Zajímavosti

“Proč by měl člověk umírat, pokud v jeho zahradě roste šalvěj?” měli byste ji mít doma i vyJedno starověké přísloví říká: “Proč by měl člověk zemřít, když šalvěj roste v zahradě?”.

Latinoameričané označili tuto rostlinu za “balzám”, čímž vyzvedli její obrovskou moc při léčbě mnoha nemocí. Ve Francii mě tato rostlina název “toute bonne” – což znamená “všechno je v pořádku.”

Šalvěj se doporučuje při mnoha zdravotních problémech. Arabští lékaři si vysoce cení tuto rostlinu a věří, že její pravidelné používání může prodloužit průměrnou délku života.

Botanik John Gerard řekl, že šalvěj je obzvláště dobrá pro hlavu a mozek. Zmírňuje pocity, obnovuje zdraví lidí trpících paralýzou a eliminuje chvění končetin. Další autoři tvrdí, že šalvěj posiluje nervy a spaluje tuky.

V současnosti se šalvěj používá v nejméně čtyřech hlavních skupinách chorob:

Onemocnění mozku: posiluje psychiku a paměť, stimuluje mozkovou činnost, zabraňuje Alzheimerově chorobě a senilitě, zmírňuje bolesti hlavy

Neurologické poruchy: eliminuje úzkost, deprese, zmatenost, únavu, harmonizuje nervový systém, zlepšuje emocionální zdraví

Hormonální poruchy: vyrovnává hormonální systém, snižuje návaly horka spojené s menopauzou, s nočním pocením a produkcí mateřského mléka, snižuje hladinu cukru při cukrovce

Poruchy trávení: odstraňuje nadýmání a plynatost, zmírňuje ztrátu chuti k jídlu a zklidňuje podrážděný žaludek

Další oblastí, v níž šalvěj překonává mnohé jiné byliny, jsou ústa a hrdlo. Je to jedna z nejúčinnějších bylin k léčbě infekcí úst a hrdla díky svým antibakteriálním, antiseptickým a protizánětlivým vlastnostem:

bolest v krku, kašel, laryngitida, faryngitida, angína, astma, bronchitida, rinitida, sinusitida, vředy v ústech, hnis, vředy na krku, zápach z úst, nachlazení, horečka.

V těchto případech se šalvěj používá na výplach úst. Rudolf Weiss doporučuje směs 10 ml šalvějové tinktury a 10 ml heřmánkové a řebříčkové tinktury při léčbě onemocnění úst a hrdla. Tinktury se smíchají do sklenice s vodou a pijí několikrát za den.

Co říká věda o šalvěji?

Několik studií ukázalo, že šalvěj zastavuje pocení u lidí trpících na hyperhidrózou (nadměrným pocením) a snižuje noční návaly u žen během menopauzy.

Laboratorní studie také ukázaly, že šalvěj má antimikrobiální vlastnosti a obsahuje antioxidační sloučeniny, které chrání stěny buněk před jejich poškozením.

Dr. John Heinermann říká, že šalvěj je užitečná při všech typech svědění způsobených alergickou reakcí nebo nervozitou, psoriázou, ekzémem nebo otravou.

Vezměte několik čerstvých listů šalvěje, nasekejte je a vložte do 600 ml vroucí vody a nechte hodinu odstát. Následně listy promačkejte a zbylou tekutinu používejte na oblasti postižené svěděním.

Zatímco je kůže stále vlhká, přikryjte ji celozrnnou moukou a nechte ji uschnout. Během 10 minut se projeví uklidňující účinek.

Richard Whelan upozorňuje, aby nejprve začali s nejmenším množstvím, díky tomu uvidíte reakci těla. Ještě lepší je poradit se s terapeutem.

Bezpečnostní opatření a kontraindikace

Šalvěj je kontraindikací u těhotných žen a kojících matek, u lidí s epilepsií nebo zánětem ledvin. Diabetici by měli při užívání šalvěje neustále kontrolovat svou hladinu cukru v krvi.

Nesmí se užívat ve vysokých dávkách nebo dlouhodobě (maximálně 2 měsíce), protože se může stát toxickou.

