Zdraví

Místa, kde se můžete nejčastěji nakazit koronavirem. V některých případech byste měli být obzvlášť opatrnýExistuje jen několik málo míst na světě, kde lidé nehlásí žádné případy koronaviru. Pandemie koronaviru se rozšířila do všech zemí a nyní, před Vánocemi, se v Evropě zintenzivnila druhá vlna a v Asii zažívají dokonce třetí. Již z tohoto důvodu je důležité zaměřit se na způsoby šíření tohoto patogenu, aby bylo možné zpomalit infekci.

Pochopením mechanismu šíření je také možné předvídat konkrétní kroky, které zabrání dalšímu šíření a infekci dalších lidí.

Přenos slinami nebo kapénkami při blízkém kontaktu

Vědci se domnívají, že virus, který způsobuje COVID-19, se nejčastěji přenáší mezi lidmi kapičkami nebo aerosoly. To je případ, kdy infikovaná osoba mluví nebo hlasitě zpívá, kašle nebo kýchá a kapičky viru se přenášejí do vzduchu. Na přibližně 2 metrech po obvodu se může kdokoli infikovat vdechováním těchto aerosolů.

Přenos vzduchem

Podobně se může nakazit osoba, pokud bydlí ve stejné místnosti nebo v uzavřeném prostoru s nakaženou osobou. Podle výzkumu může virus přežít ve vzduchu v takovém prostoru až 3 hodiny, takže je možné se nakazit v kanceláři, továrně, restauraci nebo fitness centru, aniž byste se s infikovanou osobou přímo setkali.

Přenos přes věci

Dalším způsobem, jak se lze infikovat novým typem koronaviru, je dotek infikovaného povrchu. Infikované osobě stačí kašlat nebo kýchat a kapičky se dostanou na povrch, kterého se pak dotkne někdo jiný.

K přenosu může dojít poté, co se dotknete nosu, úst nebo očí. O jaké povrchy jde? Může to být klika na dveřích, knoflík ve výtahu, klika od mikrovlnky, bez ohledu na druh materiálu.

Podle vědců může virus na některých površích přežít 2 až 3 dny. Jedinou obranou v tomto případě je řádná a pravidelná dezinfekce společných nebo veřejně přístupných prostor.

Přenos na veřejných záchodech

Vědecké studie také naznačují možný fekální nebo orální přenos, virus byl nalezen ve veřejných kanalizacích a čistírnách odpadních vod. Jediným způsobem, jak infekci zabránit, je důkladně si umýt ruce a dezinfikovat je, aby se zabránilo možné infekci dotykem infikovaných předmětů.

Problematičtí jsou asymptomatičtí přenašeči

Vědci soudí, že koronavirus se šíří nejčastěji lidmi, kteří mají příznaky. K tomu může dojít v rámci rodiny nebo pracovního kolektivu. I z tohoto důvodu je nutné se při jakýchkoli příznacích okamžitě izolovat do samostatné místnosti a nesetkávat se s ostatními lidmi. Jen sociálním distancováním lze zastavit šíření koronaviru.

Kromě těchto přenašečů jsou však problematičtí také lidé ještě nebo vůbec nevykazující žádné symptomy nákazy. V rámci první skupiny se jedná o presymptomatické šíření, kdy u těchto lidí ještě příznaky nepropukly.

Druhou skupinou jsou lidé bez příznaků zcela. Tito asymptomatičtí přenašeči pak mohou přenášet virus dál, to se týká hlavně dětí a mladých lidí, kteří často netrpí žádnými příznaky, mohou však přenést virus do kategorie lidí středního a vyššího věku.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímavosti

Víte jak poznat rakovinu včas? Toto je PRVNÍ PŘÍZNAK ještě před jejím vypuknutím!

Věděli jste, že první příznaky vážných chorob a především rakoviny, se mohou objevit i na dlaních? Určitě byste se změnami v této části těla měli zabývat a nepřehlížet jejich!

Britští vědci varují, že změny, které můžeme na dlaních pozorovat, mohou být způsobeny i rakovinou. Je důležité vědět, jak vážně tyto projevy mohou být a jak tuto zákeřnou nemoc odhalit včas.

