Mezi velmi nepříjemné a mnohdy až smrtelné nemoci patří meningitida, která se přenáší bakterií s názvem meningokok. Proti této nemoci je většina lidí očkovaných, ale přesto se občas vyskytne. Někteří lidé navíc mohou být skrytí přenašeči, což je pro případné šíření této nemoci velmi komplikované a nepříjemné. Jak se nemoc projevuje a kde se v nedávné době objevila? To se dozvíte v tomto článku.
Meningokoková meningitida
Jde o nemoc, kterou způsobuje bakterie meningokok. Ta se běžně vyskytuje v lidské populaci, ale většina variant nezpůsobuje žádné problémy. Občas se však objeví některá silnější mutace, která je více invazivní a výsledkem může být právě toto velmi nepříjemné a hlavně nebezpečné onemocnění, které v krajním případě může znamenat až ohrožení života postiženého člověka.
Kde se nemoc objevila?
V říjnu byla studentovi ve Vilniusu diagnostikována meningokoková infekce. Mladík je v současné době léčen, ale otázkou je, jestli se nemoc nestihla dále rozšířit. Velkým problémem této nemoci jsou často smrtelné komplikace, které se nevyhýbají ani relativně mladým lidem, takže je potřeba co nejdříve odhalit původ onemocnění a snažit se zabránit dalšímu šíření.
Velkým problémem je také to, že někteří lidé mohou být pouze přenašeči bez toho, aby se u nich rozvinuly jakékoliv příznaky. To je velmi nepříjemný fakt, který značně komplikuje cílenou léčbu a snahu o odstranění tohoto záludného kmenu bakterie.
Mladý student neměl očkování
Podle dosavadních zpráv spočíval problém i v tom, že mladík neměl proti nemoci očkování. Navíc se později ukázalo, že byl v blízkém kontaktu hned s několika dalšími lidmi. Všech těchto osob tak bylo okamžitě kontaktováno, aby si všímali případných příznaků a včas navštívili lékaře i při sebemenším podezření na tuto nemoc.
Všechny osoby, se kterými byl mladík ve styku preventivně dostali antibiotika. I přesto je nutné pečlivě sledovat zdravotní stav a ideálně se snažit případnou nemoc nepřenášet dále. Meningokoková infekce je způsobena bakterií. Je pravda, že podle epidemiologa se nemoc nešíří jako spalničky a chřipka, ale k přenosu dochází při těsném kontaktu. I tak je však potřeba být obezřetný a dodržovat některá základní opatření. Velmi totiž záleží na konkrétním organismu a na tom, jak si dokáže s touto nemocí poradit.
Co zvyšuje riziko onemocnění
Riziko vzniku onemocnění zvyšuje pasivní i aktivní kouření. Pokud však sliznici napadne chřipka nebo jiná lehčí nemoc, může jít opět o ideální vstupní bránu pro zahájení meningokokové infekce. Není tak na co čekat a vyplatí se včas zahájit léčbu.
Jednotky nemocných
Nejde o žádnou silně nakažlivou nemoc, kde by bylo potřeba řešit pandemický výskyt, ale spíše se jedná o jednotky případů. Pro loňský rok ro bylo ve Vilniusu 24 případů a letos zatím pouze 5. Smutný na tom však je fakt, že rovnou tři z těchto případů byly bohužel smrtelné a nakažený člověk se nedokázal vyléčit. Bakterie je totiž velmi invazivní a proniká do životně důležitých orgánů, kde dokáže napáchat nepříjemné škody.
Charakteristické příznaky pro meningokokovou infekci
Charakteristické přípravky pro meningokokovou infekci jsou například horečka, zvracení, ospalost, letargie, výpadky paměti, napětí svalů krku, bolesti kloubů a svalů, přetrvávající pláč u dětí, odmítnutí jídla či pití a nepříjemná vyrážka.
Ke snížení rizika meningokokové infekce se doporučuje:
- Pravidelné mytí rukou
- Zakrývání ústních dutin při kašlání a kýchání
- Pravidelný úklid a větrání
- Omezení kontaktu nemocného se zdravými lidmi
Jako nejvíce účinnou prevencí však stále zůstává očkování, které se doporučuje již pro děti. Většina dětí je tak dostatečně chráněna proti této nemoci. Právě Litva se tak řadí mezi státy v Evropské unii s největším výskytem tohoto onemocnění.