Zajímavosti

V Krakově přišli s ekologičtější formou posypu chodníků Na kluzký povrch dávají použitou kávuUž bývá prakticky zvykem, že během mrazivých zimních měsíců se městské samosprávy snaží Posyp chodníky solí nebo štěrkem. Samozřejmě, oba tyto způsoby předcházejí nepříjemným zraněním, které mohou lidem přihodit na kluzkém povrchu. Existují však i jiné možnosti, jak kluzké chodníky Posyp a dokonce ekologičtější. V Krakově na to zvolili použitou kávu.

Použitý kávový prášek se v domácnostech stal šikovným pomocníkem. Ukázalo se však, že zbytky nerozpustné kávy se dají využít i ve prospěch obyvatel měst či obcí. Nejnovější totiž začala ulice centra Krakova místní samospráva posypem namísto soli právě takovou použitou kávou, píše web českého Rádia Wave .

Ekologizace forma posypu

Podle vedení města Krakov jde o ekologičtější způsob posypů zamrzlých chodníků, než byla posypová sůl či jiné druhy chemického posypu. Tento kávový experiment přitom odkoukali od partnerského města Lvov v Ukrajině, kde spotřebovanou kávu také sypou na zamrzlé chodníky. Tam se tento trend také setkal s úspěchem, protože obyvatelé Lvova patří mezi velkých milovníky kávy. Zbytky z ní se proto rozhodli nezúžitkovávať pouze jako hnojivo, či do kompostu.

Piotr Kempf z krakovského městského odboru pro zeleň na Twitteru uvedl, že každý se bude moci o účinnosti této metody posypů chodníků přesvědčit sám. Zároveň také dodal, že už 50 krakovských kaváren přislíbilo, že zbytky kávy budou shromažďovat a předávat městu, aby je mohlo takto využít.

Město odůvodňuje posypovanie chodníků kávou zejména tím, že jde o ekologičtější způsob. Nová varianta zlepšuje kvalitu půdy, zabraňuje poškozování povrchů silnic i chodníků, nemluvě o příjemné kávové aroma, která se ulicemi bude nést. Navíc káva napomáhá i rychlejšímu odtávání sněhu.

Někteří ekologové jsou proti

Samozřejmě, má to i svá negativa. Jak web Rádia Wave uvedl , proti novince zavedené v Krakově je polský eko-blog, který uvedl , že takový způsob zpracování kávového odpadu je sice chvályhodný, může být však i nebezpečný. Na používání spotřebované kávy totiž mohou doplatit některé rostliny, které nemusí a také to může ovlivnit kvalitu půdu, na což zas doplatí žížaly žijící v ní.

Nápad se ale v Krakově setkal s poměrně pozitivními reakcemi a posyp chodníků chce nejnovější zavést i jiné polské městečko – zájem má starosta města Wojkowice nedaleko Katovic. Věděli byste si představit, že by slovenské města namísto posypové soli či štěrku, který se dostává do bot, používali takovou kávu?Pokračovat ve čtení
Advertisement
KomentářeNapište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Video

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota domnívala, že je další ženou, která touží po kariéře, ale neumí zpívat. Netušili, jak moc se mýlili!

Julia Chupira zpívala slavnou píseň Whitney Houstonové I Will Always Love You. Její hlas nejprve překvapil a pak všechny nadchl! Něco nám říká, že si Julie všimli lidé v hudebním průmyslu a dělá z ní hvězdu. Má neuvěřitelný talent!

Líbí se vám její hlas? Sdílejte!

Pokračovat ve čtení

Video

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost – byly zničené, bez života a barva už nezakrývala šedou barvu jako předtím. O několik let později se rozhodla vyhledat pomoc odborníka Christophera Hawkinse. Změnil ji k nepoznání!

Kerry chtěla podstoupit radikální změnu …

Všechno bylo okamžitě jasné kadeřníkovi! Nejen, že si podstatně ostříhal vlasy, ale také odhalil něco, co se Kerry celé ty roky snažil skrýt …

Šedým vlasům se už nedalo vyhnout. Velmi se jí to hodí! Podívejte se na celou transformaci:

Sníte někdo z vašich přátel o radikální změně účesu? Sdílet tento článek!

Pokračovat ve čtení

Humor

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl přesvědčit svého pána, aby usnul.

Při pohledu na reakci psa, který chce bojovat alespoň hodinu spánku, nebudete schopni zadržet smích!

Pokračovat ve čtení

Přečtete si také

Video4 měsíci před

Porota se jí smála, protože si vybrala písničku, kterou je ” nemožné zazpívat”. Sledujte jejich reakci, když začne zpívat!

V ukrajinské verzi Xfactoru se objevila 27letá žena, od níž nikdo neočekával nic velkého. Při pohledu na ni se porota...

Děti4 měsíci před

Matka natočila, jak si její dcera povídá s kočkou. To co se stalo v 10. vteřině? K nezaplacení!

Toto dítě má zajímavé rozhovory se svou kočkou každý den. Matka proto neváhala a rozhodla se je sdílet s celým...

Video4 měsíci před

Už jí nebavilo si barvit své šedé vlasy pořád dokola. Kadeřník dostal bláznivý nápad!

Kerry Grundhoefer má 41 let a barvila si vlasy již více než 10 let. Ale už toho měla dost –...

Děti4 měsíci před

Když rodina adoptovala z útulku týraného psa, nečekali ani v nejmenším, jak to skončí!

Elizabeth Spence a její manžel vždy chtěli velkou rodinu. Mají tři děti a … adoptovali 6 zvířat z útulku. Psi...

Humor4 měsíci před

Muž prosí svého psa, aby vstal konečně z postele. Když uslyšel co mu na to řekl jeho mazlíček, nemohl se přestat smát!

Thorovo štěně nesnáší vstávání. Jeho majitel vlastní pekárnu, takže musí být na nohou v 3:30 ráno. Tentokrát se Thor rozhodl...

Video4 měsíci před

Celý svět na chvilku ztratil řeč, když uviděli tohle nádherné vystoupení. Podívejte se proč

Labutí jezero Čajkovskij je klasikou baletu. Ale když uvidíte podívanou provedenou Velkým čínským státním cirkusem, vyrazí vám to dech. Jejich...

Děti4 měsíci před

4 letý chlapec zemřel kvůli koření, které máme každý z nás doma volně dostupné. Teď jeho máma varuje všechny rodiče

Každý rodič ví, že i když dítě hlídá 24 hodin, dostane skvělý nápad, který i tak zrealizuje. Tyto myšlenky často...

Video4 měsíci před

Když vešel na scénu slepý a autistický chlapec, nikdo nechápal co předvedl. Diváci si mysleli, že se stal zázrak!

Christopher Duffley z Manchesteru je perfektní, laskavé a šťastné dítě, i když to v životě není tak snadné jako jeho...

Děti4 měsíci před

Žena si adoptovala dítě, které nikdo nechtěl. Teprve po 28 letech zjistila co před ní tajil.

Ingeborg Mclntosh je profesionální matkou. V jejím domě se přes léto vystřídalo více než 125 dětí. Žádné z nich si...

Vztahy4 měsíci před

Sen každého muže! Největší dračice v posteli jsou tyto dva typy žen: Patříte mezi ně?

Zajímavé objevy o ženském sebevědomí při sexu publikovali vědci z Belgie. Zjistili, že na sebevědomí ženy v posteli nemá vliv...

Oblíbené