Vládou schválená novela silničního zákona je zaměřena na snižování dopravních nehod a tragických úmrtí na cestách. Vážné dopravní nehody většinou způsobují mladí řidiči, kteří mají řidičský průkaz méně než 2 roky. Právě takovým řidičům hrozí nejvyšší trest a to ne peněžní, ale opětovné absolvování kurzu v autoškole.
Zdvojnásobení pokut
Ministerstvo vnitra kromě toho informuje, že se zjednoduší elektronická registrace vozidel a zdvojnásobí se některé pokuty. Kromě zmíněných to bude i zákaz držení mobilního telefonu v rukou během jízdy, z čehož vyplývá, že telefonování bude povoleno pouze s handsfree zařízením.
Na co si dát pozor
Tento zákaz samozřejmě neplatí jen pro mobilní telefony, ale i pro “telekomunikační, audiovizuální nebo podobná zařízení”. Avšak povolené budou úkony, kterou jsou potřebné pro bezpečnou jízdu jako například přepínání autorádia, zapnutí klimatizace, ale například ladění radiostanic, zadávání cíle cesty do navigace či zapínání kamery ve vozidle má být provedeno před jízdou a nikoli během ní. Za tyto nepovolené úkony můžete dostat pokutu až 100 eur.
Zpátky do autoškoly
Novela přináší i změny v pravidlech silničního provozu jako Například parkování na chodnících, které bude možné jen na chodnících přilehlých k cestě. Zavést by se měla zkušební doba pro mladé držitele řidičského průkazu skupiny B, během níž by mohly být zaslání zpět na doškolovací kurz.
Raději platit
Kromě těchto změn by měly nastat změny i v sankcionováni řidiče při nezaplacení pokuty. Takovým řidičům budou zadrženy doklady a také registrační tabulky. Nezávislý na tom, zda je majitelem auta nebo ne, může být člověk pokutován proto, protože kdysi auto na kterém právě jezdí, způsobilo přestupek, který dodnes není vyřešen. Pokutu ve stejné výšce tak dostane při nejbližším zastavení policisty až do doby, kdy bude přestupek vyřešen.
Nevytvoření koridor pro sanitky vás může vyjít pořádně draho. Pokuta od 99 € do 300 € hrozí těm, kteří nebudou respektovat záchranné složky na dálnici a nedají jim přednost.