Stalo se

Výrobci vakcíny proti koronaviru zveřejnili seznam nejčastějších nežádoucích vedlejších účinkůOčkování proti koronaviru v České republice začalo v neděli 27. prosince. Další dodávka vakcíny by měla dorazit ve čtvrtek 31. prosince a od ledna bude do České republiky dovážena pravidelně každý čtvrtek. První, kteří budou očkováni, jsou zdravotníci, kteří se starají o těžce nemocné s covidem, starší je převezmou od března a další by měl být zbytek v květnu. Jaké vedlejší účinky však může mít očkování?

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil přehled nežádoucích účinků vakcíny Comirnaty od společnosti Pfizer / BioNTech. Například podle údajů z klinických studií se u 80 procent z deseti očkovaných objeví bolest v místě vpichu.

Mezi další nežádoucí účinky patří únava, která se vyskytla u více než 60 procent očkovaných, bolesti hlavy u více než poloviny očkovaných, bolesti svalů a zimnice (více než 30 procent), bolesti kloubů (více než 20 procent) a horečka. nebo otok v místě vpichu (více než 10 procent). Horečka však byla častější po druhé dávce vakcíny.

Další nežádoucí účinky byly hlášeny v klinických studiích s nižší frekvencí, jako je nevolnost a zarudnutí v místě vpichu u několika ze 100 očkovaných lidí. Nodulární zvětšení, nespavost, bolest končetin, malátnost nebo svědění v místě vpichu u několika z tisíce očkovaných lidí. A dočasná paralýza obličeje se vyskytla u několika z 10 000 očkovaných lidí. Zřídka byly hlášeny případy hypersenzitivních reakcí, včetně závažných.

Bezpečnost vakcíny byla studována v klinických studiích u 21 744 lidí ve věku 16 let a starších, kteří dostali alespoň jednu dávku vakcíny. Z toho více než 20 000 lidí získalo dvě výhody.

SÚKL však zdůrazňuje, že tyto nežádoucí účinky jsou většinou mírné, maximálně střední intenzity a vymizí během několika dní. Vakcíně skutečně bylo možné udělit povolení k uvedení na trh, protože její přínosy v podobě široké ochrany proti očkování proti koronaviru významně převažují nad rizikem možných vedlejších účinků.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) komentuje podobné nežádoucí účinky. “Může dojít k nežádoucím reakcím jako u každého jiného léku. Klade se velký důraz na bezpečnost očkování. Očkovanému budou položeny standardní otázky jako před jakýmkoli jiným očkováním, bude posouzen jeho zdravotní stav,” říká Blatný. Dodává, že české zdravotnictví je dobře připraveno na případy, kdy by mohlo dojít ke komplikacím.

Jaké je riziko závažných alergických reakcí?
SÚKL rovněž varuje, že vakcíny mohou ve vzácných případech způsobit závažnou alergickou reakci (anafylaktickou reakci nebo anafylaktický šok). Taková reakce byla hlášena v několika ojedinělých případech po očkování přípravkem Comirnata.

Jedná se o náhlý a potenciálně život ohrožující stav, který se projevuje rychle se rozvíjejícími příznaky na pokožce, tj. Svěděním, zarudnutím, vyrážkou, otoky spolu s chrapotem, dušností, bledostí, pocením, pocity na omdlení, palpitacemi, bolestmi hlavy nebo břicha.

K reakci dochází během krátké doby po podání indukující látky, nejčastěji do 15 minut. Podle SÚKL je proto nutné, aby každá očkovaná osoba po očkování zůstala v čekárně u lékaře alespoň 15 minut, protože může rychlou léčbou zastavit reakci. Kromě toho se očkování nesmí provádět mimo zdravotnické zařízení s dostupným pohotovostním ošetřením. A pokud měl pacient po podání první dávky vakcíny těžkou alergickou reakci, nesmí dostat druhou dávku.

Jak nahlásím podezření na nežádoucí účinek?

Hlášení podezření na závažné nebo neočekávané nežádoucí účinky je vyžadováno zákonnými lékaři a všemi zdravotnickými pracovníky. Mírné nežádoucí účinky popsané výše však není nutné uvádět, protože významně neovlivňují poměr přínosů a rizik léčivého přípravku.

Pokud se však u pacienta po očkování objeví vážný zdravotní problém, měla by se očkovaná osoba poradit s lékařem, který by měl nahlásit podezření na nežádoucí účinky SÚKL.

Jaké vedlejší účinky hlásí vakcína Moderna?

Moderna uvádí jako vedlejší účinky zimnice, únavy a bolesti hlavy vakcínu. U některých očkovaných došlo v místě vpichu k zarudnutí, otoku nebo svědění. „Nežádoucí účinky, jako je horečka, zimnice, únava a bolesti hlavy, byly častější po podání druhé dávky vakcíny. Většina nežádoucích účinků byla mírná až středně závažná,“ uvedlo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) s tím, že malý řada lidí měla závažné vedlejší účinky, které ovlivnily jejich schopnost vykonávat své každodenní činnosti.

