Pocit osamělosti zažil téměř každý. Jsou to dny, kdy se vám nechce vstát z postele, uděláte si šálek čaje a zůstanete v něm celý den.
Tři nejosamělejší fáze života
Psychiatr Dilip Jesta říká, že lidé se cítí nejosamělejší ve třech fázích svého života. Tento stav navíc není ovlivněn okolnostmi, ve kterých žijeme.
Fáze 1 (28-29 let)
„Pro mě byl věk 28 let věkem, kdy jsem přestal věřit v nesmrtelnost. Je to věk, kdy se cítíme veselí, ale je to ničivý způsob života. Věk, kdy si tělo vybírá daň za bezesné noci, sedavou práci či špatné návyky. Věk, kdy začínáte seriózně přemýšlet o tom, zda byste se neměli vzdát alkoholu, cigaret, začít sportovat a zdravě jíst. Věk 28 let je západ slunce pro naše mládí, “ říká Denis Zavarikhin.
Může to znít velmi smutně, ale je to pravda. Lidé se obvykle loučí s mládím ve věku 28 let. Nevědomky si kladou otázky typu “žiji správně?” nebo “proč jsem nedosáhl toho, o čem jsem snil?”.
Zdá se, že život utíká, ačkoli ve skutečnosti teprve začíná. Dnešní mladí lidé si však musí vše vybudovat sami. Pokud vás vyhodí z práce, nedostanete hned novou, nebudete mít nárok na novomanželskou půjčku a nedostanete ani byt od státu jako dřív.
Rodiče současné generace někdy zapomínají, jak to mají dnešní mladí lidé těžké. Stále více z nich řeší problémy ve svém životě, od stresových situací až po deprese nebo jiná duševní onemocnění. Hranice mezi mladými a staršími dospělými je opravdu tenká, ale psychické důsledky jsou v této fázi největší.
Fáze 2 (50 let)
“Pracovala jsem v módním průmyslu. Začal jsem, když mi bylo pětadvacet. Nejdříve jsem byl mladý profesionál, později nejmladší manažer, pak nejmladší vedoucí designu. Postupem času jsem nastoupil do soukromé společnosti, kde jsem se najednou stal nejstarším. Všichni byli mladší než já a vždy se mi snažili pomoci, například mi nosili tašky. Bylo mi jen 47 let, ale pro mé kolegy to bylo hodně,” řekl Michail Lifšic.
Věk 50 let je v životě každého muže a ženy velmi zásadní. V tomto věku má každý zázemí, citovou stabilitu, rodinu, dům nebo špičkovou kariéru. S tím vším samozřejmě přicházejí otázky “co dál?” nebo “jaký je můj další cíl?”. Je to velmi důležité období, kdy lidé potřebují znovu objevit svůj nový životní cíl.
Stupeň 1 (nad 80 let)
V životě každého z nás se najdou lidé, kteří v tomto věku šetří na pohřeb. To je velmi smutné. Věk 80 let je věkem dožití. Vše, co se mělo stát, se již stalo, ale na ostatní se zapomnělo a jen se na ně vzpomíná a čeká se, až skončí. Existují však případy, které ukazují, že lidé mohou žít plnohodnotný život, učit se novým věcem a bavit se i po osmdesátce. Dokazují, že všechny životní krize lze překonat. Dokonce i krize 80. let! Věříme, že každý den života prožijeme s velkým odhodláním. I v těžkých časech je důležité mít hlavu vzhůru a nehledět na to, kolik je vám let.