Vypadá to na hodně smůly. Jen několik dní poté, co ve Velké Británii začalo očkování proti covid, země hlásí nástup agresivní mutace koronaviru, což v budoucnu přináší velkou nejistotu.
Zatím je jen jasné, že se může šířit mnohem snadněji a může v krátké době ohrozit podstatně větší počet lidí. Vědci se nyní snaží zjistit, zda by tato mutace mohla být smrtelnější, případně imunní vůči schváleným vakcínám.
Epidemiolog Roman Prymula je také přesvědčen, že nová mutace je velkým problémem. „Tato mutace je bezpochyby vážnější, protože doposud došlo k přibližně jedné nebo dvěma mutacím za měsíc a tato mutace má relativně různorodou škálu různých sub-mutací. Pokud je pravda, co tam představují, a nemyslím si, že existuje důvod pochybovat o tom, že tomu tak není, jen proto, že se šíří rychleji, reprodukční číslo může vzrůst o 0,4 na 0,9. Jedná se o obrovský nárůst. To znamená, že opatření, která se začínají provádět, jsou zcela vhodná , “Řekl Roman Prymula rádiu Zet.
K dnešnímu dni je nová mutace koronaviru přibližně o 70% nakažlivější. Odborníci zatím ujišťují, že očkování s největší pravděpodobností ovlivní tento kmen covid. To je mimo jiné způsobeno skutečností, že některé vakcíny byly vytvořeny pokročilou, dosud nepoužívanou metodou. “Mnoho vakcín, zejména genetických, je připraveno na to, aby se nějakým způsobem změnila sekvence, která v podstatě nahradí dostupnou vakcínu a špičkový protein.” Je nejběžnější ve všech vakcínách od různých výrobců, protože byla považována za dostatečně imunogenní, “vysvětlil Prymula.
Mutace viru v České Republice
Roman Prymula se rovněž vyjádřil k tomu, zda je v České republice již přítomna nová mutace koronaviru. Koneckonců, šíření koronaviru počátkem letošního roku ukázalo, že je prakticky nemožné se bránit a že jakákoli opatření v podobě omezení mezistátního kontaktu ji zpomalí jen na několik dní. “Je diskutabilní, zda je mutace u nás, nebo ne. Existují tvrzení, že již byla v naší zemi zachycena, nicméně tato tvrzení hovoří o mutacích na špičkovém proteinu. Možná to není tak složité jako v Anglii.
To vše musí být nějakým způsobem potvrzeno, ale každopádně je to signál, že virus může skutečně mutovat a že mutace již nejsou jen klinicky tiché, “uvedl Roman Prymula.
Podle Prymula bylo jasné, že koronavirus zmutoval mnohem dříve. Ale na tom, že se v něm změnila krátká sekvence, nezáleželo a nikdo se tím moc nezabýval. Naopak se spoléhal na určitou stabilitu. Nyní se ale ukazuje, že virus může změnit i ty nejdůležitější parametry, což může v budoucnu představovat velký problém.