Všichni chceme zbohatnout bez námahy. Nyní je k tomu pravděpodobně nejlepší příležitost.
Poklad v peněžence
Je velmi pravděpodobné, že máte v peněžence deset korun a obrovskou výhru.
Možná si vzpomínáte na zprávu, že desetikoruny v roce 1993 byly raženy chybnou ražbou. Některé se dostaly do oběhu a mnoho lidí doslova přišlo o ruce.
Na poslední aukci se jedna desetikoruna prodala za astronomických 176 000 korun.
Cena mince
Aukční společnost Antium Aurum uspořádala v pátek 2. října aukci této mince. Cena mince “začínala” na 5 000 eurech, tedy přibližně 135 000 korunách. A aukce skončila na výše zmíněných 176 tisících.
I kdybyste v peněžence našli jednu z těch desetikorun, není jisté, že by se ta vaše za tuto částku prodala.
Je to proto, že stav mince musí být velmi dobrý. To znamená, že škrábance a různá poškození způsobená dlouhým oběhem snižují jeho hodnotu.
Jak má 10 koruna vypadat
Pokud jste se nyní rozhodli zjistit, zda náhodou nemáte desetikorunu z roku 1993, měli byste mít přesně následující označení: úhlopříčná čára protínající písmena “Kč” vedle čísla 10 je o něco výše než obvykle.
Mince. A na desetikorunách musí být vyražen rok 1993. Existují dvě verze, jak se desetikoruna stala vzácnou. První je, že při přípravě desetikoruny v německém Hamburku došlo k chybě.
“Na vlastní žádost autora revidoval revers a zvětšil písmena Kč. Ty se pak dostaly do oběhu prostřednictvím mincovních automatů,” uvedla Denisa Všetičková, mluvčí České národní banky.
Druhá verze
Podle druhé verze byly mince uvedeny do oběhu ražbou desetikorunových mincí z roku 1993 v tzv. zkušební sérii. Bylo vyraženo pouze 1 000 mincí.
“Stalo se tak proto, že nové mince byly obsluze automatů předány s měsíčním předstihem, aby mohla automaty na nové mince přeladit.
Problémem této mince však bylo, že písmena byla příliš malá a ani nevidomí je nemohli rozpoznat. Proto byl na poslední chvíli doplněn zvětšený symbol KČ,” uvedl Zdeněk Petráň, předseda pražské pobočky České numismatické společnosti.
Podívejte se na fotografii jak tato mince vypadá
Pokud jste tuto minci našli v peněžence, obraťte se na numismatika, který vám poradí, jak ji prodat.