Zkoušeli jste konzumovat tuto léčivou rostlinu? Pomohla vám?Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímavosti

Vnučka vzala svou babičku, kterou všichni považovali za ošklivé káčátko, do salonu krásy. Když odtud vyšla, nikdo ji nemohl poznat, dokonce ani sousedé!

62 letá Mary Johnsenová byla přesvědčena, že již ztratila všechny půvaby, jimiž kdysi okouzlovala své okolí i opačné pohlaví. Stále se snižující sebevědomí babičky trápilo celou rodinu, a tak se jednoho dne její členové rozhodli jednoduše jednat. S nápadem dopřát babičce kompletní změnu účesu přišla vnučka a způsob, jakým to udělala, nakonec přiměl paní Johnsenovou znovu uvěřit, že je krásná. Když viděla tu změnu v zrcadle, nedokázala se v něm poznat a oněměla úžasem.

Krása a ženy v pokročilém věku

S narůstajícím věkem dochází zejména u žen k úbytku sebevědomí, zejména s ohledem na vzhled. Vlivem fyziologických změn se nápadně mění zejména tělesná konstituce. Mnoho žen tak přestane o svůj zevnějšek dbát a smíří se s tím, že jejich bývalá krása je již nenávratně pryč. Ve skutečnosti se však nikam neztrácí, jak také dokazuje případ Mary Johnsenovej. Právě ona je tím správným důkazem, že vnitřní i venkovní krása zůstávají s člověkem po celý život, jen je o ně zkrátka potřeba starat.

Aby svou babičku přesvědčila, že je stále krásná, rozhodla se vnučka Mary Johnsenové přihlásit ji do velmi populárního programu Christophera Hopkinse, který je zaměřen právě na transformaci vzhledu, Hopkins dosahuje neuvěřitelných výsledků při používání běžných kosmetických a kadeřnických procedur díky důvtipu a instinktu, prostřednictvím kterých dokáže dobře odhadnout, jakým způsobem lze u konkrétního člověka zkombinovat účes a make-up tak, aby vypadal dokonale.

Výsledek přeměny byl neuvěřitelný

Mary se o plánu své vnučky dozvěděla až na poslední chvíli, takže z celého procesu nebyla nervózní, jen velmi překvapená. Poté, co vizážista dokončil svou práci, při které jí vytvořil zcela nový moderní účes doplněný vkusným líčením. Když se Mary pak uviděla v zrcadle, nemohla se poznat – z odrazu se na ni díval úplně nový člověk. Na příkladu Mary můžete vidět, že krásnou může být žena jakéhokoliv věku, je potřeba o sebe jen starat vhodným způsobem, a hlavně věřit sama sobě.

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Když babička uviděla, co má vnučka na sobě, dohnalo ji to k slzám!

Toto je opravdu moment k nezaplacení …

Podívejte se, jak reagovala babička na svou vnučku, která šla k promoci na ukončení vysokoškolského vzdělání.

Vzala si totiž šaty, které jí babička věnovala, když byla ještě malá.

To, jak to její princezny slušelo, ji dohnalo v momentě k slzám.

Opravdu překrásné chvíle …

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Co se stane s ženským tělem, když je týden bez pohlavního styku

Průměrný člověk měl ve svém životě sex 7 778krát. Ať už je to hodně nebo málo, faktem je, že jednoho dne studna vyschne i pro lidi s obrovským libidem. Ale i mladí lidé mohou přežít život bez sexu, ať už se rozhodnou dobrovolně, nebo jsou v současné době nezadaní a nechtějí svůj sexuální život řešit sexem na jednu noc. Zajímá vás, co se děje s vaším tělem, když je mimo sex?

1. Ztratíte sexuální apetit

Zdá se, že heslo platí pro lidské libido, použijte jej, jinak o něj přijdete. „Někteří lidé, kteří se na chvíli vzdají sexu, jsou najednou pomalejší, méně vitální a ztrácejí chuť na sex,“ uvedla sexuální terapeutka Sari Cooper.

Pak je tu druhá skupina lidí, kteří naopak během sexuální abstinence zvyšují svoji touhu po sexu.

