Jen krátce poté, co Kaufland oznámil, že ze své nabídky vyřadil jednorázové plastové sklenice, nádobí a slámky, přichází s další novinkou v rámci své strategie snižování spotřeby plastů. Končí i s prodejem všech jednorázových igelitových tašek.
Kolik pytlíků si průměrně odneseme domů
Ročně si na Slovensku odneseme domů téměř 470 kusů igelitových tašek, což je až dvakrát více, než je průměr v Evropské unii.
Velkou část z nich tvoří právě igelitové tašky na jedno použití, které se rozkládají až 500 let.
Jen v Kauflandu se ročně prodá 9 milionů jednorázových igelitových tašek, které sice mají certifikát Blue Engel, což znamená, že jsou z 80 procent ekologické, ale jejich jednorázové používání i tak zbytečně zatěžuje životní prostředí.
Stop igelitovým pytlíkům
Od 28. srpna začíná Kaufland s doprodejem starých zásob těchto igelitových tašek a nejpozději od nového roku v prodejnách zákazníci najdou už jen vícenásobně použitelné tašky a tašky z biobavlny.
“Ochrana životního prostředí je pro nás velmi důležitá. Všechny kroky, které v tomto směru podnikáme, jsou součástí naší dlouhodobé firemní strategie a iv budoucnu chceme v podobných aktivitách pokračovat, “řekla Lucia Langová, mluvčí společnosti Kaufland.
Stal se prvním obchodem
Kaufland jako první z velkých obchodních řetězců v roce 2022 vyřadil z prodeje nejprodávanější lehké igelitové tašky a upozornil na tuto problematiku prostřednictvím kampaně S igelitkou nemůžeš být šik, v níž videi poukázal na výhody textilní tašky z biobavlny.
Nedávno jako alternativu k mikrotenovým kapsám uvedl do prodeje nové EKO síťky na ovoce a zeleninu na vícenásobné použití.
Kaufland je součástí reset Plastic, strategie skupiny Schwarz na snížení spotřeby plastů.
Jaký je cíl
Cílem této komplexní strategie je zabránit tvorbě plastů, jejich redesign, recyklace a likvidace, jakož i inovace a osvěta. Tímto Kaufland přispívá ke snižování spotřeby plastů pokud uzavření jejich cyklu.
V lednu 2018 Evropská komise představila první celoevropskou strategii pro plasty. Podle tohoto plánu mají být všechny plastové obaly na trhu EU do roku 2030 recyklovatelné, spotřeba jednorázových plastů se má snížit a omezit se má také záměrné používání mikroplastu.
Poslanci Evropského parlamentu strategii schválili v říjnu a souhlasili s tím, aby byly jednorázové plastové předměty jako talíře, příbory, brčka nebo hůlky na balóny zakázáno již počínaje rokem 2021. Do původního seznamu přidali i obaly či nádoby pro rychlé občerstvení vyrobené z polystyrenu.