Stalo se

Výrobci vakcíny proti koronaviru zveřejnili seznam nejčastějších nežádoucích vedlejších účinkůOčkování proti koronaviru v České republice začalo v neděli 27. prosince. Další dodávka vakcíny by měla dorazit ve čtvrtek 31. prosince a od ledna bude do České republiky dovážena pravidelně každý čtvrtek. První, kteří budou očkováni, jsou zdravotníci, kteří se starají o těžce nemocné s covidem, starší je převezmou od března a další by měl být zbytek v květnu. Jaké vedlejší účinky však může mít očkování?

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil přehled nežádoucích účinků vakcíny Comirnaty od společnosti Pfizer / BioNTech. Například podle údajů z klinických studií se u 80 procent z deseti očkovaných objeví bolest v místě vpichu.

Mezi další nežádoucí účinky patří únava, která se vyskytla u více než 60 procent očkovaných, bolesti hlavy u více než poloviny očkovaných, bolesti svalů a zimnice (více než 30 procent), bolesti kloubů (více než 20 procent) a horečka. nebo otok v místě vpichu (více než 10 procent). Horečka však byla častější po druhé dávce vakcíny.

Další nežádoucí účinky byly hlášeny v klinických studiích s nižší frekvencí, jako je nevolnost a zarudnutí v místě vpichu u několika ze 100 očkovaných lidí. Nodulární zvětšení, nespavost, bolest končetin, malátnost nebo svědění v místě vpichu u několika z tisíce očkovaných lidí. A dočasná paralýza obličeje se vyskytla u několika z 10 000 očkovaných lidí. Zřídka byly hlášeny případy hypersenzitivních reakcí, včetně závažných.

Bezpečnost vakcíny byla studována v klinických studiích u 21 744 lidí ve věku 16 let a starších, kteří dostali alespoň jednu dávku vakcíny. Z toho více než 20 000 lidí získalo dvě výhody.

SÚKL však zdůrazňuje, že tyto nežádoucí účinky jsou většinou mírné, maximálně střední intenzity a vymizí během několika dní. Vakcíně skutečně bylo možné udělit povolení k uvedení na trh, protože její přínosy v podobě široké ochrany proti očkování proti koronaviru významně převažují nad rizikem možných vedlejších účinků.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) komentuje podobné nežádoucí účinky. “Může dojít k nežádoucím reakcím jako u každého jiného léku. Klade se velký důraz na bezpečnost očkování. Očkovanému budou položeny standardní otázky jako před jakýmkoli jiným očkováním, bude posouzen jeho zdravotní stav,” říká Blatný. Dodává, že české zdravotnictví je dobře připraveno na případy, kdy by mohlo dojít ke komplikacím.

Jaké je riziko závažných alergických reakcí?
SÚKL rovněž varuje, že vakcíny mohou ve vzácných případech způsobit závažnou alergickou reakci (anafylaktickou reakci nebo anafylaktický šok). Taková reakce byla hlášena v několika ojedinělých případech po očkování přípravkem Comirnata.

Jedná se o náhlý a potenciálně život ohrožující stav, který se projevuje rychle se rozvíjejícími příznaky na pokožce, tj. Svěděním, zarudnutím, vyrážkou, otoky spolu s chrapotem, dušností, bledostí, pocením, pocity na omdlení, palpitacemi, bolestmi hlavy nebo břicha.

K reakci dochází během krátké doby po podání indukující látky, nejčastěji do 15 minut. Podle SÚKL je proto nutné, aby každá očkovaná osoba po očkování zůstala v čekárně u lékaře alespoň 15 minut, protože může rychlou léčbou zastavit reakci. Kromě toho se očkování nesmí provádět mimo zdravotnické zařízení s dostupným pohotovostním ošetřením. A pokud měl pacient po podání první dávky vakcíny těžkou alergickou reakci, nesmí dostat druhou dávku.

Jak nahlásím podezření na nežádoucí účinek?

