V České republice byla v jednom vzorku potvrzena nakažlivější jihoafrická mutace koronaviru. Ve čtvrtek to uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.
První podezření na výskyt nakažlivější jihoafrické mutace koronaviru se v České republice objevilo před třemi dny. Byli to tři lidé, kteří se vrátili ze Zanzibaru.
Podezření se objevilo také v brněnské mateřské škole se dvěma dětmi a dvěma učiteli, uvedla jihomoravská hygienička Renata Ciupek.
Vzorky byly zkontrolovány národní referenční laboratoří.
„Mohu potvrdit, že sekvenování potvrdilo takzvanou jihoafrickou mutaci v jednom vzorku,“ řekl Peter.
Informace na čtvrteční odborné konferenci o covid-19 potvrdila také Helena Jiřincová, která vede Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním ústavu veřejného zdraví. Právě tato laboratoř provádí takzvané sekvenování, což je podrobná genetická analýza viru k potvrzení mutace.
„Jeden případ jsme potvrdili sekvenováním a jeden je jistě velmi silně indikován na základě testu PCR,“ uvedla Jiřincová. V druhém případě však odborníci v oboru nemohou provádět sekvenování kvůli nízké koncentraci RNA.
Nákazlivější a nebezpečnější
Jihoafrická mutace je nebezpečná v tom, že umožňuje covid-19 částečně obejít imunitní odpověď infikované osoby.
Varianta B.1.351 se nazývá jihoafrická mutace. V České republice v současné době dominuje britská mutace, která je nakažlivější než původní virus, a proto se šíří rychleji.
Jihoafrická mutace, poprvé zaznamenaná loni v říjnu, se rozšířila do více než 30 zemí. Objevila se také v sousedních státech. Šíří se v rakouském Tyrolsku, minulý týden byl první výskyt zaznamenán v Polsku a byl potvrzen také v Německu.
Vědci si jihoafrickou mutaci poprvé všimli loni v říjnu v Jižní Africe a bylo oznámeno, že se šíří v prosinci. Tato varianta ve státě na samém jihu Afriky zcela převažovala nad současnou variantou viru a vedla k výraznému nárůstu počtu hospitalizovaných. Tato mutace je také napůl nakažlivá jako současná varianta viru.