo vyhnout. Velmi se jí to hodí! Podívejte se na celou transformaci:

Sníte někdo z vašich přátel o radikální změně účesu? Sdílet tento článek!

Pokračovat ve čtení

Humor

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl přesvědčit svého pána, aby usnul.

Při pohledu na reakci psa, který chce bojovat alespoň hodinu spánku, nebudete schopni zadržet smích!

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Video2 měsíci před

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota...

Děti2 měsíci před

Matka natočila, jak si její dcera povídá s kočkou. To co se stalo v 10. vteřině? K nezaplacení!

Toto dítě má zajímavé rozhovory se svou kočkou každý den. Matka proto neváhala a rozhodla se je sdílet s celým...

Video2 měsíci před

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost –...

Děti2 měsíci před

Když rodina adoptovala z útulku týraného psa, nečekali ani v nejmenším, jak to skončí!

Elizabeth Spence a její manžel vždy chtěli velkou rodinu. Mají tři děti a … adoptovali 6 zvířat z útulku. Psi...

Humor2 měsíci před

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl...

Video2 měsíci před

Celý svět na chvilku ztratil řeč, když uviděli tohle nádherné vystoupení. Podívejte se proč

Labutí jezero Čajkovskij je klasikou baletu. Ale když uvidíte podívanou provedenou Velkým čínským státním cirkusem, vyrazí vám to dech. Jejich...

Děti2 měsíci před

4 letý chlapec zemřel kvůli koření, které máme každý z nás doma volně dostupné. Teď jeho máma varuje všechny rodiče

Každý rodič ví, že i když dítě hlídá 24 hodin, dostane skvělý nápad, který i tak zrealizuje. Tyto myšlenky často...

Video2 měsíci před

Když vešel na scénu slepý a autistický chlapec, nikdo nechápal co předvedl. Diváci si mysleli, že se stal zázrak!

Christopher Duffley z Manchesteru je perfektní, laskavé a šťastné dítě, i když to v životě není tak snadné jako jeho...

Děti2 měsíci před

Žena si adoptovala dítě, které nikdo nechtěl. Teprve po 28 letech zjistila co před ní tajil.

Ingeborg Mclntosh je profesionální matkou. V jejím domě se přes léto vystřídalo více než 125 dětí. Žádné z nich si...

Vztahy2 měsíci před

Sen každého muže! Největší dračice v posteli jsou tyto dva typy žen: Patříte mezi ně?

Zajímavé objevy o ženském sebevědomí při sexu publikovali vědci z Belgie. Zjistili, že na sebevědomí ženy v posteli nemá vliv...

Oblíbené