Když byl od 19. prosince 2020 vyhlášen v Česku tzv. lockdown , odborníci i politici si slibovali výrazný pokles počtu nakažených i obětí onemocnění COVID-19. Přišlo však velké zklamání, protože epidemiologická situace se ještě více zhoršila .
Na Slovensku je momentálně vyhlášen uzamčení, nouzový stav, zákaz vycházení a lidé musí zároveň dodržovat protipandemické opatření . Mnohé z těchto nařízení jsou zavedeny i v zahraničí a fungují. Příkladem je Německo, Dánsko či Irsko. Jak je tedy možné, že v naší zemi všechno selhává?
Analytik a bývalý šéf Institutu zdravotní politiky Martin Smatana vysvětlil, proč u nás uzamčení nezabírá . Pro srovnání použil Velkou Británii, kde jsou zavedeny podobná opatření jako u nás. Od 4. ledna je v Anglii vyhlášen přísný uzamčení, přičemž počet nakažených klesl o téměř 80% a mobilita lidí se přirozeně snížila o 65%.
Na našem území však cestování lidí ještě vzrostlo kvůli pravidelnému testování. “Mobilita v Česku a na Slovensku ale od půlky ledna opět roste, a to podle Google, Apple či Waze dat. Přemostění masový screening – nárůst mobility – změna chování lidí s negativním testem – nárůst případů je proto klíčová hypotéza, proč nám po počátečním úspěchu přestal uzamčení fungovat, ” oznámil odborník na sociální síti. Zahraniční země včetně Velké Británie pravidelně vyhodnocují všechna data a řídí se radami odborníků, které však Igor Matovič v mnoha případech na našem území odmítá .