Vakcínu AstraZeneca zpochybňuje většina zemí EU a pozastavily očkování proti koronavirus. Souvisí to s případy krevních sraženin nebo plicní embolie po očkování. Dvacet evropských zemí čeká na verdikt Evropské lékové agentury (EMA), která každý jeden případ vážných vedlejších účinků prověřuje.
Zatím se ani v jednom případě nepotvrdilo, že za krevní sraženiny může právě vakcína AstraZeneca. Takové případy se objevily i při vakcíně od Pfizer / BioNTech, kterou však žádný stát na světě nepozastavil, uvádí Daily Mail.
Britská regulační agentura MHRA (Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency), uvádí, že při vakcíně Pfizer / BioNTech registruje ve Spojeném království dokonce více případů krevních sraženin jako při AstraZeneca.
Pro srovnání, z 10,7 milionů lidí očkovaných v Británii vakcínou Pfizer registrují 38 případů trombózy, což je 0,0004 procenta. Vakcínu AstraZeneca dostalo 9,7 milionu lidí a trombózu nahlásili v 30 případech, což je 0,0003 procenta.
Trombóza nebo krevní sraženiny nejsou vzácné onemocnění, běžně se v populaci za rok vyskytuje 160 až 180 případů na 100 tisíc obyvatel. Riziko stoupá se zvyšujícím se věkem. Výskyt onemocnění může být pouze časová shoda náhod po očkování.
AstraZeneca uvádí, že po očkování 17 milionů lidí registrují 15 případů trombózy a 22 případů plicní embolie.