Evropská komise podepsala smlouvu s Modernou na podzim. Schválení vakcíny pro Evropu se očekává 6. ledna 2021, což je první zasedání Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Vedlejší účinky vakcíny Comirnaty (Pfizer/BioNTech):

 • Bolest v místě vpichu injekce
 • Únava
 • Bolest hlavy
 • Bolest svalů
 • Třesavka
 • Bolest kloubů
 • Horečka
 • Otok v místě injekce

Vedlejší účinky vakcíny Moderna:

 • Bolest v místě vpichu
 • Zarudnutí v místě vpichu
 • Otok v místě vpichu
 • Svědění v místě vpichu
 • Horečka
 • Zimnice
 • Únava
 • Bolest hlavyPokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Stalo se

Austrálie si prochází hororem. Obyvatelé si už nevědí rady, šokující mor jim ničí životy

V australském státě Nový Jižní Wales se populace již několik měsíců nedokázala vyrovnat s morem myší. Problém neustále roste a otravuje životy lidí. Farmář poskytl agentuře Reuters video, kde každý den několik hodin házel mrtvé hlodavce. Na hlavě jsou vlasy!

Situace se definitivně vymkla z rukou. Ještě jsme nic takového neviděli!

Mor zužující Austrálii

Mor myší v australském státě Nový Jižní Wales je pro místní obyvatele skutečným dramatem. Tisíce hlodavců převzaly sila pro obilí, stodoly a domy. Zvířata ohrožují sklizeň obilí.

Zemědělci se chtějí problému zbavit za každou cenu. Doufají, že od vlády dostanou jakoukoli podporu, protože mor způsobí ztráty plodin. Odborníci tvrdí, že tento počet myší je způsoben silnými dešti ve východní Austrálii, kterým lidé čelí po letech sucha.

Obyvatel s vlastní farmou poblíž města Coonabarabran, asi 500 kilometrů severozápadně od Sydney, musí každý den sbírat stovky mrtvých hlodavců. Pasti umístí na 15 míst, což včetně čištění trvá až několik hodin.

Záznam, který byl online, mluví sám za sebe. Uživatelé internetu si úžasem otírají oči.

Farmář dělá vše pro to, aby chránil nejen svou farmu, ale i svůj domov – mohou se tam objevit i myši. Dveře byly zajištěny speciální gumou, co okna?

„Vůbec neotevíráme okna,“ vysvětluje.

„Jsem vzhůru, protože mám pocit, že je slyším na stěnách nebo na střeše,“ řekl Kodi Brady agentuře Reuters.

Myši se snaží najít teplý úkryt, protože každou minutu se ochladí. Hlodavci se snaží vyrovnat se s podnebím. Nevadí jim sucho a podle agentury Reuters se množí velmi rychle.

Ukázalo se, že nejméně tři obyvatelé kousli myš. Podle společnosti ABC Australia došlo také k jednomu případu vzácného onemocnění způsobeného myší, lymfocytární meningitidě.

Sdílejte tyto šokující informace s ostatními!

Pokračovat ve čtení

Stalo se

Malá dívenka byla okamžitě odvezená do nemocnice s divným otvorem na ruce. Nikdo nevěděl, co se opravdu stalo

Rodiče téměř ztratili svou osmiletou dceru, když ji kousl pavouk, který na ni spadl ze stropu koupelny.

Zranění ruky Abbie Kinnairdové bylo dílem hnědého poustevníka a vypadalo velmi hrozivě. Nikdo z rodiny netušil, že se tito nebezpeční pavouci skrývají v zimě v domech. Po prohlídce bytu byli v dívčině posteli nalezeni další dva pavouci. Pokud by v jejich společnosti usnula, mohlo by to být mnohem horší.

Rodiče pětiletého Bransona Riley Carlisleho z Alabamy v USA zjistili, jak nebezpeční jsou tito pavouci. Chlapce poštípal hnědý poustevník na rameni a zemřel.

Matka Abbie byla znepokojena bezpečností svého druhého dítěte a nahlásila problém týmu pro kontrolu škůdců, když byla dívka v nemocnici.

Zaměstnanci společnosti však neměli dobré zprávy. Jak se ukázalo, v dívčině posteli byli další dva takoví pavouci. Kromě toho bylo v bytě nalezeno několik dalších černých vdov.

Nejprve místo kousnutí zčervenalo a po chvíli se objevil akutní zánět, který měl podobu otevřené rány.

Hayley Kinnaird, 35 let, řekla:

– “Lidé, kteří se zabývají těmito pavouky, důkladně prohledali náš byt a řekli, že …

„Lidé, kteří se zabývají těmito pavouky, důkladně prohledali náš byt a řekli, že náš dům ještě není v bezpečí, a bylo by nejlepší, kdybychom na chvíli našli něco jiného.“ Někteří pavouci mohou číhat týdny, když přijdou do styku s pesticidy, dodal. Skrývají se v oblečení a hračkách! ”

Dívka podstoupila antibiotickou léčbu, která bohužel nepomohla. Stav pokožky se stále nezlepšoval.

