Zajímavosti

Vědci bijí na poplach před velkou hrozbou pro celý svět. V Asii už řádíMezitím vším co se děje ve světě, kdy všude řádí pandemie, které se asi nám všem zapsala tak nějak do života některým lidem život i ukončila bohužel a mezitím vším se šíří zprávy z Asie, že tam vypuknulo ještě větší nebezpečí.

Vědci bijí na poplach a tvrdí, že by Asie každou chvilkou mohla čelit ještě větší virové hrozbě s mnohem většíma škodami na životě než doposud. Pokud se lidé do teď nepoučili z toho co proběhlo je skoro jisté, že nás postihne tato ještě horší nákaza.

Velké riziko se na nás hrne tentokrát z RNA viru, jehož původ je dost podobný jako u koronaviru a to z netopýr. Za posledních několik let byli nalezeno hnedka několik ohnisek a to přímo v Malajsii, Indii, Singapuru a i v Australii.

Úmrtnost až 75%

Podle vědců má virus potenciál infikovat více lidí, pokud se lidstvo nepoučí ze současné pandemie. Nipah byl poprvé hlášen v roce 1999 v Malajsii, kdy lékaři diagnostikovali celkem 265 případů akutní encefalitidy způsobené virem. Původně se předpokládalo, že jde o japonskou encefalitidu, ale nakonec se zjistilo, že jde o virus prasečí nipah.

Od té doby téměř každý rok došlo k malému vypuknutí. Ale rychle zhasne, protože virus ve své současné podobě zabije až 75% těch, které infikuje. To je jeho velká nevýhoda, protože nemá čas na další rozšiřování. Zatímco příznaky se objevují mezi čtyřmi a čtrnácti dny po infekci, inkubační doba někdy trvá až 45 dní, zdůrazňuje Světová zdravotnická organizace. To je zase výhoda viru, protože umožňuje šíření infekce po dlouhou dobu.

Ještě se nešíří vzduchem

Na konci inkubační doby se objeví horečka, bolesti hlavy a zvracení. V zásadě podobné příznaky jako chřipka. Ale to je jen začátek. Následuje neurologické procesy a poté akutní encefalitida. Přestože se k léčbě pacientů používají různé antivirové techniky, stále neexistuje účinná léčba. I když pacient přežije, riskuje dlouhodobé problémy s nervovým systémem, včetně změn osobnosti a záchvatů. Zatím nepředstavuje velkou hrozbu, protože se nešíří aerosolem. Ale všechno lze změnit mutací viru.

Virus nipah se šíří hlavně potravinami, které infikují ovocné netopýry. Vědci již našli stopy viru ve výkalech prasat. Podle odborníků nám koronavirus ukázal, jak nebezpečné mohou být různé viry a že se na tyto hrozby musíme náležitě připravit. Podle virologičky Veasny Duong z Pasteurova institutu v Kambodži by se lidé měli vyhnout také kontaktu s netopýry, kteří jsou častými nositeli nebezpečných virů. “Šedesát procent lidí, s nimiž jsme vedli rozhovor, nevědělo, že netopýři přenášejí nemoci. Stále je málo povědomí,” řekl Duong pro BBC. Netopýři jsou v Asii stále velkou pochoutkou.Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Video

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota domnívala, že je další ženou, která touží po kariéře, ale neumí zpívat. Netušili, jak moc se mýlili!

Julia Chupira zpívala slavnou píseň Whitney Houstonové I Will Always Love You. Její hlas nejprve překvapil a pak všechny nadchl! Něco nám říká, že si Julie všimli lidé v hudebním průmyslu a dělá z ní hvězdu. Má neuvěřitelný talent!

Líbí se vám její hlas? Sdílejte!

Pokračovat ve čtení

Video

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost – byly zničené, bez života a barva už nezakrývala šedou barvu jako předtím. O několik let později se rozhodla vyhledat pomoc odborníka Christophera Hawkinse. Změnil ji k nepoznání!

Kerry chtěla podstoupit radikální změnu …

Všechno bylo okamžitě jasné kadeřníkovi! Nejen, že si podstatně ostříhal vlasy, ale také odhalil něco, co se Kerry celé ty roky snažil skrýt …

Šedým vlasům se už nedalo vyhnout. Velmi se jí to hodí! Podívejte se na celou transformaci:

Sníte někdo z vašich přátel o radikální změně účesu? Sdílet tento článek!

Pokračovat ve čtení

Humor

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl přesvědčit svého pána, aby usnul.

Při pohledu na reakci psa, který chce bojovat alespoň hodinu spánku, nebudete schopni zadržet smích!

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Video4 měsíci před

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota...

Děti4 měsíci před

Matka natočila, jak si její dcera povídá s kočkou. To co se stalo v 10. vteřině? K nezaplacení!

Toto dítě má zajímavé rozhovory se svou kočkou každý den. Matka proto neváhala a rozhodla se je sdílet s celým...

Video4 měsíci před

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost –...

Děti4 měsíci před

Když rodina adoptovala z útulku týraného psa, nečekali ani v nejmenším, jak to skončí!

Elizabeth Spence a její manžel vždy chtěli velkou rodinu. Mají tři děti a … adoptovali 6 zvířat z útulku. Psi...

Humor4 měsíci před

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl...

Video4 měsíci před

Celý svět na chvilku ztratil řeč, když uviděli tohle nádherné vystoupení. Podívejte se proč

Labutí jezero Čajkovskij je klasikou baletu. Ale když uvidíte podívanou provedenou Velkým čínským státním cirkusem, vyrazí vám to dech. Jejich...

Děti4 měsíci před

4 letý chlapec zemřel kvůli koření, které máme každý z nás doma volně dostupné. Teď jeho máma varuje všechny rodiče

Každý rodič ví, že i když dítě hlídá 24 hodin, dostane skvělý nápad, který i tak zrealizuje. Tyto myšlenky často...

Video4 měsíci před

Když vešel na scénu slepý a autistický chlapec, nikdo nechápal co předvedl. Diváci si mysleli, že se stal zázrak!

Christopher Duffley z Manchesteru je perfektní, laskavé a šťastné dítě, i když to v životě není tak snadné jako jeho...

Děti4 měsíci před

Žena si adoptovala dítě, které nikdo nechtěl. Teprve po 28 letech zjistila co před ní tajil.

Ingeborg Mclntosh je profesionální matkou. V jejím domě se přes léto vystřídalo více než 125 dětí. Žádné z nich si...

Vztahy4 měsíci před

Sen každého muže! Největší dračice v posteli jsou tyto dva typy žen: Patříte mezi ně?

Zajímavé objevy o ženském sebevědomí při sexu publikovali vědci z Belgie. Zjistili, že na sebevědomí ženy v posteli nemá vliv...

Oblíbené