S týráním zvířat a zanedbáváním jejich péči se setkáváme stále více. Avšak trest za tyto přečiny není přiměřený, jelikož za první zjištěný čin týrání zvířat dostane pachatel jen pokutu.
Pomoc veřejnosti
No s pomocí veřejnosti, která podpořila návrh Anny Zemanové (SaS) a dalších koaličních poslanců, je možné postih za tento čin zpřísnit.
Změna by se měla týkat i délky odnětí svobody, která by měla být prodloužena do rozmezí šesti měsíců do tří let. Konec by měl nastat i pro psí zápasy a činnosti s tím spojené.
Příspěvěk na sociálních sítích
Cíl zákona
“Cílem návrhu zákona je změna systematického zařazení trestných činů týrání zvířat a zanedbání péče o zvíře, a to jejich přesunem mezi trestné činy proti životnímu prostředí, kam po správnosti věcně patří. Touto změnou se zároveň dosáhne stavu, kdy zkrácené vyšetřování o těchto trestných činech budou vždy provádět vyšetřovatelé, konkrétně vyšetřovatelé odboru environmentální kriminality Policejního sboru, ” ozřejmili předkladatelé novely zákona.
Video
Konec psím zápasům
Nelíbí se jim totiž jaká je ve skutečnosti praxi při prvopáchateľoch, kteří “odkráčí” s pokutou nebo s podmíněným odkladem výkonu trestu. To podle nich “absolutně neplní funkci individuální a ani generální prevence a nechrání společnost před pácháním této závažné trestné činnosti.” .
Co se týče skutkové podstaty trestného činu organizování zápasů zvířat, měla by zahrnovat rozsáhlou škálu trestných činů. Mezi ně bude patřit i štvaní zvířat, cvičení zvířat na jiném zvířeti a zároveň i chov, držení, obchodování či jiné nakládání se zvířaty za účelem organizování zápasů. Účast na takovém zápase se stane trestným činem.