Jste milovníci vepřového masa? Po tomto článku budete pravděpodobně uvažovat o jeho konzumaci. Některá náboženství zakazují konzumaci vepřového masa, protože ho považují za “nečisté”.
Potřebujete k tomu vysvětlení?
Je v tom něco víc než jen náboženské přesvědčení? Jak se ukazuje, nejde jen o odchylné náboženské přesvědčení. Ve skutečnosti existuje více experimentálních případů, které jejich postoj podporují.
V čem spočívá problém s vepřovým masem?
Prasata jsou považována za všežravá zvířata, což znamená, že sežerou víceméně cokoli, dokonce i zkažené potraviny, moč, výkaly nebo nebezpečné organismy, jako jsou plísně.
Trávicí systém prasat nemá čas na odstranění nahromaděných toxinů, protože jejich trávení trvá obvykle jen 4 hodiny. To je však dostatečná doba na to, aby se tyto toxiny vstřebaly do krve a uložily se někde v jejich těle. Obvykle se ukládají v tuku a vnitřních orgánech.
Jistý časopis provedl zajímavý test na asi 200 vzorcích vepřového masa.
Jak test dopadl? Výsledkem bylo, že až 69 % vzorků vykazovalo kontaminaci bakteriemi Yersinia enteroclitica. Jedná se o velmi nebezpečný mikroorganismus, který způsobuje horečku, průjem, zvracení a křeče. Ještě horší je, že mleté vepřové maso má vyšší pravděpodobnost další kontaminace než maso krájené na plátky.
Kromě toho testy často prokázaly ve vepřovém mase přítomnost kontroverzních léčiv, jako je například ractopamin, který je již v některých zemích Evropy a v Číně zakázán. Mnoho bakterií nalezených ve vepřovém mase je rezistentních vůči antibiotikům.
Jejich přenos na člověka tak může způsobit obtížně léčitelné infekce. Vepřové maso se nevyznačuje pouze přítomností nebezpečných bakterií. Běžně se v něm vyskytují také různí parazité a zdroje infekcí, které mohou být rovněž přeneseny na člověka.
Jedná se především o následující druhy:
Taenia solium – střevní parazit, který napadá různé tkáně a způsobuje ztrátu chuti k jídlu.
Infekce menangle – způsobuje horečky, husí kůži, migrény a pocení.
Kroužkovec – parazitický červ způsobující otoky, myalgie, horečky a malátnost.
Hepatitida E – virová infekce způsobující únavu, nevolnost a žloutenku. Těžší případy mohou vést k fibróze a cirhóze jater.
Studie ukazují, že důkladné vaření může snížit riziko přenosu parazitů a infekcí. Neexistuje však žádná stanovená teplota, při které by byly všechny cizorodé organismy nebo jejich spory zaručeně zničeny.