Protože jsme si vědomi důležitosti pitného režimu v našem životě, mnoho z nás si dává večer na noční stolek sklenici vody pro případ, že by měli v noci žízeň.
Proto všichni, kteří jsme tak učinili jednou nebo tak děláme pravidelně, známe zvláštní chuť vody ve sklenici, když se z ní napijeme ráno po probuzení.
Pitná voda na rozdíl od potravin neobsahuje cukry ani bílkoviny, ve kterých se daří mikrobům. Proto je zřejmé, že mikroby za divnou chuť ranní vody ve sklenici nemohou. Do vody ve sklenici naopak velmi snadno proniknou částečky prachu nebo bakterie přenášené vzduchem.
Voda vystavena působení vzduchu dále absorbuje oxid uhličitý, jehož malá část se přemění na kyselinu uhličitou. Jinými slovy, voda vystavena působení vzduchu mění své chemické složení. Při uvolnění jednoho nebo dvou protonů dochází k přeměně kyseliny uhličité na uhličitany nebo hydrogenuhličitany, čímž se následně mění pH vody ve sklenici. Tyto změny ovlivňují chuťové vlastnosti vody.
Ačkoli to samozřejmě neznamená, že by voda, která stála na vašem nočním stolku ve sklenici celou noc, byla ráno škodlivá, rozhodně však stojí za úvahu, že ráno voda obsahuje částečky prachu a bakterie přenášené vzduchem. Proto až se příště ráno probudíte a budete se chtít napít, vyskočte z postele, zaběhne do kuchyně a nalijte si raději sklenici čerstvé vody.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli na Facebooku!