Nejlepší rada, jak stříhat maliny: Když to uděláte takto, za rok budete mít úrodu jak nikdy!

Obsah článku

Pokud chcete mít bohatou úrodu malin , je třeba je kromě správného hnojení i správně stříhat. Zkušený zahrádkář a pěstitel malin prozradil, jak na to.

[obsah1]
Stříhání rozdělujeme na etapy.

  • stříhání po výsadbě
  • jarní stříhání výhonků
  • letní stříhání během rození
  • podzimní stříhání
  • Stříhání po výsadbě

Maliny vysazujeme na jaře nebo na podzim. Po výsadbě zkrátíme výhony malin na 2 – 3 očka, což je přibližně 30 – 40 cm nad zemí. Pokud je vysazujeme na podzim, je třeba kořeny dobře přihrnout půdou, aby nám v zimě nezmrzli.

jarní stříhání

[obsah2]
Jako první vždy odstraníme slabě vyvinuté výhony nebo vyrodené výhony. Ideální je, pokud vám zůstane asi 6 – 8 silných zdravých výhonů. Pokud jste si všimli poškozené výhony, ty třeba také odstřihnout. Malinové keře třeba uvázat ke vhodné opoře. Nakonec ještě větvičky zkrátíme asi na délku 1,5 metru.

Stříhání v létě

Stejně jako jarní řez, ani letní řez malin byste neměli zanedbat. Maliny třeba stříhat asi jednou za 2 týdny. Ořízněte výhony, které se příliš rozrostly a přesahují hranici řádku. Všechny výhonky, na kterých už dozrály plody a jsou vybrané zkrátit.

Jesenný řez

[obsah3]
Na podzim je opět třeba keře zkontrolovat a všechny poškozené a suché větve třeba odříznout při zemi. Opět platí, že necháváme jen ty zdravé a silné.

Viz pár užitečných rad i od známého slovenského odborníka na ovocnářství, Prof. Ing. Ivana Hričovského.

Nejlepší rada, jak stříhat maliny: Když to uděláte takto, za rok budete mít úrodu jak nikdy!