Víra a modlitba nejsou jen o chození do kostela a o slovech, která čteme. Je mnohem hlubší, vážnější a musí vycházet ze srdce. Mnoho lidí tomu nerozumí nebo nechce rozumět. Sami jste si asi všimli lidí, kteří přijdou do kostela, dodržují všechny pokyny, odejdou z kostela a dělají špatné skutky.
K těmto lidem promluvil papež během svého tradičního proslovu
Papež František je hlavou Svatého stolce a svrchovaným vládcem Vatikánu. Jeho vlastní jméno je Jorge Mario Bergoglio. Jeho cesta k vysokému titulu byla poměrně trnitá, posuďte sami.
Jako dítě byl Jorge hodný a pilný chlapec. Po ukončení školní docházky studoval na technické škole a získal titul v oboru chemie. Poté pracoval v chemické laboratoři a po večerech dělal vyhazovače v nočním klubu.
Když mu bylo 21 let, bojoval se zápalem plic, kvůli kterému mu byla odstraněna jedna plíce. Nedávali mu téměř žádnou šanci na uzdravení, ale nemoc nakonec ustoupila. Rozhodl se zasvětit svůj život službě Pánu. Ve 23 letech vstoupil mezi následovníky Tovaryšstva Ježíšova a zřekl se světských statků.
V roce 2013 byl zvolen novým papežem
Papežské jméno František si zvolil na počest katolického světce, který je považován za patrona chudých. František se stal prvním papežem z asketického mnišského řádu Tovaryšstva Ježíšova a také prvním z Ameriky, nikoli z Evropy.
Hlava katolické církve je známá svou skromností a přátelskou komunikací. Je zastáncem sociální spravedlnosti. Také jeho život je skromný: používá veřejnou dopravu, odmítá dárky a luxusní pokoje. Bydlí v penzionu, nenosí drahé oblečení a stravuje se v běžné kněžské jídelně.
Papež každoročně pronáší tradiční vánoční projev z balkonu baziliky svatého Petra. Pokaždé papež vyzývá k pokoji, modlitbě a víře. Letos byl ve svém projevu přísný a nekompromisní. Kritizoval lidská selhání a vyzval k boji proti nim.
Zaměřil se na pokrytecké věřící a řekl
“Každý den se setkáváme s lidmi, kteří se považují za zbožné, blízké Pánu. Pravidelně chodí do kostela, modlí se a rádi poukazují na hříchy druhých, ale sami dělají věci, za které by měli být vyloučeni z chrámu”.
To je jejich největší chyba. Věřit v Boha přece není jen o chození do kostela a vykonávání určitých rituálů. Víra musí vycházet ze srdce a musí být upřímná, ne jen kvůli nějakému obdivu.
Papež dodal: “Víte, pro takové lidi je lepší být ateisty a nedělat našemu náboženství ostudu. Věřící člověk by měl být příkladem pro ostatní, usměrňovat je a pomáhat druhým. Existuje ještě jedna nepříjemná kategorie lidí – pokrytci. Rádi se modlí na veřejnosti, mohou to dělat uprostřed ulice, před chrámem, jen aby jim někdo věnoval pozornost.”
Mnozí křesťané bohužel nechápou, že modlitba není plané povídání
“Jako papoušci opakují před Bohem stále stejná slova. Člověk by se však neměl modlit hlasem, ale srdcem”.
“Kolikrát vidíme lidi, kteří tráví víkendy v kostele nebo tam chodí každý den a žijí jen proto, aby nenáviděli druhé nebo o nich říkali špatné věci,” řekl František.
A tento názor mohou sdílet představitelé všech náboženství a vyznání, ateisty nevyjímaje. Nejdůležitější jsou vaše myšlenky, ne to, jak se prezentujete. Papež František nás vyzývá, abychom byli upřímní především sami k sobě.
“Buďte ateistou. Pokud ještě chodíš do kostela, buď synem, buď bratrem, buď příkladem pro ostatní.”
Papež ve své promluvě také vyzval všechny věřící, aby dělali svět lepším, aby ho rozvíjeli, jako “matka vede své děti vpřed”. Papež poznamenal, že většina lidí hledí do budoucnosti krátkozrace. Měl na mysli chamtivce, kteří se ženou za ziskem a nemyslí na své bližní.
Papež František zakončil svou homilii krásnými slovy: “Hrdinství se neprojevuje velkými dary, ale soucitem, mírností a oddaností. Abychom žili v harmonii, nemusíme si vybrat jedno náboženství. Musíme být tolerantní a pochopit, že každý má svůj vlastní názor.”