Mezitím vším co se děje ve světě, kdy všude řádí pandemie, které se asi nám všem zapsala tak nějak do života některým lidem život i ukončila bohužel a mezitím vším se šíří zprávy z Asie, že tam vypuknulo ještě větší nebezpečí.
Smrtící nákaza
Vědci bijí na poplach a tvrdí, že by Asie každou chvilkou mohla čelit ještě větší virové hrozbě s mnohem většíma škodami na životě než doposud.
Pokud se lidé do teď nepoučili z toho co proběhlo je skoro jisté, že nás postihne tato ještě horší nákaza. Velké riziko se na nás hrne tentokrát z RNA viru, jehož původ je dost podobný jako u koronaviru a to z netopýr.
Za posledních několik let byli nalezeno hnedka několik ohnisek a to přímo v Malajsii, Indii, Singapuru a i v Australii.
Úmrtnost až 75%
Podle vědců má virus potenciál infikovat více lidí, pokud se lidstvo nepoučí ze současné pandemie. Nipah byl poprvé hlášen v roce 1999 v Malajsii, kdy lékaři diagnostikovali celkem 265 případů akutní encefalitidy způsobené virem.
Původně se předpokládalo, že jde o japonskou encefalitidu, ale nakonec se zjistilo, že jde o virus prasečí nipah. Od té doby téměř každý rok došlo k malému vypuknutí. Ale rychle zhasne, protože virus ve své současné podobě zabije až 75% těch, které infikuje.
To je jeho velká nevýhoda, protože nemá čas na další rozšiřování. Zatímco příznaky se objevují mezi čtyřmi a čtrnácti dny po infekci, inkubační doba někdy trvá až 45 dní, zdůrazňuje Světová zdravotnická organizace. To je zase výhoda viru, protože umožňuje šíření infekce po dlouhou dobu.
Příznaky
Na konci inkubační doby se objeví horečka, bolesti hlavy a zvracení.
V zásadě podobné příznaky jako chřipka. Ale to je jen začátek.
Následuje neurologické procesy a poté akutní encefalitida.
Léčba
Přestože se k léčbě pacientů používají různé antivirové techniky, stále neexistuje účinná léčba.
I když pacient přežije, riskuje dlouhodobé problémy s nervovým systémem, včetně změn osobnosti a záchvatů.
Zatím nepředstavuje velkou hrozbu, protože se nešíří aerosolem. Ale všechno lze změnit mutací viru.
Jak se virus rozšířil?
Virus nipah se šíří hlavně potravinami, které infikují ovocné netopýry. Vědci již našli stopy viru ve výkalech prasat. Podle odborníků nám koronavirus ukázal, jak nebezpečné mohou být různé viry a že se na tyto hrozby musíme náležitě připravit.
Podle virologičky Veasny Duong z Pasteurova institutu v Kambodži by se lidé měli vyhnout také kontaktu s netopýry, kteří jsou častými nositeli nebezpečných virů.
“Šedesát procent lidí, s nimiž jsme vedli rozhovor, nevědělo, že netopýři přenášejí nemoci. Stále je málo povědomí,” řekl Duong pro BBC. Netopýři jsou v Asii stále velkou pochoutkou.