Česko patří spolu s Bulharskem a Slovinskem mezi země, v nichž největší část obyvatelstva s očkováním úplně nesouhlasí. Většina respondentů by chtěla získat více informací o bezpečnosti vakcín proti COVID-19 i o účinnosti vakcín.
Vakcínou proti COVID-19 lze očkovat 70 procent Evropanů a 62 procent Čechů. Vyplývá to z prosincového průzkumu veřejného mínění občanů zemí EU, o kterém v pátek informovala Evropská komise (EK). Česko se však průzkumu zařadilo mezi země, které nejméně důvěřují vakcínám a jejich bezpečnosti.
Průzkum společnosti Kantar z poloviny prosince se konal na vzorku 24.424 respondentů ze všech 27 členských států EU. Průzkum naznačil, že 62,6 procenta dotázaných ze všech členských států zastává názor, že vakcíny proti novému typu koronavirus jsou bezpečné.
S tímto vyjádřením nesouhlasí 42 procent lidí a téměř polovina si myslí, že vakcíny jsou neefektivní.
Nejvíce s očkováním nesouhlasí v Bulharsku, Slovinsku a v Česku
V Evropské unii účinnosti nových vakcín věří 73,4 procenta obyvatel. S očkováním nejvíce nesouhlasí obyvatelé Bulharska (34 procent se nechce dát nikdy očkovat), Slovinska (33 procent) a potom Česko a Maďarska (32 procent). Nejméně obav z nových vakcín mají občané Malty (41 procent) a potom Irska, Dánska, Itálie, Lotyšska, Nizozemska a Finska (nad 30 procent).
V případě Česka však mnozí z dotázaných připustily, že by změnily svůj přístup k očkování, kdyby viděli přímé důkazy o bezpečnosti a účinnosti vakcín na již očkovaných lidech. Přitom až 66,5 procenta respondentů uvedlo, že zná lidi, kteří měli pozitivní test na COVID-19, a 61,7 procenta zná lidi, kteří onemocněli.
Lidé chtějí více informací
Průzkum také naznačil, že většina respondentů by chtěla získat více informací o bezpečnosti vakcín proti COVID-19 (56,9 procenta) io účinnosti vakcín (49,9 procenta). Dotázaní uvedli, že za nejdůvěryhodnější zdroje považují zdravotnických pracovníků, lékaře, zdravotní sestry a farmaceuty (56,6 procenta), národní zdravotnické orgány (42,6 procenta) a EU (20,3 procenta). Za méně důvěryhodné považují média (9,4 procenta), webové stránky (7,8 procenta) a sociální sítě (5,4 procenta).
Přibližně 60 procent Evropanů věří, že jediný způsob, jak skoncovat s pandemií, je očkování. S tímto názorem však souhlasí pouze 40,7 procenta dotázaných Čechů a 67 procent Čechů věří, že nové vakcíny byly vyvinuty a otestovány příliš rychle.
Na otázku v průzkumu, zda si občané myslí, že EU hrála klíčovou roli, aby se dostali k vakcíně ve vlastní zemi, nejvíce tuto možnost připustily občané Malty (87 procent), pak Kypru, Portugalska, Irska a Lucemburska (nad 70 procent). Nejméně tomu věří lidé v zemích Visegrádské čtyřky (V4): Česká republika (49 procent), Maďarsko a Polsko (55 procent) a Česko (56 procent).