Hlášení podezření na závažné nebo neočekávané nežádoucí účinky je vyžadováno zákonnými lékaři a všemi zdravotnickými pracovníky. Mírné nežádoucí účinky popsané výše však není nutné uvádět, protože významně neovlivňují poměr přínosů a rizik léčivého přípravku.

Pokud se však u pacienta po očkování objeví vážný zdravotní problém, měla by se očkovaná osoba poradit s lékařem, který by měl nahlásit podezření na nežádoucí účinky SÚKL.

Jaké vedlejší účinky hlásí vakcína Moderna?

Moderna uvádí jako vedlejší účinky zimnice, únavy a bolesti hlavy vakcínu. U některých očkovaných došlo v místě vpichu k zarudnutí, otoku nebo svědění. „Nežádoucí účinky, jako je horečka, zimnice, únava a bolesti hlavy, byly častější po podání druhé dávky vakcíny. Většina nežádoucích účinků byla mírná až středně závažná,“ uvedlo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) s tím, že malý řada lidí měla závažné vedlejší účinky, které ovlivnily jejich schopnost vykonávat své každodenní činnosti.

Evropská komise podepsala smlouvu s Modernou na podzim. Schválení vakcíny pro Evropu se očekává 6. ledna 2021, což je první zasedání Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Vedlejší účinky vakcíny Comirnaty (Pfizer/BioNTech):

 • Bolest v místě vpichu injekce
 • Únava
 • Bolest hlavy
 • Bolest svalů
 • Třesavka
 • Bolest kloubů
 • Horečka
 • Otok v místě injekce

Vedlejší účinky vakcíny Moderna:

 • Bolest v místě vpichu
 • Zarudnutí v místě vpichu
 • Otok v místě vpichu
 • Svědění v místě vpichu
 • Horečka
 • Zimnice
 • Únava
 • Bolest hlavyPokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Stalo se

Osmiletý kluk vyskočil z okna v 9. patře a utíkal před rodiči

Osmiletý ukrajinský chlapec vyskočil z okna z bytu svých rodičů v devátém patře a podle Daily Mail nezvládl týrání.

Chlapec jménem Anton z Energodaru zemřel 23. srpna. Sousedé řekli, že slyšeli, jak Antonovi rodiče na něj křičeli, že mu trhal šaty a pak ho bili. Krátce nato dítě vypadlo z okna svého bytu.

Sousedka, která bydlí v 8 patře, řekla, že po bití bylo ticho, a pak uslyšela rychlé kroky dítěte.

Podívala jsem se z okna své kuchyně a uviděla jsem chlapce ležet dole. okamžitě jsem zavolal jsem sanitku a policii.

Andrei, další ze sousedů rodiny, řekl:

“Viděl jsem, jak rodina šla nahoru do svého bytu.” Nebyli střízliví. O deset minut později chlapec ležel na zemi, zatímco jeho rodiče uháněli ulicí. “

Záchranáři dorazili a prohlásili smrt. Podle posudkových lékařů spadl na hlavu a zemřel na mrtvici.

Sousedé nevěří, že 8letý Anton mohl spáchat sebevraždu, protože na těle dítěte nebylo oblečení. Policie však případ kvalifikovala jako vraždu se sebevražednou značkou. Po tragédii se navíc rodiče zemřelého chlapce nikdy neobjevili v pronajatém bytě.

Doufáme, že budou nalezeni a potrestáni podle zákona!

Pokračovat ve čtení

Stalo se

Chtěla prodat své panenství za nejnovější iPhone 11. Takto byla potrestána …

Někdy jsou lidé schopni zločinů, lží, vražd kvůli penězům, píše EliteReaders. Naše hrdinka samozřejmě nikoho nezabila, ale kvůli uzavření výhodného obchodu se rozhodla přijít o panenství.

Komu to dala? A proč jsi se s ní rozešla?

