Počet ekologických problémů každým rokem narůstá: v Brazílii hoří lesy, na Antarktidě tají ledovce a oceány jsou plné plastů.
Existují však firmy a lidé, kteří se s tím nechtějí smířit a snaží se pomoci naší planetě: staví továrny, které vysávají oxid uhličitý ze vzduchu nebo vymýšlejí nové způsoby, jak získávat čistou energii.
1) McDonald: výroba bionafty.
Dceřiná společnost společnosti McDonald’s ve Spojených arabských emirátech a místní společnost Neutral Fuels otevřeli závod na bionaftu, jedno z nejběžnějších biopaliv.
Získávají ho z přípravy smažených brambor a hamburgerů.
2) Ostrovy z odpadu v Japonsku
V Japonsku se našel přiměřený způsob zpracování a využití průmyslového a domovního odpadu. Tyto umělé ostrovy se vyrábějí z odpadu, který prošel tepelným a mechanickým zpracováním, a následně se slisuje do briket.
Technologie vytváření umělých ostrovů z odpadků se tam úspěšně realizuje již téměř 10 let. Během této doby vyrostl v Tokijském zálivu ostrov, kde se nachází stadion, krásný park, skleníky s rostlinami a muzeum.
3) Vodovod z Portlandu se změní na mini-vodní elektrárnu
Ve většině velkých a středně velkých měst v kterékoli zemi je centralizovaná dodávka vody. Potrubí s dostatečně velkým průměrem přes sebe převádějí obrovské množství vody, kterou používají obyvatelé.
Energie proudu vody se zároveň nijak nevyužívá, což je třeba napravit, jak říkají zástupci americké společnosti Lucid Energy.
Tato společnost v roce 2015 navrhla orgánům města Portland v Oregonu projekt přeměny vodovodního systému na generátor elektrické energie. Projekt byl nazván Energetický systém LucidPipe.
4) V Indonésii nabízejí zaplatit si jízdné za plastové láhve
V rámci boje proti plastovým odpadem orgány druhého největšího indonéského města Surabaya vyzvali obyvatele, aby si prostřednictvím plastového odpadu platili cestu na městských autobusech.
Cestující mohou předat plastový odpad do speciálních terminálech nebo jimi zaplatit přímo v autobuse. Dvouhodinová cesta bude stát deset plastových pohárků nebo pět lahví v závislosti na jejich velikosti.
Jeden autobus může nasbírat až 250 kilogramů plastových lahví za den, což je přibližně 7,5 tuny za měsíc.
5) Továrna na zpracování oxidu uhličitého
První závod na světě byl otevřen v Curychu – shromažďuje oxid uhličitý ze vzduchu na vytváření tepla.
Ventilátory v továrně nasávají vzduch, filtrují CO2 a generované teplo se dodává do skleníků přes podzemní potrubí.
A skleníky nejsou jediným využitím CO2 mohou se také použít na výrobu sycených nápojů nebo pro výrobu paliva.
6) Zkažená majonéza jako zdroj energie
Vědci z Michiganské univerzity objevili způsob, jak přeměnit zkaženou majonézu na zdroj energie.
Všechno to začalo tím, když se studenti začali masivně stěžovat na zvláštní chuť sendvičů, které prodávaly v ICH jídelně. Brzy vyšlo najevo, že chuť použité majonézy se zhoršila kvůli nesprávným skladovacím podmínkám.
Ředitel odpovědný za zásobování Cole Hood se obrátil na místních vědců, kteří navrhli nalít majonézu do zařízení na anaerobní kvašení.
Ukázalo se, že je to skvělé řešení: majonéza bohatá na cukry a tuky je ideálním zdrojem potravin pro mikroorganismy. Výsledkem bylo, že všech 5 000 litrů omáčky se změnilo na elektrickou energii.
7) Čisté pláže
Po vyčištění pláže v Bombaji se tam začali vracet mořské želvy.
Afroz Shah, právník z Bombaje, dokázal inspirovat tisíce místních obyvatel, aby vyčistili městskou pláž, která byla zahrabaná pod hromadou odpadu.
Během 86 týdnů se dobrovolníkům včetně obyvatel slumů či hvězd Bollywoodu podařilo vyčistit celou pláž. Afroz Shah díky tomu získal titul od OSN “Šampion Země”.
Brzy po vyčištění pláže zde bylo vidět 80 mořských želv, které se neobjevily více než dvě desetiletí. Místní nadšenci odstranili více než 13 000 tun odpadu.
8) Jedlé držáky
Kruhové plastové držáky, které drží pohromadě balení 4 nebo 6 plechovek nápojů, jsou jedním z největších problémů mořského života: zapletou se do křídel ptáků, škrtí tuleni a deformují pancíře rostoucích mořských želv.
Startup E6PR začal vyrábět takové držáky z materiálu, který je nejen 100% biologicky rozložitelný, ale také hned po tom, jak se objeví v moři, může sloužit jako potrava pro ryby a další živočichy.
9)Výměna odpadků za lístky do kina
V Moskvě odpadky vyměňují za lístky do kina nebo muzea.
V rámci projektu Umění pro životní prostředí si obyvatelé Moskvy vyměňují tříděný odpad za lístky do kina, muzea, divadel, ale i na koncerty či výstavy.
Pokud to chcete udělat, musíte dát na zpracování alespoň 1 kg hliníku a 2 kg papíru, skla nebo plastu. Odpadky je možné odevzdat na 10 míst, jejichž adresy jsou zveřejněny na webové stránce projektu.
10) Splachování slanou vodou
80% toalet v Hongkongu splachuje mořskou vodou, aby se šetřily zásoby sladké vody.
V Hongkongu je velmi málo zdrojů sladké vody, proto se už 150 let dodává ze sousední provincie Kuang-tung. Na vyřešení problému v 50. letech 20. století Hongkong vybudoval samostatný kanalizační systém, který využívá mořskou vodu.
Šetří to skromné zásoby sladké vody a slaná odpadní voda se považuje za méně toxickou pro mořské organismy jako sladká voda.