Ještě minulý rok jsme si mohli myslet, že alespoň v něčem bude mít svět štěstí.
Vypadalo to, že koronavirus sice mutuje, ale nebude to nějak velkou překážkou proto abychom ho porazili.
Začátkem roku se začal svět mohutně proočkovávat, ale už o pár měsíců začínají být naděje pěkně mizerné. Vyrojilo se nám tu hned několik mutací covid- 19, které jsou o mnoho agresivnější a hlavní nevýhodou těchto mutací je to, že jim nedělá problém obejít imunitní systém.
Podle renomované viroložky Sharon Peacockové už v Británii dominuje takzvaná britská mutace, jak všechny media uvádí. Agresivita této mutace dává velkou naději na to, že bude ovládat celý svět když nezakročíme včas.
Mikrobiolog Peacock tvrdí, že současné očkování bude na současné britské mutaci koronaviru stále fungovat. Vědci však již nyní pozorují, že i tato varianta začíná dále mutovat a může mít podobu, která bude odolná vůči očkování. Na světě se zatím objevily tři nové dominantní varianty SARS-CoV-2. Kromě Britů je to také brazilský a jihoafrický. Z posledně uvedeného je již zřejmé, že alespoň některé vakcíny na něj nefungují. Všechny tři varianty jsou nakažlivější než ty původní, což je nepříjemné zjištění, protože koronavirus má tendenci být stále agresivnější. Dosud není známo, že způsobují závažnější průběh onemocnění.
Mutování virů není nic zvláštního a je třeba s nimi počítat. Pouze některé mutace budou mít speciální vlastnosti, díky nimž budou například nakažlivější. To jsou ty, které je třeba sledovat a také časově sekvenovat. „Budeme to muset dělat minimálně dalších deset let,“ řekla mikrobiologka Sharon Peacock, která uvedla ne příliš pozitivní předpověď do budoucna. Podle ní však nejde ani tak o odhad, jako spíše o jistotu.