Hádky ve vztahu nemusí vždy znamenat, že je něco špatně. Naopak! Nedávné průzkumy ukázaly, že až 44 % dotázaných párů věří, že občasná hádka může situaci vyjasnit a udržet zdravý a dlouhodobý vztah. Proč si vědci myslí, že takové hádky jsou dobrou známkou kvalitního vztahu?
1. Hádky jsou známkou zralého vztahu
Neustálé odkládání výměny názorů a pocit, že hádka nic nevyřeší, je špatné a nevede k dlouhodobému vztahu. Pokud dokážete jasně a přesně říct, co vás trápí, je to znamení, že chcete váš vztah posunout na vyšší úroveň. Zralí lidé na sebe jen bezúčelně nekřičí, ale vznášejí námitky, naslouchají si a hledají kompromis.
2. Hádka znamená, že vám na druhé osobě záleží
Pravděpodobně by bylo jednodušší zavřít oči před všemi věcmi, které vám na partnerovi vadí. Ale snaha změnit věci tak, aby byl váš vztah harmoničtější, je známkou opravdové lásky. Hádka však znamená, že jste vztahu více oddáni.
Vzpomínáte si, jak často jste se hádali s rodiči nebo sourozenci? Totéž platí pro vašeho partnera. Pokud se častěji hádáte a snažíte se něco změnit, znamená to, že na druhého spoléháte.
3. Argumenty usnadňují komunikaci
Abyste si ve vztahu vybudovali důvěru, musíte si promluvit. Poslech rozhodně nepomáhá. Na druhou stranu je třeba umět naslouchat námitkám partnera i svým vlastním a skutečně naslouchat.
Diskuse jsou jednou z nejdůležitějších a nejupřímnějších forem komunikace a posilují pocit důvěry a náklonnosti k druhé osobě. Naučte se produktivněji komunikovat.
4. Debaty jsou zdravé
Podle psychologů existuje 7 klíčových bodů pro šťastný a zdravý vztah. Jedním z nich jsou hádky. Skutečnost je taková, že pokud se lidé nikdy nehádají, může to vypadat harmonicky, ale ve skutečnosti je něco špatně.
Hádky pomáhají upevnit vzájemné hodnoty a postoje ve vztahu tím, že diskutujete o věcech, které jsou pro vás důležité. Držte se však klidného rozhovoru, nekřičte na sebe a nepoužívejte argumenty, které jsou v danou chvíli zcela neaktuální.
5. Argumenty posilují vzájemný vztah
Když se hádáte, nezáleží na tom, jestli konkrétní spor vyhrajete, nebo ne. Nejcennější je, že se toho hodně dozvíte nejen o sobě navzájem, ale hlavně o sobě.
Drobné konflikty vám pomohou odhalit vaše pravé já a ukázat partnerovi, jak se k vám má chovat. Budete si pak lépe rozumět a bude snazší dosáhnout kompromisu.
6. Argumenty uvolní vzájemné antipatie
Být ve vztahu není snadné. Nikdy není. A vždycky se najde něco, co vám na vašem partnerovi vadí. Ale pokud vám na tom záleží, budete vždy schopni uvolnit své vlastní hranice. Pokud však váš partner neudělá totéž pro vás, pocity vzájemné nelibosti a zášti budou narůstat.
Nejlepším způsobem, jak se s tím vypořádat, je dát najevo své pocity a emoce a ukázat partnerovi, že jste si oba rovni a že oba máte své vlastní potřeby.
7. Hádka je znamením, že máte větší šanci zůstat spolu
Podle několika studií je největším problémem ve vztazích schvalování věcí, o kterých víme, že jsou špatné. Následná nulová komunikace pak obvykle vede k jedinému – k rozchodu. I když si myslíte, že hádky nic neřeší, opak je pravdou.
Diskuse nám pomáhají zaměřit se na daný problém, diskutovat o něm a řešit ho. Tím, že se o problému vůbec nezmíníte, ho jen odkládáte na později. Říct si všechno okamžitě je důležité a je to známka toho, že váš vztah má dobrou šanci na přežití.
Čím byste se měli řídit při hádkách, aby byly konstruktivní a nevedly k rozpadu vztahu?
Respektujte názory druhého – bez vzájemného respektu se spor nikam neposune.
Omluvte se – pokud vidíte, že má váš partner pravdu, nenechte to být. Omluvte se, abyste ukázali, že jste si jejich slova vzali k srdci.
Držte se tématu – nezatahujte do diskuse něco, co tam v danou chvíli nemá co dělat. Zaměřte se na konkrétní problém a neobviňujte partnera ze zbytečných věcí.
Neodkazujte na třetí osoby a chyby jiných lidí – pokud řešíte problémy ve vztahu společně, jsou určeny vám dvěma. Nepřehazujte vinu na druhé.