Byla mladá, krásná a plná života, přesto zemřela. Dostihla ji plicní embolie vlivem používání antikoncepčních pilulek, na nové léky si přitom teprve zvykala a brala je necelý týden. Ochrana proti početí a uvědomělé plánování rodičovství jsou důležité, ale vždy je nutné myslet také na vedlejší negativní účinky a mít veškeré informace o daném farmaceutickém produktu, včetně takových, které varují před možnou škodlivostí nebo důsledky končící smrtí. Jen tak se lze vyhnout nečekaným úmrtím mladých dívek!
Dědičná zvýšená srážlivost krve
Hormonální přípravky patří do skupiny léků, které mohou u jedinců s genetickými predispozicemi a vyšší srážlivostí krve nebezpečně zvyšovat riziko trombózy nebo embolie, protože může dojít ke krevním sraženinám omezujícím průtok krve. Krevní sraženiny mohou cévy také zcela zablokovat a může dojít k embolii, infarktu myokardu nebo mozkové mrtvici. Antikoncepční pilulky obsahující hormony mohou zvyšovat srážlivost krve, ne vždy však musí jejich užívání vést k tragédii, je však nutné podstoupit laboratorní vyšetření a lékař musí o nežádoucích účincích plně pacientu informovat.
Čtyřnásobné riziko trombózy
K trombóze nejčastěji dochází v cévách dolních končetin a srdečních tepnách, naopak nebývají zasaženy cévy dělohy. Podle odborníků ale pravidelné a dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce až čtyřnásobně zvyšuje riziko vzniku trombózy, přičemž ještě vyšší výskyt je zaznamenán u kouřících nebo obézních žen. Obdobně zvýšené riziko ve vyšším věku, kdy může dojít k životu ohrožujícím stavům, jako jsou infarkt nebo cévní příhoda.
Varovné příznaky trombózy a embolie
Důležité je dodržovat vyváženou životosprávu a také dbát na preventivní prohlídky, které mohou odhalit zvýšené riziko těchto onemocnění. Kromě toho by ženy měly vyhledat lékaře v případě, že trpí:
- otoky nohou;
- bolestmi končetin a na hrudi;
- dušností;
- náhlým zmodráním kůže.
Rizikové faktory
Antikoncepční pilulky nejsou jediným spouštěčem trombózy nebo embolie, svou roli hraje životní styl a jídelníček, kromě toho samozřejmě genetické predispozice k vysokému tlaku a kardiovaskulárním onemocněním. Mimo to jsou rizikovými faktory:
- obezita;
- kouření;
- křečové žíly;
- dlouhé sezení při cestování vlakem, letadlem nebo autobusem nebo poloha vleže při nemoci.