Zdravotní sestra už nevydržela déle mlčet! Toto jí říkají lidé před smrtí, její svědectví trhá srdce ...

Obsah článku

Pokud jsme mladí, zdraví a plní sil, zřídka něčeho litujeme. Však budeme mít dostatek času, abychom věci napravili. Ale co když ne?

Jistá Američanka Bronnie Ware, se rozhodla změnit dlouholeté zaměstnání, které ji nenaplňují a začala se věnovat péči o nemocné lidi, kteří už neměli šanci na uzdravení.

[obsah1]

Každý den byla ve styku s pacienty, kteří svůj život už přežili. Naslúchala jejich příběhem a životních příhodách. Došla k několika zaujímavným postřehem a podělila se o ně na svém blogu. Mluví o 5 nejčastějších věcech, které litovali její pacienti.

1. Nenašli v sobě odvahu chytit život do vlastních rukou

[obsah2]

Mnoho lidí touží po změně no sami nemají odvahu ani chuť se změnit . Proto žijí svůj život na základě předem určených šablon. Psycholožka Sean Hannah však tvrdí, že odvahu můžeme v sobě vypěstovat. Třeba začít od malých kroků. Říci životu ano a uvědomit si vlastní hodnotu. Na to, abyste začali žít svůj život a ne životy ostatních není nikdy pozdě.

2. Práci věnovali až příliš mnoho času

Všichni potřebujeme z něčeho žít a platit účty. Práce a nekonečné nahánění se za penězi by se však neměly stát prioritou. Několik studie zjistily, že materiální věci nás neudělají šťastnými. Pocit štěstí najdeme buď v sobě, nebo v interakci s blízkými lidmi. Ti, kteří udělali z práce jediný smysl života, nejednou umírají osamělí a nešťastní.

3. Neřekli blízkým, jak moc je milují

Někdy je velmi těžké vyjádřit své city naplno. Zejména, pokud nás to neučili naši rodiče. Kdysi se o citech příliš nehovořilo. Bralo se to jako zbytečnost, případně projev slabosti, kterou si lidé nemohli dovolit.

Profesor Kory Floyd z americké Státní univerzity v Arizoně však tvrdí, že vyjadřování lásky je klíčové nejen pro růst naší osobnosti, ale i pro zdraví. Naši blízcí mají právo vědět, že jejich nevnímáme jako samozřejmost. Podle Bronnie mnozí lidé na smrtelné posteli litují, že svým milovaným nevěděli říci, že je skutečně milují. A právě to mezi nimi vytvořilo obrovskou propast.

4. Zapomněli na své přátele

Nejen rodina, ale i přátelé hrají v našem životě důležitou roli. Doktor William J. Chopik dokonce tvrdí, že nejednou dlouhodobé a stabilní přátelství mohou být pro nás cennější, než rodinné vztahy .

Pokud máte u sebe přátele, kteří při vás stáli v dobrém i ve zlém, víte si určitě vážit cennost takového přátelství. To, jak je důležité samotné přátelství, si dobře uvědomují i lidé na smrtelné posteli. Litují, že vytesnili ze svého života skutečných přátel. Proto nedělejme stejnou chybu.

5. Zapomněli prostě žít

[obsah3]

Lidé na smrtelné posteli často litují to, že zapomněli na to nejdůležitější. Na to, jak důležité je skutečně žít a pěstovat vnitřní štěstí . Najít a rozvíjet v sobě ten pocit, který není výsledkem nějaké náhody, ale vnitřního rozhodnutí. Umírající lidé nejednou litují to, že hodně energie a pozornosti věnovali nepodstatným hádkám a banality. I věda už dokázala, že štěstí je věcí volby. Proto je důležité stanovit si ho za hlavní životní prioritu.

[obsah4]

Téma umírání rozhodně není jednoduchá. Nicméně pokud víme, co lidé tváří v tvář smrti nejvíce litují, máme šanci změnit svůj vlastní žebříček hodnot. Můžeme se poučit z jejich chyb. A žít autenticky. Ještě dokud není pozdě.

závěr:

[obsah5]

Asi jen těžko se může člověk žijící dnes a nyní s vědomím, že celý život má před sebou, zamyslet na podobnými věcmi. Zapamatujte si tedy tyto lítosti a snažte se přežít každý den tak, abyste nebyli ničemu podobnému vystaveni.

Zdravotní sestra už nevydržela déle mlčet! Toto jí říkají lidé před smrtí, její svědectví trhá srdce ...