Pochopitelně se při různých typech rakoviny setkáváme is různými symptomy a následně i průběhem léčby. Ale i přesto mají všechny typy rakoviny něco společného. Prvotní příznaky rakoviny se totiž nejdříve projevují na dlaních, kde se vytvoří hrubá, popraskaná a oteklá kůže.

Nemusíme si těchto prasklin a dalších změn na první pohled ani všimnout, a pokud ano, většinou jejich ignorujeme. Popraskanou kůži natíráme krémem na ruce a myslíme si, že je po problému.

To je však to nejhorší, co můžeme udělat! Žádné změny na našem těle bychom neměli zanedbávat, protože rozpoznání symptomů v pravý čas je základem v boji a následném poražení této choroby.

Pokračovat ve čtení

Zdraví

Už od dětství neznám, co je to nemoc! Babička mě naučila tento recept na posílení imunity.

Nyní nesmíme podcenit chladnější večery. V kombinaci s oslabenou imunitou si můžeme koledovat o pořádně nachlazení, které nepotěší nikoho z nás. Pokud nemáte zájem trávit dny v posteli s plným nosem nebo horečkou, dodejte svému tělu bohatou nadílku vitamínů a cenných živin. Na pomoc přichází účinný recept!

Tradiční medicína zná mnoho prostředků na posílení imunity a my vám odhalíme ten nejúčinnější! Tento lék se skládá z česneku a citronu – přírodní složky.

potřebujete:

6 citronů

30 stroužků česneku

1 litr vody

postup:

Umyjte citrony a očistěte česnek. Vložte je do mlýnku na maso nebo lehce rozmixujte mixérem.

Vzniklou směs nalijte do hrnce, přidejte vodu a postavte na plamen.

Přiveďte k varu a ihned odstraňte z ohně. Po vychladnutí nalijte směs do vhodné nádoby na skladování a uchovávejte v chladničce.

Nápoj byste měli konzumovat 3 týdny. Každý den vypijte 50 ml, následně si dejte přestávku 1 týden a znovu pokračujte v 21-denní léčbě. Tuto proceduru opakujte 2krát ročně.

Výhody nápoje jsou neocenitelné. Zlepší krevní oběh, posílí imunitní systém, funkci ledvin a jater, a dokonce zabrání vzniku nádorových buněk.

Tak jako u všech léků, i zde se nacházejí určité kontraindikace. Nápoj by neměli pít lidé se žaludečními vředy, těhotné a kojící ženy, lidé trpící epilepsií nebo alergií na některou ze složek v receptu.

Pokračovat ve čtení

Zdraví

Lékaři varují: Tento výrobek v žádném případě nejezte – je nejsilnějším karcinogenům na světě!

Věděli jste, že jeden z vašich nejoblíbenějších výrobků může obsahovat škodlivé látky?

Párky v rohlíku jsou docela populárním jídlem iv našich končinách. Dáváme si je k snídani, svačinu či večeři. No co se všechno skrývá v tomto oblíbeném jídle, nám bývá mnohdy utajené.

nebezpečné složení

Tradiční párek bývá vyroben z kuřecího, hovězího nebo vepřového masa. Určitě tušíte, že toto maso není nejkvalitnější. Silný mlýnek pomele chrupavky, nohy, kůži a leccos jiného. Ale to není hlavní důvod, proč vyřadit párky z vašeho jídelníčku. Aby se totiž dosáhlo požadované chuť, přidávají se do tohoto výrobku složky jako například sójový škrob, glutamát sodný, soli a mnoho ďalších ingrediencií.

Proč jsou párky růžové

Přídatné látky se postarají nejen o tu správnou chuť, ale i barvu. Aby byly párky pěkně růžové, zamícháme se do nich barvivo vyrobené z částí brouků nebo čpavek. A co je horší, většina z těchto “dobrot” nebývá uvedena na etiketě.

Dusičnany v párcích

Předpokládá se, že příčinou uvedených rizik možných zdravotních problémů je zejména obsah dusičnanů v párcích.

Zpracované masné výrobky často obsahují sodík (sůl), dusičnany, fosfáty a další potravinové přísady.
“Navíc, v uzením mase se nacházejí také polycyklické aromatické uhlovodany, které přispívají ke zvýšenému riziku srdečního selhání” , vysvětluje Alicja Wol, DMSc.