Ukazuje se, že mladá dívka z Číny našla zákazníky, kteří souhlasili s tím, že zaplatí za její nákup nového iPhone8. Za to s nimi musela strávit noc.

Kvůli vytouženému iPhone8 dívka souhlasila s prodejem svého panenství.

Sedmnáctiletá dívka potřebovala nový produkt Apple, protože ho již používaly všechny její kamarádky. Rodiče jí kvůli nedostatku peněz odmítli koupit telefon.

Protože se nechtěla dostat ze společnosti, rozhodla se obětovat své panenství výměnou za iPhone8. Navíc to už udělala jedna z jejích kamarádek – a získala své „poctivě vydělané“ peníze.

Dívka zveřejnila inzerát na specializovaném fóru, kde stanovila cenu za noc na přibližně 3000 $.

Blogerka Nana Henying se o něm dozvěděla a rozhodla se dát lekci 17leté školačce.

Nejprve se dívka a blogger (maskované jako „sekretářka zákazníka“) setkali v kavárně, aby spolu prodiskutovali podrobnosti. Nana se od takového kroku snažila partnera odradit, ale nechtěla se odchýlit od svého plánu. Tady jsou její slova:

“Musím jen ležet, že?” Oba dostaneme, co chceme. Už jsem si to promyslel. “

Dívka dostala zálohu 75 $, komplici se dohodli na čase a místě setkání.

Chudák ani nevěděl, co ji čeká.

Když byli v hotelovém pokoji, ten chlap jí dal telefon, aby odvrátil její pozornost. Potom do místnosti vstoupili další tři polonahí muži a muž s kamerou. Říkali, že se chtějí bavit.

Dívka v těchto okamžicích zažila skutečnou hrůzu a zoufalství.

Nejprve se dívka a blogger (maskované jako „sekretářka zákazníka“) setkali v kavárně, aby spolu prodiskutovali podrobnosti. Nana se od takového kroku snažila partnera odradit, ale nechtěla se odchýlit od svého plánu. Tady jsou její slova:

“Musím jen ležet, že?” Oba dostaneme, co chceme. Už jsem si to promyslel. “

Dívka dostala zálohu 75 $, komplici se dohodli na čase a místě setkání.

Chudák ani nevěděl, co ji čeká.

Když byli v hotelovém pokoji, ten chlap jí dal telefon, aby odvrátil její pozornost. Potom do místnosti vstoupili další tři polonahí muži a muž s kamerou. Říkali, že se chtějí bavit.

Dívka v těchto okamžicích zažila skutečnou hrůzu a zoufalství.

Už si myslela, že se stane obětí znásilnění gangu, ale pak vyšla Nana z vany a požádala muže, aby odešli. Začala vysvětlovat své „oběti“, že je to jen žert.

Křičela dokonce na neúspěšného „prodavače“ a přesvědčila ji, že za žádné telefony se neoplatí prodávat.

Názory těch, kteří sledovali video, byly rozděleny: někteří prostě nevěřili, že dívka dokáže vyměnit panenství za telefon, jiní považovali takový veřejný trest za příliš krutý, zatímco jiní naopak takové metody výchovy schvalovali.

Co si o tom myslíš? Sdělte nám to v komentářích a sdílejte tuto vzrušující novinku s ostatními!

Pokračovat ve čtení

Stalo se

Lékaři nedokázali pochopit co vidí. Žena porodila neobvyklého novorozence

Jedna Američanka se rozhodla na TikToku sdílet něco opravdu zvláštního. Uživatelé internetu si v úžasu mnuli oči. Je těžké tomu uvěřit!

Dítě ženy se narodilo mnohem větší než průměrný novorozenec. V síti se objevila nahrávka, která se v tuto chvíli stala skutečným hitem. Musíte to prostě vidět!

Úžasné novorozené dítě

Narození ženy bylo opravdu neobvyklé. Lékaři byli šokováni. Nikdo něco takového nečekal. Americká žena porodila dítě o hmotnosti až 6,6 kg a délce 60 cm. Ihned po narození byl novorozenec poslán na JIP a strávil tam 11 dní. V nemocnici nebyly žádné šaty správné velikosti.

