Ačkoli konzervativci tvrdí, že moderní společnost se ve své morálce stala příliš svobodnou ve srovnání se svými zbožnými předky, některé sexuální praktiky starých lidí dnes vypadají přehnaně extravagantně. V této recenzi prozkoumáme šokující sexuální tradice starověkých civilizací.
1. Manželka k pronájmu jako způsob, jak zlepšit sociální postavení
Starověcí předislámští Arabové měli zvláštní zvyk – „manželka k pronájmu“. Tento zvyk neexistoval jen pro politický nebo ekonomický zisk, byl to druh rané formy eugeniky. Této činnosti se věnovaly hlavně nízko postavené rodiny, které chtěly, aby se jejich děti a vnoučata staly ušlechtilejšími. Manželky byly pronajaty mužům, kteří měli ve společnosti vysoké postavení, pouze jim bylo umožněno pohlavní styk s manželkou jiného muže. Děti narozené z takového pojetí byly považovány za děti manžela, a nikoli biologického otce, ale vzrostlo sociální postavení rodiny.
Pronájem manželky byl docela jednoduchý – manžel poslal ženu do domu osoby, která ji měla ráda. Tam zůstala, dokud neotěhotněla.
2. Sodomie v artefaktech z chrámu Herma a Afrodity v Kato Syme (5. století př. N. L.)
Když ve starověkém Řecku ještě neexistovaly vzdělávací instituce v podobě známé modernímu člověku a doučování bylo hlavním způsobem vzdělávání mladých lidí, ve společnosti vzkvétala sodomie. Pro starověké Kréťany to mělo dokonce romantickou povahu.
Když si milující obyvatel Kréty všiml mladého muže, kterého měl velmi rád, musel nejprve oznámit chlapcovým přátelům, že ho má v úmyslu vzít za svého milence. Tento oficiální návrh umožnil vybranému buď se skrýt, pokud nechtěl vstoupit do vztahu, nebo se pietně připravit na svůj symbolický únos.
3. Zachování síly čchi je pro taoisty hlavní věc
Základním kamenem taoismu je životní síla qi, která prostupuje všemi. Taoistická filozofie jako celek rozděluje qi na dvě složky – jin a jang (pozitivní a negativní energie). Udržováním rovnováhy mezi těmito dvěma silami lze údajně dosáhnout dokonalé duchovní harmonie a fyzické pohody.
Pokud jde o lidské tělo, qi má podobu jingu (esence, která nám dává život) a taoisté věří, že ztráta jingu může vést k nemocem nebo dokonce ke smrti. Většina jingů je podle taoistů obsažena v mužském semeni. Stoupenci taoismu věřili, že člověk by neměl utrácet příliš mnoho spermií. V tomto ohledu bylo starým čínským mužům doporučeno, aby během sexu nevystřikovali.
4. Ilustrace z knihy mrtvých a aroma lampa s erotickými motivy
První zmínka o felaci sahá až do staroegyptského mýtu o vzkříšení Osirise. Říká se, že Osirise zabil jeho bratr Set, který ho rozsekal na kusy a rozptýlil po celém světě. Isis, sestra-manželka Osirise, šla po celém světě, aby shromáždila všechny části svého milovaného a přivedla ho zpět k životu. Bohužel nebyla schopna najít Osirisův penis. Isis proto vytvarovala z hlíny mužský orgán a skrze něj vdechla život Osirisovi.
Právě kvůli tomuto mýtu staří Egypťané nevnímali felatio jako něco nemorálního. Stojí za zmínku, že Egypťané používali červenou rtěnku k propagaci svých zkušeností s poskytováním ústního potěšení.
A staří Římané, na rozdíl od Egypťanů, byli kategoricky proti orálnímu sexu. Mezi Římany byla všeobecná víra, že ti, kdo kouří, mají špatný dech. Muž známý jako fellator nebyl nikdy pozván na návštěvu. Římané však úspěšně používali otroky k ústnímu potěšení.