V neděli bylo v českých nemocnicích s covidem 5 301 pacientů, z toho 941 ve vážném stavu. Ve srovnání s předchozí nedělí byl počet hospitalizovaných o 550 nižší. Situace zůstává riziková v souvislosti s vývojem epidemie. Personál nemocnice je vyčerpaný a nedostatkový. Podle možných scénářů odborníků by nejúčinnější byl přechod na uzamčení a zpomalení šíření viru. „Pokud tradiční opatření nedokážou snížit vysoký počet nově infikovaných a hospitalizovaných, je uzamčení alternativou,“ uvedl respektovaný epidemiolog Roman Prymula (56).
Minulý čtvrtek vláda projednala zpřísnění opatření. Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci v České republice se rozhodla uzavřít vleky a lanovky. Lidé také budou moci každé tři dny znovu použít placené testy na antigen. Od půlnoci jsou zakázány návštěvy nemocnice, ubytování v hotelu pouze s potvrzením zaměstnavatele a další. Ukazuje se, že opatření zavedená v prosinci nejsou příliš účinná, navíc hrozí nástup takzvané britské mutace viru, která je až o 40 procent nakažlivější. Někteří odborníci, jako je prezident České lékařské komory Milan Kubek, by uvítali přechod k výluce a následné otevření služeb a podobně.
„Pokud tradiční opatření nedokážou snížit vysoký počet nových infekcí a hospitalizací, je uzamčení alternativou, kterou je třeba vážně zvážit. Je však důležité si uvědomit, co to uzamčení ve skutečnosti je a jak se liší od stávajících opatření. Klíčem je izolovat a přerušit kontakty na 2–3 týdny, poté je možné opatření výrazně uvolnit a efektivněji zapojit například chytrou karanténu, “popsal bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Od počátku epidemie v České republice, tj. Od loňského března, byl nový koronavirus potvrzen u více než 987 000 lidí. Téměř devět z deseti infikovaných se již zotavilo.
Smutnou statistikou zůstává, že počet lidí, kteří zemřeli s covid, vzrostl o 84 na 16 392 z počtu zveřejněného v sobotu. Podle ministerstva připadá zhruba polovina nárůstu na neděli, zbytek pochází z předchozích dnů.