Veřejné mínění se domnívá, že člověk trpící depresí by měl mít určité přesné příznaky. Deprese je vykreslována jako stav, kdy se člověk nedokáže přizpůsobit, hezky oblékat, smát se nebo dokonce vyjít z domu. Je důležité si uvědomit, že ačkoli samotná deprese má mnoho variant s celým spektrem příznaků, každý člověk je jiný a může mít jiné příznaky, na které také jinak reaguje.
1) Jste stále unavení
Únava může být způsobena špatnými návyky nebo různými nemocemi. Pocity nevnitřní únavy a frustrace, které se objevují téměř okamžitě po probuzení, aniž by byly zjevné příznaky jiných onemocnění, mohou být také příznakem skryté deprese.
Tento varovný signál přímo ovlivňuje pracovní výkonnost, ale i osobní vztahy a často omezuje člověka ve vykonávání určitých činností a následně může vést k mylným představám, že je způsoben leností nebo neschopností.
2) Mírná podrážděnost
Existuje tendence spojovat depresi s projevy smutku a apatie bez života. Depresivní lidé se tak chovají proto, že nejsou schopni chovat se jinak.
Deprese z nich “vysává” životní sílu a neponechává žádný prostor pro pochopení nebo trpělivé přemýšlení.
Jednoduše nemají sílu řešit situaci jinak a cítí se ještě hůře, když jsou z takového chování obviňováni.
3) Neprojevují žádný zájem o to, co dělali předtím
Jedná se o velmi dobře známý příznak deprese. Nemělo by se na něj zapomínat, protože je jedním z nejsnáze viditelných.
Je to proto, že deprese člověka fyzicky i psychicky vyčerpává. Často jsou příliš unavení a vyčerpaní na to, aby projevili jakýkoli zájem, ale psychická stránka tohoto příznaku je ještě horší.
Protože výrazná deprese snižuje pocit naplnění člověka, ztrácejí předchozí činnosti smysl a přestávají být atraktivní.
4) Mohou se vyvinout nezdravé stravovací návyky
Ať už se jedná o to, že jíte málo, nejíte vůbec nebo se přejídáte, oba extrémy jsou u deprese běžné. Depresivní člověk se snaží najít východisko nebo alespoň chvilku uvolnění.
Když se jídlo stane pro depresivního člověka jediným zdrojem potěšení, je velmi snadné se přejídat.Naproti tomu i samotné jídlo může být pro depresivního člověka nesmyslnou činností.
Někteří lidé trpící depresí jedí málo, protože mají pocit, že mají jídlo pod kontrolou, i když tomu tak není. Těm, kteří depresí netrpí nebo si ji neuvědomují, společnost ztěžuje, aby jejich stravovací návyky nebyly považovány za příznak deprese.