2. Oslabené vaginální stěny

To platí zejména pro ženy, které jsou na pokraji menopauzy. „Ve stáří už není sex tak pravidelný, což vede k oslabení vaginálních stěn. A pokud jde o sex, je to často bolestivé,“ vysvětlil terapeut.

3. Ztráta vlhkosti

To platí i pro většinu starších žen. Po dlouhé přestávce od sexu může mít žena potíže při styku. Způsobuje nedostatek hormonů estrogen.

„Pokud si vezmete takový nikl 20 nebo 30, je jasné, že bude mít dostatek estrogenu, aby udržel tkáň zdravou, vláčnou a mazací, i když nebude mít sex. Ale pro takovou 60letou ženu,“ říká doktorka Lauren Streicherová.

Aby se zmírnily příznaky nedostatku sexu a stárnutí, lékař doporučuje následující: „Ztráta vlhkosti se zpomalí, pokud ji ženy pravidelně užívají. Pomohou také erotické knihy a videa. ”

4. Více bolesti během menstruace

Může se to zdát kontraproduktivní, ale sex během období skutečně zmírňuje menstruační křeče. “Děloha je o svalech a orgasmus způsobuje rychlejší vylučování krve, což zmírňuje menstruační křeče. Může také zvýšit sekreci endorfinu, což také pomáhá,” vysvětlil Dr. Strings.

Zdroj. Somzena

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Politika16 hodinami před

Březen ve znamení zkázy. Roman Prymula zděšeně promluvil o britské mutaci koronaviru V České Republiky

Hlavní zdravotní ústav na začátku týdne potvrdil výskyt Britské mutace koronaviru na Českém území například v Praze. Odborníci v tuhle...

Stalo se17 hodinami před

McDonalds si začal fotit zákazníky při objednávce i jejich spz. Pracovnice prozradila proč

Velmi oblíbené rychlé občerstvení McDonalds si pomocí kamary fotografuje a točí své zákazníky v drive-trhu i s jejich spz. Toto...

Zdraví18 hodinami před

Toto je jediný osvědčený domácí recept, který zabírá na ustupující dásně. Takto si pomůžete …

Jak bylo zmíněno, hlavním pomocníkem je kombinace šalvěje a také hřebíčku. K tomu ale přidejte i kousek česneku a dále...

Zajímavosti19 hodinami před

Vnučka vzala svou babičku, kterou všichni považovali za ošklivé káčátko, do salonu krásy. Když odtud vyšla, nikdo ji nemohl poznat, dokonce ani sousedé!

62 letá Mary Johnsenová byla přesvědčena, že již ztratila všechny půvaby, jimiž kdysi okouzlovala své okolí i opačné pohlaví. Stále...

Humor19 hodinami před

VTIP DNE: Starý pár usíná v posteli a babička řekne …

Starý pár usíná v posteli a babička řekne: “Dědeček, pamatuješ se jako si mě kdysi když jsme usínali chytil za...

Zdraví19 hodinami před

První 4 příznaky rakoviny, které lidé nejčastěji ignorují: TOTO nikdy neberte na lehkou váhu!

Vzhledem k tomu, že včasné odhalení je často klíčem k lepší prognóze, je nezbytné, abyste tyto první varovné příznaky rakoviny...

Politika19 hodinami před

O víkendu budou restaurace otevřeny, čekají co nejvíce hostů. Jak je možné, že tak rychle otevřou ?

Většina lidí už plné zuby dlouho trvajících opatření a tak se rozhodli revoltovat a neuposlechnout nařízení vlády. Nařízená opatření likvidují...

Zdraví19 hodinami před

Mocnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem …

Jedná se o jednu z nejrozšířenějších květinek, jaká zřejmě existuje. Roste doslova všude, jsou její plné louky i trávníky na...

Zdraví20 hodinami před

7 příznaků toho, že můžete mít v těle tasemnici. Toto by měl znát každý!

V první řadě je třeba zdůraznit, že při rozšíření výskytu tasemnice hrají hygienické poměry jen nepatrnou roli. Je důležité to...

Zajímavosti2 dny před

Když babička uviděla, co má vnučka na sobě, dohnalo ji to k slzám!

Toto je opravdu moment k nezaplacení … Podívejte se, jak reagovala babička na svou vnučku, která šla k promoci na...

Oblíbené