Už bývá prakticky zvykem, že během mrazivých zimních měsíců se městské samosprávy snaží Posyp chodníky solí nebo štěrkem.
Alternativní řešení
Samozřejmě, oba tyto způsoby předcházejí nepříjemným zraněním, které mohou lidem přihodit na kluzkém povrchu. Existují však i jiné možnosti, jak kluzké chodníky Posyp a dokonce ekologičtější. V Krakově na to zvolili použitou kávu.
Použitý kávový prášek se v domácnostech stal šikovným pomocníkem. Ukázalo se však, že zbytky nerozpustné kávy se dají využít i ve prospěch obyvatel měst či obcí.
Nejnovější totiž začala ulice centra Krakova místní samospráva posypem namísto soli právě takovou použitou kávou, píše web českého Rádia Wave .
Ekologizace forma posypu
Podle vedení města Krakov jde o ekologičtější způsob posypů zamrzlých chodníků, než byla posypová sůl či jiné druhy chemického posypu.
Tento kávový experiment přitom odkoukali od partnerského města Lvov v Ukrajině, kde spotřebovanou kávu také sypou na zamrzlé chodníky.
Tam se tento trend také setkal s úspěchem, protože obyvatelé Lvova patří mezi velkých milovníky kávy. Zbytky z ní se proto rozhodli nezúžitkovávať pouze jako hnojivo, či do kompostu.
Kávový posyp má mnoho dalších výhod
Piotr Kempf z krakovského městského odboru pro zeleň na Twitteru uvedl, že každý se bude moci o účinnosti této metody posypů chodníků přesvědčit sám.
Zároveň také dodal, že už 50 krakovských kaváren přislíbilo, že zbytky kávy budou shromažďovat a předávat městu, aby je mohlo takto využít.
Město odůvodňuje posypovanie chodníků kávou zejména tím, že jde o ekologičtější způsob. Nová varianta zlepšuje kvalitu půdy, zabraňuje poškozování povrchů silnic i chodníků, nemluvě o příjemné kávové aroma, která se ulicemi bude nést. Navíc káva napomáhá i rychlejšímu odtávání sněhu.
Někteří ekologové jsou proti
Samozřejmě, má to i svá negativa. Jak web Rádia Wave uvedl , proti novince zavedené v Krakově je polský eko-blog, který uvedl , že takový způsob zpracování kávového odpadu je sice chvályhodný, může být však i nebezpečný.
Na používání spotřebované kávy totiž mohou doplatit některé rostliny, které nemusí a také to může ovlivnit kvalitu půdu, na což zas doplatí žížaly žijící v ní.
Nápad se ale v Krakově setkal s poměrně pozitivními reakcemi a posyp chodníků chce nejnovější zavést i jiné polské městečko – zájem má starosta města Wojkowice nedaleko Katovic. Věděli byste si představit, že by slovenské města namísto posypové soli či štěrku, který se dostává do bot, používali takovou kávu?