Uživatelé internetu byli tímto příběhem okamžitě potěšeni.

Video, které se objevilo na TikToku, bylo zhlédnuto více než 30 milionůkrát. Autor, který takovou odpověď viděl, se rozhodl zveřejnit další video.

Ukázalo se, že úžasný novorozenec je nyní pětiletý chlapec a váží 14 kg. Můj syn je zdravý a může být tvrdohlavý. Má rád baseball, americký fotbal a monster trucky.

Mnoho uživatelů TikToku začalo vtipkovat, že se chlapec narodil dospělému muži.

@shans1588

Our 14 1b .6oz baby boy. J is a healthy, stubborn and STRONG 5 year old who loves baseball, football and Monster Trucks. #fyp #bigbaby

♬ Proud of You – Five Times August

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Zdraví13 hodinami před

Domácí očista tlustého střeva k uvolnění toxického odpadu z tlustého střeva

Smrt začíná v tlustém střevě a nezdravé tlusté střevo je příčinou mnoha zdravotních problémů. Očištění tlustého střeva je jednou z...

Zajímavosti13 hodinami před

Zubařova žena mě naučila, jak odstranit zubní kámen a vybělit zuby za 4 minuty

Takový nepříjemný jev, jako je zubní kámen, se objevuje v důsledku nesprávné nebo nepravidelné ústní hygieny nebo zhoršeného metabolismu. A...

Zdraví13 hodinami před

Děsivé zjištění! TOTO vám prozradí vaše výkaly o vašem zdraví

Pokud jde o toaletní návyky, jen málo lidí o tomto tématu rád mluví – alespoň ti ve věku nad čtyři...

Stalo se13 hodinami před

Osmiletý kluk vyskočil z okna v 9. patře a utíkal před rodiči

Osmiletý ukrajinský chlapec vyskočil z okna z bytu svých rodičů v devátém patře a podle Daily Mail nezvládl týrání. Chlapec...

Zajímavosti13 hodinami před

Děsivé varování lékařů: nečekaný příznak koronaviru. Projevuje se hlavně u mladých lidí

Mnoho lidí si kvůli COVID-19 začalo stěžovat na parosmii. Co je tohle? Nepříjemná nemoc, kterou by nikdo z nás nechtěl...

Bizardní14 hodinami před

Puberťáci znásilnili svojí spolužačku fixou a nahráli video na internet

Teenageři zveřejnili na sociální sítě fotografie a videa z večírku, kde se školačka stala předmětem sexuálního násilí. Na fotografiích jsou...

Zdraví14 hodinami před

Infarkt se u žen projevuje úplně jinak: 5 zásadních a nečekaných příznaků, které nikdy neignorujte

Sue Palmerová se probudila s těžkou nevolností. Žena začala zvracet, ale zmátla ji obvyklou otravou a šla spát. Její manžel...

Zajímavosti1 dnem před

Velmi nebezpečná nemoc útočí na všechny alarmující rychlostí

Počet lidí trpících lymskou boreliózou se za posledních 12 let čtyřnásobně zvýšil, varuje miliardář John Caudwell. Lymskou boreliózu nelze podceňovat....

Zajímavosti1 dnem před

Děsivé proroctví Baby Vangy, které se naplní ze dne na den!

Vanga, slepá žena, která viděla budoucnost, nás na všechno varovala. Ale byli jsme slepí. 2021 – Čína se stává novou...

Zajímavosti1 dnem před

Ve chvíli kdy spojíte obě ruce a podíváte se, jak jsou řádky uspořádány – vypovídá to o vás víc, než si myslíte!

Zkontrolujte čáry na obou rukou. Musí být rovnoměrně rozmístěny, aby bylo možné posoudit, zda jsou podobně spojeny na levé a...

Oblíbené