Děti jsou pro každého rodiče přímo dar. Občas jsou ale chvíle, kdy si to nemyslí. Když dítě pláče, křičí, nechce se uklidnit a chce nás hysterií a scénami přinutit, abychom se mu věnovali, děláme něco, co bychom v žádném případě neměli – začneme na dítě křičet. Psychologové mají pro rodiče 3 důvody, proč to nedělat:
1. Pro dítě je křik ještě větší trest než fyzické násilí
Většina rodičů si myslí, že křik dítěti neublíží … Mýlí se! Výzkumy prokázaly, že děti, na které rodiče často křičí, reagují na slovní útok stejně, jako na ten fyzický. Jsou vyděšené, všeho se bojí a nedůvěřují rodičům.
2. Závažné psychické bloky
Psychologové se shodují v jednom – výzkumy prokázaly, že děti vnímají křik jako něco, co je ponižuje a ničí jejich sebevědomí. Když vyrostou, uvědomují si, že když na někoho křičí získají nad ním převahu a … historie se opakuje.
3. Problémy s učením
Dítě, na které rodiče často křičí, se po celou dobu cítí špatně. Dítě si neuvědomuje svou hodnotu a má velmi nízké sebevědomí. Neustále se bojí, nemůže se soustředit. Důvod? Je pod obrovským tlakem, který ho omezuje a blokuje v mnoha směrech. Nedělejte to, protože z takových dětí vyrostou i nešťastní dospělí.