Nebezpečí čeká na děti téměř na každém kroku. Úkolem rodičů je snažit se udělat vše v oblasti prevence nebezpečí. Zejména pokud se to týká našich dětí.
Všechno je v pořádku, když jsou máma a táta nablízku, ale co se stane, když dítě chodí a odchází ze školy samy nebo když nikdo není doma?
Poučte své dítě o těchto 7 bezpečnostních opatřeních.
Dítě si musí pamatovat na adresu, číslo alespoň na jednoho rodiče a jména rodičů
To je důležité v případě, že se ztratí. Nezapomeňte jim však vysvětlit, že tyto informace by měly být zveřejňovány pouze v případě nouze a pokud možno jen pro orgány činné v trestním řízení.
Nemluvte s cizími lidmi a nic od nich neberte
Toto pravidlo opakujte každý den. Vysvětlete nebezpečí a uveďte příklady. Toto není vtip, ale věci, které jim mohou jednoho dne zachránit život.
Tajné heslo
Před několika lety byl internet šokován příběhem osmiletého děvčátka, ke kterému přišel na ulici neznámý muž. Řekl jí, že její matka je zaneprázdněna a že ho poslala, aby ji vyzvedl on. Dívka muže požádalo, aby jí řekl heslo. Muže to překvapilo a raději utekl.
Toto je skutečně skvělý postup. Vyberte si jedno slovo, které bude vašim tajným heslem. V případě, že někdo přijde k dítěti na ulici a řekne, že ho poslala jeho matka, měl by toto slovo znát a říct.
Důvěra
Naučte své dítě říci vám, kdy odchází a kam jde, a to i ve velmi mladém věku.
Říci “ne”
Toto doporučení platí na celý život. Pokud je dítěti nepříjemné, když se ho někdo pokouší dotknout, nebo se dítě necítí bezpečně, mělo by o tom vědět mluvit.
Řekněte svému dítěti číslo každé pohotovostní služby: policie, hasičů a podobně. Naučte ho vytočit tato čísla z mobilního telefonu i z pevné linky.
Opatrnost na sociálních sítích
Důležitá telefonní čísla
Požádejte své dítě, aby nezveřejňovaly osobní informace na internetu (adresa bydliště, čas, když nikdo není doma), nemluvilo o heslech a nepřicházelo do styku s neznámými lidmi.
Vědí to i vaše děti?