Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí ve čtvrtek oznámilo, že zjišťuje, jak dlouho vydrží nový koronavirus SARS-CoV-2 na různých površích, s cílem odhalit jeho míru infekčnosti.
Výsledky byly nejprve zveřejněny v odborném periodiku New England Journal of Medicine a ve čtvrtek je přinesl německý deník Süddeutsche Zeitung. Jejich cílem bylo zjistit, které povrchy jsou nejvíce náchylné a mohou způsobit rozšíření viru na nové kontaktní osoby. Jak se ukázalo, původce onemocnění Covid-19 je z tohoto hlediska srovnatelný s původcem epidemie SARS (těžkého akutního respiračního syndromu) z roku 2003 nazvaného SARS-CoV-1.
Oba viry mají totiž podobnou dobu aktivity v aerosolech, které se do okolního vzduchu rozptylují například kýcháním a kašlem. Přibližně stejnou dobu se oba viry udrží i na ocelových plochách či na polypropéne. Na lepence a jiných druzích kartonáž se virus zase udrží 24 hodin, což je výrazně více než virus SARS-CoV-1, který byl na těchto površích odolný maximálně osm hodin.
Nový koronavirus se udrží:
na povrchu oceli 72 hodin
a na umělohmotných materiálech 72 hodin
Na lepence se udrží 24 hodin
v aerosolech a ve vzduchu 3 hodiny
Nový typ koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, se může přenášet na vzdálenost až 4,5 metru.
Odborníci zdůrazňují, že si máme mýt a dezinfikovat ruce a pohybovat se po čerstvém vzduchu.
Centrum pro ochranu a prevenci před nemocemi představilo jasný postup mytí rukou. Prvním krokem je navlhčit si ruce čistou (studenou nebo teplou vodou). Následně bychom měli vypnout kohoutek a nanést si na dlaně mýdlo.
Dále bychom krouživým pohybem měli vtírat mýdlo na jednu dlaň a pak na druhou. Pak bychom neměli zapomenout na meziprstí i články prstů. Zvláště se doporučuje důkladně vyčistit palec a rotačním pohybem opětovně i dlaně.
Přečetli jste si článek až do konce? Zaujal Vás? Potom můžete práci redaktora odměnit tím, že dáte článku na Facebooku lajka nebo jej budete sdílet děkujeme.
Upozornění: Tento článek má pouze informační charakter a jedná se o překlad ze zahraničních webů. Nenahrazuje lékařskou léčbu, vyšetření lékařem ani konzultaci jiným odborným zdravotnickým pracovníkem. Příspěvky mohou obsahovat informace, které se neshodují s názory redakce.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku.
Přestože jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psané s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s lékařem.