Podle Kanadské nadace proti rakovině působí dusičnany jako konzervační látky zabraňující zkažení masa a také dodávají masu lepší barvu. Dusičnany a dusitany sice samy nezpůsobují rakovinu, ale za jistých okolností se mohou v těle měnit na jiné sloučeniny jako nitrosaminy a nitrozamídy . Tyto látky již jsou spojovány se zvýšeným rizikem rakoviny.

karcinogenní jídlo

Nedávné studie prokázaly, že párky jsou extrémně nebezpečné pro naše zdraví, protože zvyšují pravděpodobnost že onemocníte rakovinou jater až o 67%.

Okrem uvedených zložiek, ktoré používajú mäsokombináty, v tomto obľúbenom jedle nájdete nebezpečné dusitany a dusičnany, ktoré sú jednou z hlavných príčin rakoviny žalúdka, pankreasu, obličiek a čriev.

Cancer Institute uskutočnila prieskum, ktorý zistil, že iba jeden párok denne zvyšuje šance na získanie rakoviny konečníka až o 21%.

Studie zjistily, že děti, které snědí více než 12 párků za měsíc, mají 9 krát vyšší riziko rozvoje dětské leukémie . A to není všechno. Další studie zjistila, že děti, které konzumovaly párky 1 nebo vícekrát týdně, měli také vyšší riziko vzniku rakoviny mozku.

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Zajímavosti3 dny před

Víte jak poznat rakovinu včas? Toto je PRVNÍ PŘÍZNAK ještě před jejím vypuknutím!

Věděli jste, že první příznaky vážných chorob a především rakoviny, se mohou objevit i na dlaních? Určitě byste se změnami...

Zajímavosti3 dny před

Víte co znamenají tyto bílé tečky na nehtech? Může to být mnohem vážnější, než si myslíte …

Říká se, že nehty mohou o člověku leccos prozradit. No a ačkoli se to může zdát jako otřepané klišé, něco...

Zajímavosti3 dny před

POZOR! Máte doma jednu z těchto 2 € mincí? Mohou mít hodnotu tisíců EUR!

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde sehnat peníze navíc například na letní dovolenou či vánoční dárky? Možná jste je měli...

Zdraví3 dny před

Už od dětství neznám, co je to nemoc! Babička mě naučila tento recept na posílení imunity.

Nyní nesmíme podcenit chladnější večery. V kombinaci s oslabenou imunitou si můžeme koledovat o pořádně nachlazení, které nepotěší nikoho z...

Zdraví3 dny před

Lékaři varují: Tento výrobek v žádném případě nejezte – je nejsilnějším karcinogenům na světě!

Věděli jste, že jeden z vašich nejoblíbenějších výrobků může obsahovat škodlivé látky? Párky v rohlíku jsou docela populárním jídlem iv...

Stalo se3 dny před

LIDL stahuje tento oblíbený výrobek: Pokud ho máte doma, okamžitě ho vraťte!

POZOR! Obchodní řetězec LIDL stahuje z prodeje nevyhovující potravinový výrobek. V případě, že jste si ho zakoupili, můžete jej reklamovat...

Zajímavosti3 dny před

Mikrobiolog radí, abychom omezili tuto činnost: Šíření nákazy koronavirus zabraňuje něco úplně jiného!

Dezinfikujete prostory i vy o duši abyste zabránili šíření Covid? Zřejmě děláte chybu. Častá dezinfekce povrchů na zastavení šíření koronavirus...

Zdraví3 dny před

Skutečný příběh: Muž se díky medu a bylinkám vyléčil z rakoviny a šokoval tím všech lékařů …

Toto je skutečný, úžasný a inspirující příběh! Tento muž Vyléčil sám sebe z nejnebezpečnějšího typu rakoviny – rakoviny plic! Toto...

Zajímavosti3 dny před

Nechápala jsem, proč si můj tchán dává pod polštář mýdlo. Zkusila jsem to také a takový zázrak jsem nečekala!

Dělá vám problém usnout nebo trpíte nespavostí? Občas je tento problém obtížné odstranit, aniž by se člověk musel uchýlit k...

Stalo se3 dny před

Koronavirus: Jak se bude vyvíjet pandemie v roce 2021 a podaří se nám jí konečně zbavit?

V Evropské unii se začalo očkování obyvatelstva proti onemocnění COVID-19, ale zatím nikdo přesně neví, jakým směrem se bude ubírat...

Oblíbené