Novinkou související se současnou pandemií je online kalkulačka, která je schopna vyhodnotit riziko úmrtí na COVID-19 …
Vytvořili ji na Univerzitě Johnse Hopkinse v Baltimore. Její autoři uvádějí, že jejich projekt může pomoci identifikovat nejzranitelnější cílové skupiny.
Vědci na Fakultě veřejného zdraví na Johns Hopkins University vyvinuli kalkulačku, která pomocí algoritmů sestavených ze sociodemografických a zdravotních údajů odhalí skupinu nejzranitelnější pacientů trpících onemocněním COVID-19. Přesnost odhadu zaručují týdně aktualizované informace o zaznamenaných případech v jednotlivých lokalitách v USA. Kalkulačka byla nedávno představena v článku v odborném časopise Nature Medicine. Po zadání několika jednoduchých podrobností týkajících se vašeho životního stylu a zdraví můžete získat informaci, do jaké míry jste ohrožen rizikem úmrtí po nakažení se novým koronavirus, a to z pohledu individuální i komunitní úrovně.
Jako všechny nemoci, i COVID-19 má na jednotlivých pacientů odlišný vliv. Například malé děti jsou vystaveny relativně nízkému riziku a většina z nich trpí jen mírnými příznaky nebo je bezpříznaková. Na druhé straně několik výzkumů uvádějí, že Asiaté a Afroameričané jsou vystaveni vyššímu riziku úmrtí ve srovnání s jinými rasami. Podobné je to i s muži, kteří tomuto onemocnění podléhají častěji než ženy. “Lidé mají možnost lépe pochopit, že při současném onemocnění, jakými jsou například obezita nebo cukrovka, jsou vystaveni vyššímu riziku. Pomocí naší kalkulačky by měli být schopni pochopit své ohrožení, “vysvětlil šéf výzkumného týmu Nilanjan Chatterjee.
Vědci dříve pracovali na modelech, jejichž cílem bylo vyhodnotit rizika nepřenosných chorob, jako například rakovina. Po propuknutí pandemie se jejich pozornost rychle přesměrovala na vývoj podobného modelu pro COVID-19.
Autoři studie doufají, že jejich nástroj by mohl být užitečný pro instituce, které rozhodují o tom, kdo by měl mít prioritu při očkování. “Naše kalkulačka představuje kvantitativnější přístup a měla by doplňovat další navrhované kvalitativní data, jakými jsou například pokyny Národní akademie věd a medicíny, které se týkají určování individuálních a komunitních rizik a přidělování vakcín,” doplnil Chatterjee.