Výrobci vakcíny proti koronaviru zveřejnili seznam nejčastějších nežádoucích vedlejších účinků

Obsah článku

Očkování proti koronaviru v České republice začalo v neděli 27. prosince. Další dodávka vakcíny by měla dorazit ve čtvrtek 31. prosince a od ledna bude do České republiky dovážena pravidelně každý čtvrtek. První, kteří budou očkováni, jsou zdravotníci, kteří se starají o těžce nemocné s covidem, starší je převezmou od března a další by měl být zbytek v květnu. Jaké vedlejší účinky však může mít očkování?

[obsah1]
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil přehled nežádoucích účinků vakcíny Comirnaty od společnosti Pfizer / BioNTech. Například podle údajů z klinických studií se u 80 procent z deseti očkovaných objeví bolest v místě vpichu.

Mezi další nežádoucí účinky patří únava, která se vyskytla u více než 60 procent očkovaných, bolesti hlavy u více než poloviny očkovaných, bolesti svalů a zimnice (více než 30 procent), bolesti kloubů (více než 20 procent) a horečka. nebo otok v místě vpichu (více než 10 procent). Horečka však byla častější po druhé dávce vakcíny.

[obsah2]
Další nežádoucí účinky byly hlášeny v klinických studiích s nižší frekvencí, jako je nevolnost a zarudnutí v místě vpichu u několika ze 100 očkovaných lidí. Nodulární zvětšení, nespavost, bolest končetin, malátnost nebo svědění v místě vpichu u několika z tisíce očkovaných lidí. A dočasná paralýza obličeje se vyskytla u několika z 10 000 očkovaných lidí. Zřídka byly hlášeny případy hypersenzitivních reakcí, včetně závažných.

[obsah3]
Bezpečnost vakcíny byla studována v klinických studiích u 21 744 lidí ve věku 16 let a starších, kteří dostali alespoň jednu dávku vakcíny. Z toho více než 20 000 lidí získalo dvě výhody.

SÚKL však zdůrazňuje, že tyto nežádoucí účinky jsou většinou mírné, maximálně střední intenzity a vymizí během několika dní. Vakcíně skutečně bylo možné udělit povolení k uvedení na trh, protože její přínosy v podobě široké ochrany proti očkování proti koronaviru významně převažují nad rizikem možných vedlejších účinků.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) komentuje podobné nežádoucí účinky. „Může dojít k nežádoucím reakcím jako u každého jiného léku. Klade se velký důraz na bezpečnost očkování. Očkovanému budou položeny standardní otázky jako před jakýmkoli jiným očkováním, bude posouzen jeho zdravotní stav,“ říká Blatný. Dodává, že české zdravotnictví je dobře připraveno na případy, kdy by mohlo dojít ke komplikacím.

Jaké je riziko závažných alergických reakcí?
SÚKL rovněž varuje, že vakcíny mohou ve vzácných případech způsobit závažnou alergickou reakci (anafylaktickou reakci nebo anafylaktický šok). Taková reakce byla hlášena v několika ojedinělých případech po očkování přípravkem Comirnata.

[obsah4]
Jedná se o náhlý a potenciálně život ohrožující stav, který se projevuje rychle se rozvíjejícími příznaky na pokožce, tj. Svěděním, zarudnutím, vyrážkou, otoky spolu s chrapotem, dušností, bledostí, pocením, pocity na omdlení, palpitacemi, bolestmi hlavy nebo břicha.

K reakci dochází během krátké doby po podání indukující látky, nejčastěji do 15 minut. Podle SÚKL je proto nutné, aby každá očkovaná osoba po očkování zůstala v čekárně u lékaře alespoň 15 minut, protože může rychlou léčbou zastavit reakci. Kromě toho se očkování nesmí provádět mimo zdravotnické zařízení s dostupným pohotovostním ošetřením. A pokud měl pacient po podání první dávky vakcíny těžkou alergickou reakci, nesmí dostat druhou dávku.

Jak nahlásím podezření na nežádoucí účinek?

Hlášení podezření na závažné nebo neočekávané nežádoucí účinky je vyžadováno zákonnými lékaři a všemi zdravotnickými pracovníky. Mírné nežádoucí účinky popsané výše však není nutné uvádět, protože významně neovlivňují poměr přínosů a rizik léčivého přípravku.

Pokud se však u pacienta po očkování objeví vážný zdravotní problém, měla by se očkovaná osoba poradit s lékařem, který by měl nahlásit podezření na nežádoucí účinky SÚKL.

Jaké vedlejší účinky hlásí vakcína Moderna?

[obsah5]
Moderna uvádí jako vedlejší účinky zimnice, únavy a bolesti hlavy vakcínu. U některých očkovaných došlo v místě vpichu k zarudnutí, otoku nebo svědění. „Nežádoucí účinky, jako je horečka, zimnice, únava a bolesti hlavy, byly častější po podání druhé dávky vakcíny. Většina nežádoucích účinků byla mírná až středně závažná,“ uvedlo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) s tím, že malý řada lidí měla závažné vedlejší účinky, které ovlivnily jejich schopnost vykonávat své každodenní činnosti.

Evropská komise podepsala smlouvu s Modernou na podzim. Schválení vakcíny pro Evropu se očekává 6. ledna 2021, což je první zasedání Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Vedlejší účinky vakcíny Comirnaty (Pfizer/BioNTech):

  • Bolest v místě vpichu injekce
  • Únava
  • Bolest hlavy
  • Bolest svalů
  • Třesavka
  • Bolest kloubů
  • Horečka
  • Otok v místě injekce

Vedlejší účinky vakcíny Moderna:

  • Bolest v místě vpichu
  • Zarudnutí v místě vpichu
  • Otok v místě vpichu
  • Svědění v místě vpichu
  • Horečka
  • Zimnice
  • Únava
  • Bolest hlavy

Výrobci vakcíny proti koronaviru zveřejnili seznam nejčastějších nežádoucích vedlejších účinků

prezident2
putin2
prochazka