Léčba stále nepomohla. Osmiletý chlapec dostal vyrážku a skončil na operačním sále.

Lékaři museli odstranit kousek kůže. Byla provedena transplantace. Vnitřek rány byl opláchnut a infekce se nemohla vyvinout.

Abbieina matka se nechtěla vrátit do domu, kde se tato hrozná událost stala.

Dokonce požádala o pohotovostní byt, ale nebyla šance. Slyšela od městské rady, že mohou jít do útulku s rodinou. Žena na takovém místě nechtěla spát se dvěma dětmi. Mluvčí Colchester Borough Homes vysvětlil, že pomáhají rodinám bez domova pouze v takových případech.

Pokračovat ve čtení

Stalo se

Probudila jsem se a všimla jsem si, že celé moje tělo je pokryto červenými tečkami. Důvod proč se to stalo vás šokuje!

Cindi Avila a její manžel budou mít na Floridě skvělou dovolenou. Slunce, pláž a relaxace. Co víc si přát?

Bohužel se pobyt ženy v hotelu na Bahamách ukázal jako skutečná noční můra. Po několika dnech ležení nad čistou vodou je čas se sbalit a jít domů. Ale to nejhorší bylo stále před ženou. Když se probudila poslední den svého pobytu v tomto ráji na Zemi, byla zoufalá.

Prakticky celé tělo ženy bylo pokryto obrovskými červenými skvrnami. Kromě neatraktivního vzhledu skvrny to hodně bolí.

Po několika týdnech Cindie pokožka získala svůj původní vzhled. O rok později se žena stále bála návratu do stejného hotelu, kde měla tuto nepříjemnou situaci. Samozřejmě se vše široce odráželo. Cindi zažalovala hotel. Na oplátku vedení hotelu nabídlo náhradu nákladů na léčbu. Žena však s touto nabídkou nesouhlasila, protože chce získat větší částku peněz.

Hotelové úřady tvrdí, že tam jsou přísně dodržovány hygienické normy. Ukázalo se však, že několik předchozích cestujících, kteří tam zůstali, mělo podobné problémy jako Cindi.

Žena se nevzdává. Chce, aby co nejvíce lidí vědělo o podmínkách v tomto hotelu, čímž chrání ostatní před situací, která se jí stala.

„Nebuďte lhostejní a předcházejte tomu, aby se takové a podobné situace staly, abyste se ujistili, že se to nestane nikomu jinému,“ řekla CBS Miami.

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Video11 měsíci před

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota...

Děti11 měsíci před

Matka natočila, jak si její dcera povídá s kočkou. To co se stalo v 10. vteřině? K nezaplacení!

Toto dítě má zajímavé rozhovory se svou kočkou každý den. Matka proto neváhala a rozhodla se je sdílet s celým...

Video11 měsíci před

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost –...

Děti11 měsíci před

Když rodina adoptovala z útulku týraného psa, nečekali ani v nejmenším, jak to skončí!

Elizabeth Spence a její manžel vždy chtěli velkou rodinu. Mají tři děti a … adoptovali 6 zvířat z útulku. Psi...

Humor11 měsíci před

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl...

Video11 měsíci před

Celý svět na chvilku ztratil řeč, když uviděli tohle nádherné vystoupení. Podívejte se proč

Labutí jezero Čajkovskij je klasikou baletu. Ale když uvidíte podívanou provedenou Velkým čínským státním cirkusem, vyrazí vám to dech. Jejich...

Děti11 měsíci před

4 letý chlapec zemřel kvůli koření, které máme každý z nás doma volně dostupné. Teď jeho máma varuje všechny rodiče

Každý rodič ví, že i když dítě hlídá 24 hodin, dostane skvělý nápad, který i tak zrealizuje. Tyto myšlenky často...

Video11 měsíci před

Když vešel na scénu slepý a autistický chlapec, nikdo nechápal co předvedl. Diváci si mysleli, že se stal zázrak!

Christopher Duffley z Manchesteru je perfektní, laskavé a šťastné dítě, i když to v životě není tak snadné jako jeho...

Děti11 měsíci před

Žena si adoptovala dítě, které nikdo nechtěl. Teprve po 28 letech zjistila co před ní tajil.

Ingeborg Mclntosh je profesionální matkou. V jejím domě se přes léto vystřídalo více než 125 dětí. Žádné z nich si...

Vztahy11 měsíci před

Sen každého muže! Největší dračice v posteli jsou tyto dva typy žen: Patříte mezi ně?

Zajímavé objevy o ženském sebevědomí při sexu publikovali vědci z Belgie. Zjistili, že na sebevědomí ženy v posteli nemá vliv...

Oblíbené